Koronavirüs tedavisinde kullanılan cihazların ihracatı izne bağlandı

Koronavirüs tedavisinde yoğun bakımda kullanılan aralarında “hayat kurtaran cihaz” olarak gündeme gelen ECMO’nun da bulunduğu 8 tıbbi cihazın ihracatı “İhracı yasak ve ön izne bağlı mallar” listesine eklendi

208,790BeğenenlerBeğen
7,504TakipçilerTakip Et

Teşhis konulan vaka sayıları tüm yurda yayılan ve giderek artan koronavirüs salgını nedeniyle bazı tıbbi cihazların yurtdışına satışı  izne bağlandı.

Resmi Gazete’de yayınlanan kararla ihracı izne bağlı tıbbi cihazlar, özellikle koronavirüs tedavisinde yoğun bakımda kullanılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada cihazların Türkiye’de üretiminin teşvik edileceğini açıklamıştı.

İhracatı izne bağlanan cihazların başında son günlerde kritik durumdaki bazı Koronavirüs hastalarının kurtarılmasında etkili olduğu belirtilen “hayat kurtaran cihaz” olarak tanınan ECMO cihazı geliyor. Cihaz, kalp veya akciğerinde hasar olan ve normal yoğun bakım şartlarındaki tedavilere yanıt vermeyen hastalara uygulanıyor. ECMO cihazı, Tedavi sürecinde bedenin kan pompalama gibi solunumsal ve dolaşımsal işlemleri gerçekleştirmesine yardımcı oluyor. Bu sayede ilaçlar ve hastanın bağışıklık sistemi ile virüse karşı verdiği savaşta kalp ve akciğerler dinlenme fırsatı bulmuş oluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı, insansız hava araçlarının Türkiye’deki mimarlarından Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayrakta da tüm dünyayı tehdit eden koronavirüs hastaların tedavisinde kullanılan solunum cihazı üretimine destek vereceklerini açıklamıştı.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Fahrettin Koca yutkundu, gözleri doldu… Kaç sağlık emekçisi koronavirüse yakalandı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından kameralar karşısında geçti. Koca, basın toplantısının ardından sorulara yanıt verdi. 

Sağlık bakanı günler sonra kameralar karşısında: Herhangi bir insan bu hastalık yokmuş gibi yaşayamaz

Bilim Kurulu bugün bir kez daha toplandı. Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

Koronavirüs tedavisi gören Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşcıoğlu hayatını kaybetti

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tedavisi gören İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşcıoğlu hayatını kaybetti.

“Bu yasak salgından dolayı değil” diyen Orhan Sarıbal: Maden şirketleri rahat çalışsın diye polisler burada bekletiliyor

Türkiye halkının koronavirüsle mücadele ettiği günlerde dahi doğa talanı ve rant siyaseti işlemeye devam ediyor. Bursa Yenişehir’de Meyra Madencilik’in yapacağı kurşun, çinko, bakır zenginleştirme tesisi ve atık barajı için bölgeye hareket eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’ın yolu polis tarafından kesildi.

Koronavirüse karşı topladıkları bağışlar bloke edilen belediyelerden ortak bildiri

Koronavirüse karşı topladıkları bağışlar bloke edilen 11 büyükşehir belediyesi ortak bir bildiri yayınladı.
208,790BeğenenlerBeğen
7,504TakipçilerTakip Et