Çarşamba / 8 Temmuz 2020

Koronavirüs tedavisinde kullanılan cihazların ihracatı izne bağlandı

Koronavirüs tedavisinde yoğun bakımda kullanılan aralarında “hayat kurtaran cihaz” olarak gündeme gelen ECMO’nun da bulunduğu 8 tıbbi cihazın ihracatı “İhracı yasak ve ön izne bağlı mallar” listesine eklendi

206,984BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et

Teşhis konulan vaka sayıları tüm yurda yayılan ve giderek artan koronavirüs salgını nedeniyle bazı tıbbi cihazların yurtdışına satışı  izne bağlandı.

Resmi Gazete’de yayınlanan kararla ihracı izne bağlı tıbbi cihazlar, özellikle koronavirüs tedavisinde yoğun bakımda kullanılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada cihazların Türkiye’de üretiminin teşvik edileceğini açıklamıştı.

İhracatı izne bağlanan cihazların başında son günlerde kritik durumdaki bazı Koronavirüs hastalarının kurtarılmasında etkili olduğu belirtilen “hayat kurtaran cihaz” olarak tanınan ECMO cihazı geliyor. Cihaz, kalp veya akciğerinde hasar olan ve normal yoğun bakım şartlarındaki tedavilere yanıt vermeyen hastalara uygulanıyor. ECMO cihazı, Tedavi sürecinde bedenin kan pompalama gibi solunumsal ve dolaşımsal işlemleri gerçekleştirmesine yardımcı oluyor. Bu sayede ilaçlar ve hastanın bağışıklık sistemi ile virüse karşı verdiği savaşta kalp ve akciğerler dinlenme fırsatı bulmuş oluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı, insansız hava araçlarının Türkiye’deki mimarlarından Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayrakta da tüm dünyayı tehdit eden koronavirüs hastaların tedavisinde kullanılan solunum cihazı üretimine destek vereceklerini açıklamıştı.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Şentop yeniden Meclis Başkanı seçildi

Üçüncü turun sonunda 328 oy alan Mustafa Şentop, yeniden TBMM Başkanı oldu.

Bakan Varank’ın ‘İstanbul’da su kuyruğu’ diye paylaştığı fotoğraf 2016 yılına ait çıktı

CHP'li Yıldırım Kaya, İstanbul'un Şile ilçesinde çekilen 'su kuyruğu' fotoğrafına tepki gösterdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a seslenen Kaya, söz konusu fotoğrafın 2016 yılına ait olduğunu belirterek "Film sizin dönemde çekilmiş" dedi.

Ensar Vakfı’na ‘Değerler Eğitimi Faaliyetleri Protokolü’ şoku! Dava sonuçlandı…

Antalya 4’üncü İdare Mahkemesi, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ensar Vakfı Antalya Şube Başkanlığı arasında imzalanan 'Değerler Eğitimi Faaliyetleri Protokolü’nün hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Egemen Bağış’ salvosu: Bu sahtekar, rüşvetçi adam…

Kılıçdaroğlu, TBMM'nin Yılmaz Özdil hakkında suç duyurusunda bulunmasına ve “Her Cuma bir ayet sallıyorum, bakara makara” diyerek Kuran ayetleri ile dalga geçen Egemen Bağış'ın son paylaşımına tepki gösterdi.

Musavvat Dervişoğlu’yla Resul Tosun birbirine girdi: Yav sen ne kadar boş bir adamsın be

Habertürk TV’de Didem Arslan Yılmaz’ın sunduğu Türkiye’nin Nabzı programında tartışma çıktı... Habertürk'te Didem Arslan Yılmaz'ın sunduğu Türkiye'nin Nabzı programında AKP'nin çoklu baro teklifi tartışıldı.
206,984BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et