Cumartesi / 4 Temmuz 2020

Koronavirüs stresi ile nasıl mücadele edilir?

Yeni yılla birlikte doğal afetler, savaşlar, göçler, kazalar derken son olarak tüm dünyada hızla yayılan yeni bir salgınla, korona virüs ile tanıştık. İlk olarak Çin’in Wuhan şehrinde görülen bu virüs, son zamanlarda ülkemizi de etkisi altına aldı. Peki, bu salgınla nasıl mücadele etmeliyiz? Uzman Psikolog Ercan Başal Ali Haydar Çelebi'nin sorularını yanıtladı. 

207,037BeğenenlerBeğen
7,863TakipçilerTakip Et

Yeni yılla birlikte doğal afetler, savaşlar, göçler, kazalar derken son olarak tüm dünyada hızla yayılan yeni bir salgınla, korona virüs ile tanıştık. İlk olarak Çin’in Wuhan şehrinde görülen bu virüs, son zamanlarda ülkemizi de etkisi altına aldı. Peki, bu salgınla nasıl mücadele etmeliyiz? Uzman Psikolog Ercan Başal Ali Haydar Çelebi’nin sorularını yanıtladı.

İŞTE O SÖYLEŞİ: 

COVID-19 (Yeni Koronavirüs) salgını için küresel bir afet diyebiliriz. Bu yönüyle yaygın bir şekilde travmatik etkiler yaratma potansiyeline sahiptir.

Öncelikle şunu vurgulamak gerekir ki bu salgın tüm dünyayı etkiliyor. Bu nedenle herhangi bir ulus, kültür ya da etnik grupla ilişkilendirilemez. ülkelere ilişkin önyargıların ve ayrımcı söylemlerin kimseye faydası yoktur.

Virüsün bulaştığı kişiler etnik, dinsel, kültürel aidiyetlerine göre olduğu gibi yaş ve cinsiyet özelliklerine göre de önyargılara, ayrımcılığa ve damgalanmaya tabi tutulmamalıdır.

Sürekli olarak kaygı ve gerginliği artıran haberleri izlemekten, okumaktan ya da dinlemekten kaçınmak gerekir; Kendinizi ve yakınlarınızı korumanıza katkısı olacak bilgileri edinmeye odaklanılmalıdır. Gelişme ve güncel haberleri ise güvenilir kişi ve kuruluşların (DSÖ, Bakanlıklar, sağlık meslek örgütleri –TTB vb.) sağladığı kaynaklardan yeterli sıklıkta edinmeniz yeterlidir. Bilgi bombardımanı ve kirliliği içerisinde doğru ve yararlı bilgilere ulaşmanın başka yolu yoktur.

Edindiğiniz yararlı bilgileri çevrenizde ihtiyaç duyanlarla da paylaşmak, yanı sıra sağlık çalışanlarının özverisini ve canla başla gösterdikleri çabayı takdir etmek ve bunu onlara göstermek, kendinizi psikolojik olarak iyi hissetmenize de katkı yapacaktır. Unutmayın ki dayanışma iyileştiricidir.

Salgının yayılmasını önlemenin en etkili yolu olan sosyal izolasyon, sadece bizim değil nerdeyse bütün dünyanın evlere kapanmasına neden oldu. Bu durumun yarattığı ruhsal etkiler de elbette vardır. Bu etkiler fiziki, sosyal ve ekonomik koşullara göre (yalnız olup olmama, aile üyelerinin durumları, kalınan yerin konforu, zamanı geçirmek için sahip olunan olanaklar, evden çalışma olanağının olup olmaması, internet erişimi, bir arada olunan kişilerle ilişkimiz gibi) değişkenlik gösterecektir.

Evde kalma esnasında insanlara ruhsal olarak iyi gelecek öneriler şunlar olabilir:

Fiziksel olarak aktif olmaya çalışın. Hareketsiz kalmanın strese bağlı tepkileri yoğunlaştırdığını, fiziksel aktivitenin ise stresle baş etmede ve bağışıklık sistemini güçlendirmede önemini ortaya koyan çok sayıda bilimsel araştırma bulunuyor.

Zihninizi meşgul edin ( İşinizi evden sürdürmek, evle ilgili düzenlemeler, kitap okumak, film izlemek) Size keyif veren, yapmaktan hoşlandığınız ve izolasyon koşullarında gerçekleştirebileceğiniz etkinlikleri bulun ve uygulayın. Ama “Her şey düzelsin, sonra yaparım” düşüncesinden kaçının. Günlük yaşamın koşturması nedeniyle ertelediğiniz ve yapmak için evde olma fırsatı kolladığınız işleri hatırlamaya ve yapmaya çalışın.

Gevşeme yöntemlerini (diyafram nefesi, aşamalı kas gevşetme, meditasyon vb.) uygulamaları.

Fiziksel olarak uzak olsanız da, sevdiklerinizle bağlantıda kalmaya ve sosyal ağınızı korumaya çalışın.

Mümkün olduğunca günlük rutininizi (uyku, yemek, çalışma saatleri gibi) sürdürmeye gayret edin.

Kendinizi güvende hissettirecek, hijyen ve sağlık önerilerini takip edip ve uygulayın.

İhtiyaçlarınızı karşılamaya özen gösterin, duygularınızı fark edin ve yakınlarınızla paylaşın.

Bu günlerin geçici olduğunu, salgının durması ve olağan yaşama dönüş için bütün dünyada uzmanların çalışmakta olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Hijyen ve izolasyonla ilgili tedbirleri almanın yanı sıra bu önerileri de uygulamak, doğal olarak yaşadığınız duygusal ve zihinsel stres ve gerginliğin azalmasına katkısı yapacaktır. Bu da bu zorlu dönemde bağışıklık sisteminizi destekleyerek, dayanıklılığınızın artmasını sağlayacak ve kendinizi daha iyi ve daha güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Erdoğan: Sembolik de olsa bayan vekillerimizden hiç olmazsa iki tane alalım

Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan partili AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Evet şöyle sembolik de olsa bayan milletvekillerimizden hiç olmazsa iki tanesini alalım” ifadelerini kullandı.

Erken seçim tartışmaları gölgesinde anket sonuçları: Salgın ve yeni partiler AKP’yi eritti

Salgın döneminde AKP'nin oy oranı gerilerken CHP ise oyunu arttırdı.

Sakarya’da facia ‘geliyorum’ demiş, işçiler: Isınma vardı 4 gündür uyarıyorduk

Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası yaralanan işçileri CHP heyeti ziyaret etti. İşçiler fabrikadaki mallarda ısınma olduğunu ve bu konuda 4 gündür uyarı yapmalarına rağmen önlem alınmadığını söyleyerek, “Isınma olmaması gereken bir şey, uyardık ama dinlemediler” dediler.

AKP’li başkandan Binali Yıldırım faturası: ‘Seçim harcamalarını belediyeye ödetti’

Tekrarlanan seçimde Binali Yıldırım'a destek vermek amacıyla İstanbul'a giden Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve beraberindekilerin masraflarının faturasının Çorum Belediyesi’ne kesildiğini ileri sürüldü.

İsmail Saymaz son anketi açıkladı: Metropoll’den Erdoğan’ı kızdıracak haber

Gazeteci İsmail Saymaz’ın açıkladığı Metropoll Araştırma Şirketi’nin Haziran ayında gerçekleştirdiği kamuoyu araştırması sonuçlarına göre AKP’nin oyunun gerilediği görüldü.
207,037BeğenenlerBeğen
7,863TakipçilerTakip Et