Perşembe / 24 Eylül 2020

Korona günlerinde sağlıklı bir cinsel hayat için öneriler

Koronavirüs nedeniyle binlerce insan evinden zorunlu olmadıkça dışarı çıkmıyor. Bu nedenle çiftler evde daha fazla vakit geçiriyor. Bu süreçte ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri de çiftler arasındaki iletişim.

205,674BeğenenlerBeğen
8,583TakipçilerTakip Et

Koronavirüs nedeniyle binlerce insan evinden zorunlu olmadıkça dışarı çıkmıyor. Bu nedenle çiftler evde daha fazla vakit geçiriyor. Bu süreçte ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri de çiftler arasındaki iletişim.

Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, “Ülkemizde 10 kişiden yalnızca ikisi cinsel problemlerini eşleriyle konuşabiliyor. Oysa cinsel sorunlarınızı kabul etmek ve bu konuda konuşmak çözüme giden ilk adım” diyor.

Çiftlerin kendi aralarında cinsel sorunlarını sağlık bir şekilde konuştuklarında tedaviye bile ihtiyaç duymadıklarını söyleyen Hattat, “Cinsel konuları konuşmaktan çekindiğiniz veya utandığınız için eşinizden uzak durmayın. Birçok çift cinsel sorunları eşleriyle konuşmak yerine sessiz kalmayı yeğliyor. Oysa cinsel sorunlar konuşulmadığında giderek büyüyor. Bu nedenle seksüel problemleri ertelemeyin ve iletişim için harekete geçin diyoruz” ifadelerini kullanıyor.

“Cinsel hayatınızda yolunda gitmeyen bir şeyler varsa, eşinizin veya sizin cinsel problemleriniz mevcutsa ilk yapacağınız şey bu konuları nerede, ne zaman ve nasıl eşinizle konuşacağınıza karar vermek” önerisinde bulunan Hattat, şunları söylüyor:

“Sadece size değil eşinize de uyan bir anı yakalayın. Eşiniz bugünlerde gergin veya mutsuz hissedebilir ve cinsel sorunlarınızı sağlıklı bir şekilde konuşmanız güç olabilir. Konuşmaya başlarken rahatsız edilmeyeceğiniz bir zaman ve mekanı seçin. Mümkün olduğunca konuşmanızı bölecek engellerin (cep telefonu, kapı zili, çocukların oyun saati, iş saatleri gibi) olmadığı bir aralık belirleyin. Hatta öncesinde eşinize bu konuda konuşmak istediğinizi belirtip randevulaşabilirsiniz.”

Cinsellikte bir sorunla karşılaştıysanız sorunu hemen konuşmak yerine bu konuşmayı ertelemenin “iyi bir fikir” olabileceğine dikkat çeken Hattat, şu ifadeleri kullanıyor:

“Olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtulup, esas çözülmesi gereken meseleye odaklanacağınız bir vakitte cinsel konuları konuşursanız alınganlıkların ve yanlış anlamaların önüne daha rahat geçersiniz. Konuşmaya olumlu başlayın. Onun ilişkide ve cinsellikte sevdiğiniz beğendiğiniz özelliklerini dile getirin. Cinsellikte size keyif veren davranışlarını, yaklaşımlarını belirtin. Cinsel sorunlarınızı konuşmaya başladığınızda tüm duygu ve düşüncelerinizi nezaketle ifade edin. Kırıcı, eleştirisel veya azarlayıcı şekilde konuşmaktan kaçının. ‘Sen şöyle yapıyorsun’ gibi cümleler yerine ‘Ben böyle hissediyorum’ şeklinde cümleler kullanın. Bu eleştirisel tonu azaltacak ve sizin ne hissettiğinizi aktarmanızı kolaylaştıracaktır.”

Hattat, “Cinsel sorunlarınız özellikle bir süredir devam ediyorsa içinizde pek çok duygu birikmiş olabilir” uyarısında bulunuyor.

Fikir ayrılıklarında hemen ve aşırı tepki vermekten kaçınılması gerektiğine dikkat çeken Hattat, “Eşinizle aynı fikirde olmasanız bile onun hislerine duyarlı davranın. Geri alamayacağınız sözleri söylemeyin. Cinsel sorunları tartışma ortamında konuşmayın. Eğer aranızda tartışma çıkarsa sakinleşmeyi bekleyin. Bu durumda konuşmayı başka bir zaman da devam ettirebilirsiniz. Eleştiri ve kırıcı sözlerden uzak durun” diyor.

Devam eden cinsel sorunlarla ilgili bir uzmana başvurulmasını öneren Hattat, şöyle devam ediyor:

“Cinsellik doğal bir içgüdü olsa da cinsellikte sonradan öğrenilecek de çok şey var. Bugüne kadar tatminsizlik yaşamanız bundan sonra da yaşayacağınız anlamına gelmiyor. Önemli olan cinsel sorunlarınız büyümeden yardım almaktır. Cinsel sorunların her zaman psikolojik kaynaklı olmadığını hatırlayın. Hatta cinsel fonksiyon sorunlarının yüzde 80’e varan oranda biyolojik problemlerden kaynaklandığını artık biliyoruz. Hormon dengesizlikleri, cinsel bölge damar ve sinirlerindeki yetmezlik, altta yatan diyabet-kalp sorunları-tiroit gibi problemler cinsel sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle eşinizle bu konularda konuşurken gerektiğinde cinsel sorunların organik yönden incelenmesi gerektiğini unutmayın. Cinsel sorunlar eşler destekleyici olduğunda çok daha kolay ve başarılı tedavi edilir. Seks problemleri için eşiniz tedavi görürken ona destek olun, yalnız bırakmayın. Tedavi sürecini paylaşın. Bu sizi daha çok yakınlaştıracaktır.”

En çok okunanlar

Gündem

Berat Albayrak’tan ekonomik gidişat yorumu: ‘Veriler olumlu gelmeye devam ediyor’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Eylül ayı kapasite kullanım oranıyla ilgili açıklamada bulundu.

Evren Devrim Zelyut; ‘2001 krizinden çok daha beteri geliyor’

Türk lirasının erimesi ve doların tarihi zirve yaparak 7,70 seviyesine çıkmasının yankıları devam ediyor. Avrasya Yatırım Stratejisti Evren Devrim Zelyut, doların 7,70 bandına çıkmasının ardından “2001 krizinden çok daha beteri geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Pandeminin yeme-içme sektörüne etkileri: Tüketim hafta sonundan hafta içine kaydı

Pandemiyle birlikte yeme-içme sektöründe de tüketici alışkanlıkları hızla değişti. Yapılan araştırmaya göre, pandemi sonrası dönemde kafe, bar ve restaurantlarda hafta içi yapılan satışların toplam satıştaki payı...

Kılıçdaroğlu: Bırakın yardım yapmayı IBAN numarasıyla yardım istediler

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, eğitim sektörü paydaşlarından kantin işletmecileri, servis şoförleri ve kırtasiyeciler ile bir araya geldi.

İşte korona virüste beklenen Ekim tedbirleri…

Artan vaka sayıları 1 Haziran itibariyle gevşetilen önlemlerin tekrar sertleşmesini gündeme getirdi. TCK'da yer alan "bulaşıcı hastalık tedbirlerine aykırı davranış" maddesinden 1 yıla kadar hapis cezası verilmesi sağlanacak.