Konya Valisi: Azarlamadım; salondakiler memnun kaldı ki beni alkışladı

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmen zannettiği bir gazeteciye “Birader, öğretmen gibi otur” gibi ifadelerle tepki gösteren Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’tan yeni açıklama geldi.

Toplantıda gazeteciye gösterdiği tepkinin azarlama olmadığını iddia eden vali, “kardeşçe” bir tavır takındığını söyledi.

Hürriyet’e konuşan vali, yaşananlarla ilgili şu görüşlerini dile getirdi:

Salona girdik, konuşmaya başlayacağız. En ön sırada bir kişi, ayak ayak üstüne atma değil, yatar şekilde oturmuş, kafasını da koymuş, ayaklarını doksan derece uzatmış… Kürsünün önü. Dikkate almayayım dedim. Ama konsantrasyonum bozuldu. ‘Siz öğretmen miydiniz?’ dedim. ‘Evet’ dedi. Beni bırakın, salona karşı saygısızlık, ‘Birader’ demişim. Kibirle ilgili yok. Kardeşçe, ‘Yakışıyor mu’ der gibi konuştum. Fırça yok, azar yok, bağırma yok, dışarıya çıkarma yok. ’Haksız mıyım arkadaşlar’ dedim. 2 bin insan beni alkışladı. İnanın, beş defa konuşmam kesildi. Demek ki art niyetli olmadığımı anladılar ve memnun kaldılar. Durup dururken beni niye alkışlasınlar?

Vali ‘Öğretmen gibi otur’ diye azarlamıştı… O kişi ortaya çıktı

Vali, tepkisinin “öğretmenlere karşı umarsızlık”tan olduğunu ileri sürerken şöyle devam etti:

Akşam dedim ki çağıralım, kırdıysak da kucaklaşalım. Çay ısmarlayayım dedim. Arattım, buldum. Dediler, yerel gazetede muhabirmiş. Bana törende muhabir olduğunu söylese üstünde durmazdım zaten. Kamu görevlisi olunca, ayağını uzatınca, ağrına gidiyor insanın. ‘Beni affedin’ dedi. ‘Ben sana kızmadım ki, hiç üzülme’ dedim. Bu sabah (dün) geldim, kapıda yayın yönetmeniyle birlikte bekliyorlar. Özür dilemeye gelmişler.

Çocuk üzülmüş. Daha yumuşak kelimelerle söyleyebilir ya da törenden sonra uyarabilirdim. Orada öğretmenlere karşı umursamazlık görünce tutamadım kendimi. Böyle bir yapım var, keşke olmasaydı.

Ne olmuştu?

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla önceki gün Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende Vali Cüneyit Orhan Toprak, konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelmiş, konuşması sırasında, dinleyiciler arasında bulunan bir kişinin bacak bacak üstüne atarak oturduğunu görerek, “Sen öğretmen misin? Öğretmen gibi bir otur da görelim. Böyle güzel duygularla geliyoruz, güzel hareketlerle karşılaşmak isteriz. Beni değil arkadaşlarını rencide ediyorsun. Bana göre hava hoş. Biz halen ilkokul öğretmenimizin bize destur edindirdiği hareketlerle hayatımızı devam ettiriyoruz. Biz onu hareketleriyle örnek alıyoruz ve öyle öğretmenler görmek istiyoruz” demişti. Törenin ardından valilik tarafından yapılan araştırmada tepki gösterilen kişinin, yerel bir gazetede çalışan muhabir olduğu ortaya çıkmıştı.

Son Haberler