Cuma / 27 Kasım 2020

Komünistlerden Kıdem Tazminatı protestosu!

Kıdem Tazminatının fona devredilmesine karşı Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyeleri protesto etti.

204,567BeğenenlerBeğen
8,583TakipçilerTakip Et

AKP iktidarının Kıdem tazminatını fona devretme ve Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) adı altında işçilerin haklarını yok etmesine karşı Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyeleri Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya geldi. Eylemde, “Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz” yazılı pankart açıldı.
Pandemi koşullarının dikkate alındığı ve sosyal mesafe kuralına uygun olarak Kıdem Tazminatını fona devredilmesini protesto eden HKP üyeleri adına basın açıklamasını HKP Yöneticisi Ayla Danacı gerçekleştirdi.

“CUMHURİYET’İN İLK YILLARINDAKİ KAZANIMIDIR”

Ayla Danacı Kıdem Tazminatının 84 yıllık bir hak olduğunu hatırlatarak, “Kıdem tazminatı İşçi Sınıfının Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki kazanımıdır. İlk defa 1936 yılında çıkarılan 3008 Sayılı İş Kanunu ile ‘Bilumum işçiler hakkındaki fesihlerde (işten ayrılmalarda) beş seneden fazla olan bir tam iş senesi için ayrıca on beş günlük ücret tutarında tazminat dahi verilir’ şeklinde yapılan düzenlemeyle Kıdem Tazminatı hakkını kazanmıştır İşçi Sınıfımız. Bu hak yıllarca verilen mücadelenin ürünüdür. İşçi Sınıfımızın 84 yıllık kazanımıdır. 1950, 1967 ve 1975 yıllarında yapılan yasal düzenlemelerle işçilerin kıdem tazminatı hakkı, işçilerin lehine daha da genişletilmiştir” ifadelerine yer verdi.
“KIDEM TAZMİNATININ KALDIRILMASI PARABABALARI AÇISINDAN BAYRAMDIR”
Ayla Danacı Türkiye’de gelir ve servetin paylaşımında adaletsiz olduğunu vurgulayarak, “İşçi Sınıfımız açısından felaket demek olan Kıdem Tazminatının kaldırılması, Parababaları açısından bayramdır. Gelirin ve servetin paylaşımının en adaletsiz olduğu ülkelerden biri olan ülkemizde en zengin % 1’in serveti Türkiye nüfusunun % 50’sinin (yarısının) servetinden daha fazladır. Yine gelirin paylaşımında da adaletsizlik giderek derinleşmektedir. TUİK verilerine göre dahi en zengin % 20’nin milli gelirden aldığı pay, milli gelirin % 50’sine ulaşmıştır. En düşük gelir gurubu olan % 20’nin (işçilerin) milli gelirden aldığı pay ise % 6’dır” ifadelerine yer verdi.
“PANDEMİNİN FATURASI İŞÇİ SINIFIMIZA ÇIKARTILMIŞTIR”
Pandemi sürecinde işçilerin işlerini kaybettiğini ve işten atıldığını söyleyen Danacı, “Hal böyleyken, içinde yaşadığımız bu Pandemi sürecinde, işçi kardeşlerimiz işini kaybetmiş, işten atılmıştır. Toplu iş sözleşmesi, grev hakkı askıya alınmış, ücretsiz izin ve telafi çalışmasının yasal olarak zorunlu hale getirilmesiyle yüz binlerce işçi ücretsiz izne çıkartılmıştır. Telafi çalışması yaptırılmıştır. Ücretsiz izne çıkarılan işçiler aylık 1168 TL’ye mahkûm edilmiştir. Pandeminin faturası İşçi Sınıfımıza çıkartılmıştır. Çıkartılmaya devam etmektedir.
AKP’giller bununla da yetinmemiş, şimdi de işçilerin 84 yıllık kıdem tazminatına saldırmaktadırlar. Pandemi sürecini de İşçi Sınıfının haklarını gasp etmek için fırsata çevirmektedir AKP’giller. Böyle bir süreçte bu düzenlemelerin yapılmak istenmesi vicdansızlıktır” ifade etti.
“KIDEM TAZMİNATINA ULAŞMAK HAYALE DÖNÜŞECEKTİR”
İşsizlik fonunda biriken paranın işçiler için kullanılmadığını söyleyen Danacı, “TES adı altında işçilerin kıdem tazminatlarının bir bölümü ya da tamamı, yasama denetimine dahi tabi olmayan bazı fonlara aktarılacaktır. İşçiler daha az kıdem tazminatı almaya mahkûm edilecektir. Üstelik iddia edildiği gibi kolay ulaşmak bir yana, işçiler için kıdem tazminatına ulaşmak neredeyse bir hayale dönüşecektir. İşçi Sınıfımızın fona nasıl ulaşamadığını Pandemi sürecinde yaşayarak gördük. İşsizlik Fonunun İşçi Sınıfımızın kullanımı için olması gerekirken, Fon’da biriken para bu süreçte kullanılmadı. Çünkü çoktan Parababalarına ve yandaşlara peşkeş çekilmişti” ifadelerine yer verdi.
HKP Yöneticisi Ayla Danacı açıklamayı “Kıdem tazminatı ekonomik-demokratik hakkımızdır, iş güvencemiz ve geleceğimizdir. Gasp ettirmeyeceğiz! Kıdem tazminatlarımıza yönelik bu amansız saldırıyı da İşçi Sınıfımız ve halkımız boşa çıkartacaktır” sözleriyle bitirdi.
Açıklama sırasında, “Tazminat Hakkımız Gasp Edilemez”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Zafer Direnen İşçilerin Olacak”, “İşsizliğe, Pahalılığa, Zama, Zulme Son”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek” sloganları atıldı.

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son vaka sayısı da mı doğru değil ? Nörobilimci Kızıl açıkladı

Nörobilimci Çağhan Kızıl Türkiye’nin dün açıklanan Covid-19 vaka sayılarıyla birlikte dünyada nüfusa oranla en fazla Covid-19 vakası çıkan ülke olduğunu söyledi. Kızıl, açıklanan gerçek sayıların verilenden daha da yüksek olduğunu belirtti.

Babacan RTÜK’ten Bahçeli için yaş sınırı istemişti MHP’den yanıt geldi

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın RTÜK'e Devlet Bahçeli'nin konuşmaları için 18 yaş sınırı getirilmesi çağrısını hedef aldı.

Yonca Evcimik’in cinsiyetçi şarkısı tepki çekti

Şarkıcı Yonca Evcimik’in yıllar sonra yaptığı yeni rap şarkısı “Ayıp Şeyler” cinsiyetçi ifadeler barındırdığı gerekçesiyle sosyal medyada eleştiri odağı oldu.

İsmail Saymaz “Türkiye’de adalet mülkün damadıdır”

''Çaycıya 86 TL çay tost parası takan adamın tanıklığıyla İlhan Cihaner'i tutukladılar''

CHP’li Eren Erdem: Verileri saklayıp virüsün hızla yayılmasına neden olan Bakan istifa etmelidir

''İlgililer istifalarıyla gereğini yapmak zorundadır...''