Kitaba para bulamayan Kültür Bakanlığı’nın önceliği camiler

Kültür ve Turizm Bakanlığı cami onarımı için 2 yılda 18 milyon lira harcadı. Kütüphanelere kitap alacak para ise bulamadı!

Kütüphanelere dağıtmak için yayınevlerinden kitap alım işini bütçe yetersizliğini gerekçe göstererek durduran Kültür ve Turizm Bakanlığı, cami ve türbe onarımı için milyonlarca lira harcama yaptı.

Birgün gazetesinden Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre cami onarımı için iki yılda 18 milyon lira harcayan Bakanlığın 2018 yılına ilişkin hazırladığı yatırım programına göre, camilerin tadilatı için 3 milyon 200 bin lira ayrıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, yalnızca Gürcistan’ın Ahıska kentinde yer alan Ahmediye Camii’nin restorasyonu için 2 milyon 600 bin lira harcadı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun cami ve türbe onarımına ilişkin 1999 tarihli İlke Kararı’nda da değişikliğe gidildi. Kurul, herhangi bir nedenle yok olan korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli cami, mescit ve türbelerin, “Kültürel mirasın yaşatılması” amacıyla yeniden yapımını kararlaştırdı.

“Uygun değilse taşınacak”
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Bakım ve Onarımları”na ilişkin 660 sayılı İlke Kararı, önceki gün yapılan kurul toplantısında gündeme geldi. Kurulda, “Parsellerde her türlü inşai ve fiziki müdahalenin yasaklanmasına, (otopark, fuar, sergileme vb.) yeni bir işlev ile kullanma ve aynı parselde tescilli yapı yerinde veya diğer boş alanlarda başka bir yeni yapılaşmaya izin verilmeyeceğine” ilişkin kararda değişikliğe gidildi.

Kuruldan çıkan bir diğer karar ise cami, mescit ve türbelerin kültür varlığı olarak tescillerinin yapılmasına ilişkin oldu. Kararda, “Çeşitli nedenlerle tespiti yapılamamış ancak 2863 sayılı Kanun kapsamında korunması gerekli kültür varlığı özelliği gösteren yapıların kültür varlığı olarak tescillerinin yapılmasına karar verildi”

En çok okunan haberler

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’tan Erdoğan’a ağır hakaret!

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkede iç savaş başladığından bu yana ilk kez İdlib'e gitti. Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında hakaret niteliğinde açıklamalar yaptı.

Dünya bu mutabakatla çalkalanıyor! “Putin’in zaferi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gerçekleştirdiği Soçi zirvesine uluslararası basının ilgisi yoğundu. Toplantıda iki ülke arasında mutabakat sağlanırken, Dışişleri Bakanları Sergey Lavrov Rusça, Mevlüt Çavuşoğlu ise Türkçe olarak 10 maddelik anlaşmanın detaylarını açıkladı. Açıklamaların ardından ABD'nin önde gelen gazetelerinden NY Times "Putin'in zaferi" manşetini attı.

“PKK terör örgütü değildir” diyen AKP’li Orhan Miroğlu talk show’a çevirdiği canlı yayını böyle terk etti

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında konuklar AKP eski milletvekili Orhan Miroğlu ve CHP'li eski vekil Aytuğ Atıcı birbirine girdi. 

Kendisini ölümle tehdit eden polis kılıklı müptezeli deşifre etti: Sonra diyeceklerim var!

CHP'li Tuncay Özkan kendisini sosyal medyadan ölümle tehdit eden kişiyi deşifre etti.

“CHP, 23 Haziran’da Kürtlerden aldığı desteği bir daha zor alır”

Türkiye'nin Suriye'deki Kürt bölgesine yönelik askeri harekatına Meclis'te tezkere oylamasına evet diyerek destek veren CHP'nin tavrı eleştiri konusu. Anamuhalefet partisi, son yerel seçimlerle Türkiye'nin en büyük kentlerini HDP'nin desteğiyle kazanmıştı.

“İş beğenmiyorlar, işsizlik yok” diyen AKP’linin maaşı ne kadar?

AKP Konya Milletvekili Halil Etyemez, AKP döneminde Türkiye'de ekonomik krizin hiç yaşamadığını savunarak, "Bu ülkede 17 yıldır iktidarda bulunan bir partiyiz. Bugüne kadar ekonomik kriz yaşamamış bir ülkeyiz. Geçen seneden itibaren ekonomik olarak bir daralma yaşadık" dedi.

Tartışmalı Haydarpaşa ihalesini alan şirket İmamoğlu’nu hedef gösterdi

Tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarına ait depo alanlarının kullanımı için ihaleye giren Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi’nden açıklama yapıldı.

Kan donduran olay… Bir kamyon içinde 39 ceset bulundu!

İngiltere'nin Essex bölgesinde bir kamyonun taşıdığı konteynırda 39 ceset bulundu. İngiliz polisi bir kişiyi gözaltına aldı.

AKP’lilerin boykot ettiği Cem Yılmaz isyan etti: Sine-i millete dönmek istiyorum!

Ünlü komedyen Cem Yılmaz, Karakomik Filmler’in Eskişehir’deki gösteriminde sevenleriyle bir araya gelirken sosyal medyadan yapılan eleştirilere yanıt verdi.

KHK’lı şehit… Yaşarken ‘terörist’ ilan ettiler, şimdiyse kahraman!

PKK'nın düzenlediği saldırıda yaralanan Er Burak Zekeriya Altınok, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğinin 5.4 milyar liraya çıkarılması istendi!

Bütçe teklifine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020’de 8 milyar 763 milyon lirayı diğer kurum bütçelerine aktarabilecek