Kimler yok ki? Bahçeli: Erdoğan akıllı ol, aklını başından almasını da biliriz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Trabzon'da havalimanında bir vatandaş tarafından "Akıllı ol" sözleriyle protesto edildi. Bu protestoyu yapan vatandaşın terörist olduğu iddiasında buluan Soylu, yaptığı her açıklamada "Akıllı ol" ifadesinin tehdit olduğunu öne sürdü. Peki "Akıllı ol" demek tehdit mi?

Halkweb Haber Merkezi

Kimi zaman büyüklerin küçüklerine tatlı dille uyarısı, kimi zaman hırçın davranan sporcuya sakinleşmesi için tavsiye…

Bu ifade tescilli çete lideri tarafından gazeteciye sarf edildiğinde tehdit anlamı da taşıyor.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Başbakanlığı döneminde Erdoğan’a sarf ettiğinde ise eleştiri…
Sinan Engin’den, Ertuğrul Özkök’e, Alaattin Çakıcı’dan üniversiteye giren polise kadar bu ifade ünlü isimler sayesinde kaç kere gündemimize girdi, hangi anlama geliyordu?

Halkweb, okurları için derledi…

BAHÇELİ’DEN ERDOĞAN’A: AKILLI OL AKLINI ALMASINI BİLİRİZ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Başbakanlığı döneminde Irak’ın kuzeyindeki hareketlenmeye ilişkin Erdoğan’ı bu sözlerle hedef almıştı. Bahçeli, Erdoğan’a “Akıllı ol, yoksa Türk milleti ve milliyetçileri senin aklını başından almasını çok iyi bilecektir” demişti.

ODTÜ’YE GİREN POLİSTEN ÖĞRENCİYE “AKILLI OL OĞLUM”

ODTÜ Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, 14 temmuz 2018 tarihinde katıldığı programda bir öğrenci anısı anlattı.

Bağcı, ODTÜ’ye giren polisten öğrenciye “Akıllı ol oğlum!” denilmesi üzerine bir öğrencinin de “Abi, sen buraya elinde copla giriyorsun, ben 550 puanla girdim. Daha nasıl akıllı olayım?” yanıtını verdiğini söyledi.

 

ERTUĞRUL ÖZKÖK’TEN AKİF BEKİ’YE “AKİF SENDE AKILLI OL”

Ertuğrul Özkök 30 nisan 2017 yılında yazdığı bir yazıda Akif Beki için ” Ahmet Hakan tercihini yaptı, Akif sen de akıllı ol” başlığını attı ve şu sözlerle yüklendi;

Ama yan komşum Akif var ya…

Dün baktım birden o da “İslamcı” kesilmiş…

Bir övmüş, bir övmüş İslamcılığı ki, bilmesem ben de anında olacağım.

Yahu Akif …

Arkadaşım, kardeşim, sen şimdi “İslamist” mi oldun yani…

Yazdığın yazının, sanki bir başkasına yazmışsın da, sanki bilerek yanlış adrese, yani bana göndermişsin gibi bir hali var.

 

SİNAN ENGİN’DEN TURABİ’YE: AKILLI OL!

14 mayıs 2015 tarihinde Beyaz TV’de yayınlanan Beyaz Futbol programının yorumcularından Sinan Engin, Survivor All-Star’ın bir zamanlar en çok konuşulan yarışmacısı olan Turabi’ye sert sözler söylemişti.

Engin: Bana bak Turabi akıllı ol. Küçüğünü büyüğünü bil saygılı ol. Turabi saygısız, oyun kazanınca hemen hareketler yapıyor ama birinci Hilmicem olur. Son olarak Turabi’ye tekrar akıllı ol, beni Dominik’e getirtme diyorum.” sözleriyle adeta Turabi’ye gözdağı verdi.

 

TUBA EKİNCİ: SENDEN 20 TANE VAR AKILLI OL

 

Şarkıcı Tuğba Ekinci, 2 nisan 2019 tarihinde sette sorun çıkararak bir yardımcı oyuncuya fotoğraf makinesi attığı iddia edilen yakışıklı oyuncu Can Yaman’a “Çok şımarıksın, senden 20 tane var akıllı ol” diyerek ateş püskürdü.

Can Yaman ve Demet Özdemir’in fotoğrafını paylaşan Tuğba Ekinci, yakışıklı oyuncuya şu sözlerle sitem etti:”Beni iyi tanı unutma sözlerimi kimin çocuğusun bilmiyorum aileni tanımam çok şımarık sın ne oldum delisi senden iyi , babandan dayak yememişsin , daha öncede kıza bardak attın, şimdide bu şekildesin yazık o boya posa bu ülke sana para kazandırıyor .Jön falanda değilsin erkek adam saçı röfleyle gezmez bu senaryodan sonra da yemez bu saçın başka senaryolarda bir halta da benzemiyorsun röflesiz, senden 20 tane var akıllı ol etraf saf küçük kızlardan ibaret değil can oğlum.” Kaynak: Tuğba Ekinci: Senden 20 tane var akıllı ol!

 

SAHAYA BU PANKART İLE ÇIKTILAR: EY TRUMP AKILLI OL

4 Ağustos 2018 tarihinde Süper Lig ekiplerinden Sivasspor, hazırlık maçında TFF 2. Lig ekiplerinden Gaziantepspor’u 3-0 mağlup etti. Gaziantepsporlu futbolcular, mücadelenin ikinci yarısına çıkarken ABD’nin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yaptırım kararı uygulamasına açtıkları pankartla tepki gösterdi. Pankartta, ABD Başkanı Trump için “Akıllı ol” ifadesi yer aldı.

 

ÇAKICI’DAN DÜNDAR’A: AKILLI OL

12 temmuz 2012 tarihinde Can Dündar, NTV’deki programında dile getirilen devletin tetikçi kullandığı yönündeki iddianın ardından tehdit edildiğini söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tanık olarak dinlenilen gazeteci yazar Can Dündar, sanıkların ardından mahkeme heyetinin sorularını yanıtladı.

Dündar, ”Tehdit aldınız mı?” şeklindeki soru üzerine, Alaattin Çakıcı tarafından ”Akıllı ol” ifadesiyle tehdit edildiğini söyledi.

 

GALATASAYLI TARAFTARLARDAN ‘AKILLI OL AZİZ’ PANKARTI

14 nisan 2014 tarihinde Galatasaray Odeabank’ın İstanbul’a döndükten sonra taraftarların takım otobüsüne astıkları pankartlar Fenerbahçeliler’i oldukça kızdırdı.

Galatasaray Odeabank’ta forma giyen basketbolcular havaalanında karşılayan taraftarlar takım otobüsüne ilginç pankartlar astı. Final maçında tribünlerle gerginlik yaşayan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ı ve Emre Belözoğlu ve TFF Başkanı Yıldırım Demirören’i hedef alan pankartlarda “Akıllı ol Aziz!”, “No racism, no match fixing, no Demirören, just dance” (Irkçılık yok, şike yok, Demirören yok, sadece dans) ifadeleri dikkat çekti.

 

ÖMER HAYYAM AKILLI OL

Penguen 2013 nisan’ında, Ömer Hayyam’a ait rubaiyi sosyal medyada paylaştığı için 10 ay hapis cezasına çarptırılan dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ı kapağına taşıdı.

 

BEYAZ’DAN CANDAN ERÇETİN’E “AKILLI OL CANDAN’IM”

2015 yılında Beyaz ile Candan Erçetin arasındaki klip savaşlarını bilmeyen yoktur. O dönemce Beyaz’ın çektiği bir klipte Candan Erçetin’in kadın dayanışmasına karşı erkek dayanışması yaptı. Yanına Mansur Ark, İhsan Varol, Mustafa Üstündağ, Ümit Besen, Emre Karayel ve Hayko Cepkin gibi ünlü erkekleri alan Beyazıt Öztürk ‘ Feriştahınız gelse kaldıramaz yayından ‘ sözleriyle Candan Erçetin’e yanıt verdi.

Candan Erçetin’e kendi şarkısının yanı sıra ‘ Tavukları Pişirmeşim ‘ adlı parçayla da seslenen Beyazıt ‘ Akıllı ol Candan’ım ‘ dedi.

 

 

Son Haberler