Kim kazanmıştı?

Mehrali Yücedağ yazdı...

201,488BeğenenlerBeğen
8,788TakipçilerTakip Et

Torba Yasada işçilerin kıdem tazminatını, iş güvencesini ve emeklilik hakkını ortadan kaldıracak, esnek çalışma düzenini getirecek olan maddeler şimdilik geri çekildi. Evde bir bayram havası.

Sendikacılar, “kendine solcular” yıllardır biriktirdikleri zafer konuşmalarını, mesajlarını twitlerini atıyor. Açıklamalar yapıyorlar.

Biz kazandık diyorlar. Hem de direne direne, hem de örgütlü gücümüzle kazandık diyorlar.
Torba Yasayla parababalarına yeni destek ve teşvikler verildi. Sözünü dahi etmiyorlar.
Kazanmak yeni bir hak almaktır. Yeni bir hak alındı m? Hakkımız olanın ellimizden alınmasını engelledik o kadar. Bu engelleme bugünkü koşullarda işçi sınıfımıza güven vermesi açısından önemlidir.

Ne kazandık?
Haydi kazandık diyelim ama nasıl kazandık? konuşmamız gerekir.

İşçiler örgütlü bir biçimde yollara mı döküldü?

Yada şalter indirip, iş mi durdurdular? Greve mi gittiler?

Yada büyük mitingler mi yapıldı? Yok.

Yasa komisyonda geçip mecliste görüşülmeye başlayınca işçilerin olmadığı daha çok kravatlı sendikacıların katıldığı basın açıklamaları yapıldı. Ve bununla da yetinildi.

Sendikacılar kişisel veya sendikaların sosyal medya hesaplarında “kıdem tazminatımızı gasp ettirmeyeceğiz”, “kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir” yazılı paylaşımlarda bulundular. Milletvekillerine mektup yazmayı, milletvekilleriyle telefonda yada mecliste baş başa görüşmeyi mücadele olarak kamuoyuna sundular.
Bu anlamda mücadeleye işçileri katmamaya özel özen gösterdiler. Ancak yasaya karşı işçilerin tepki verme eğiliminde olduğu da görüldü. Sarı sendikacılar için korkulu bir durumdur.

TÜRK-İŞ, 81 ilde eylem yapacağız, dedi göstermelik birkaç eylemde kaldılar. Oysa kıdem tazminatı TÜRK-İŞ için genel genel grev sebebiydi. HAK-İŞ ortalıkta gözükmedi. DİSK birkaç eylem yaptı. Mecliste, Kemal Kılıçdaroğlu’nun deyimiyle “3 kişi biri de kadın” eylemiyle mücadelesini taçlandırdı.

Tüm bunlar ortadayken, kıdem tazminatı ve emeklilik hakkını gasp etmeyi hedefleyen maddeler nasıl geri çekildi?

Ölümü gösterip sıtmaya mı razı ettiler? Asıl hedef sorunsuz biçimde parababalarına yeni teşvikler, destekler vermekti. Onu da tereyağında kıl çeker gibi yasallaştırıp geçtiler.
Yani AKP iktidarı yapmak istediğini yaptı. İstediğini bir kez daha aldı.
Zafer nidaları bittiğinde Torba Yasayla geçen maddeleri düşünecek zamanımız çok olacak.

İşçilerin kazanılmış hakları gasp edilecekti. Soralım o zaman.
Kaç sendika, örgütlü olduğu işyerlerinde, bölgelerde üyesi olsun olmasın işçileri de katarak eylemler gerçekleştirdi? Bir elin parmaklarını geçmez. Nakliyat-İş Sendikası Torba Yasa daha komisyon aşamasındayken bulunduğu her bölgede üyesi işçiler ve direnişçi işçilerle kitlesel eylemler gerçekleştirdi. Meclis görüşmeleri başladığında eylemlerini sürdürdü. Birleşik Metal-İş örgütlü olduğu fabrikaların bir kısmında eylemler yaptı. Birer eylemi yeterli gören sendikalarda oldu.

Sendikalar, hakları gasp edilecek olan işçileri mücadeleye katmıyorsa ya da katamıyorsa bir mücadeleden bahsedemeyiz. Bu anlamda AKP Hükümeti tarafından Kamuoyuna “İstihdam Paketi” diye açıklanan “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”a karşı yapılan eylemlere sendikalar işçileri katmadı.

Sonuç, Torba Yasayla parababalarına yeni destek ve teşvikler verildi. Üstelik bu teşvik ve destekler işsizlik fonundan karşılanmaya devam edecek.

Biz kazandık diyenlere soruyorum. Pandemi süreci ve öncesinde ki hak kayıplarını geri mi aldınız?

Ücretsiz izine gönderilen işçilerin primi yatmıyor. Yani işçilerin ücretsiz izinde olduğu süre kıdemden sayılmıyor.
Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçilerin kıdeminin durumu da aynı. Her iki durum elbette ki emekliliği de etkiliyor. Sayılara milyonları buldu. Ücretsiz izin uygulaması devam ediyor.

Sözde, işten çıkartma yasak. Ama işçiler 4857 Sayılı İş Kanunun 25. Maddesiyle haksız ve asılsız sebeplerle tazminatsız işten çıkartılıyor. Yıllarca sürecek davalarla karşı karşıya kalıyorlar. Bu zaferle birlikte gerçek anlamda işten çıkartmalar yasaklandı mı?

Bir yılı doldurmadan çalıştırıldıkları işyerinde giriş çıkış yapılan işçilere kıdem tazminatı ödenmiyor. O işçilerin kıdem tazminatları her gün gasp ediliyor. Sayıları az değil.
Ve yıllarca çalışıp kıdem tazminatı verilmeden kapı önünde kendini bulan işçiler var. Sayıları az değil. Bu zaferle bunları duymayacak mıyız?
Sayıları milyonları bulan EYT’liler artık yaşı beklemeyecek mi?
Kıdem tazminatı ve emeklilik hakkını gasp ettirmedik, öylemi?

Zafer diyorlar, kazandık diyorlar. Ücretsiz izinle, kısa çalışma ödeneği ile işten ayrılan işçilere İşsizlik Fonundan ödenen ücretler artık patronlar mı ödeyecek? Ücretsiz izini kabul etmek yeniden işçilerin iradesine mi bağlı olacak? Covıd-19 meslek hastalığı mı sayılacak?

Torba Yasa 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatını ve iş güvencesini ortadan kaldıran, belirli iş sözleşmesini içeren maddeler işçi sınıfının mücadelesi sonucunda geri çekildi.

İşçiler kazanılmış haklarını korudu. Ama iki kazananı oldu. Birincisi parababalarıdır. Yeni teşvik ve destekler aldılar.
İkinci kazanan ise sarı sendika ve sendikacılardır. Parababalarını biliyoruz da, sarı sendika ve sendikacılar nasıl kazanmış olabilir?

Sarı sendikacılık son dönemlerde olmadığı kadar teşhir edildi. Çok fazla açık verdiler.
İşçilerin hakları gasp edildi, duymadılar.
Üyesi işçilere sahip çıkmadılar.
Hakları için mücadele eden işçilere karşı mücadele ettiler.
Toplu iş sözleşmelerinde sıfır zama imza attılar.
Yapılan sözleşmelerde protokolle ücret indirimine gittiler.
İşçilerin kazanılmış haklarının gasp edilmesine göz yumdular.
Pandemi sürecinde doğrudan parababalarının istediği açıklamalar yaptılar.
Ve sendikacılar 50-60-80-100 bin TL aldıkları ücretlerle, bindikleri lüks arabalarla gündeme geldiler.
Ve 2019 yılında, Kamu İşçilerinin beklentisinin çok altındaki maaş zammını kabul eden Türk İş Başkanı Ergün Atalay’ın, mikrofonu açık kalınca “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” dediğini işçiler duydu.
Türkiye’de 1 Mayıs, Taksim Meydanı denilince akla DİSK gelir. Ama DİSK Taksimden vazgeçti 1 Mayıs’ı Bakırköy çukuruna hapsetti.
HAK-İŞ doğrudan AKP iktidarının politikasına göre işçileri hazırladı.
Pandemi sürecinde sendikal faaliyetlerin askıya alınmasını istediler. 3 ay sendikal faaliyetler yasaklandı.
Tüm bunlar, birike birike işçileri sendikalardan uzaklaştırdı. İşçilerin sendikalara, sendikacılara güveni gün geçtikçe azaldı.
Tamda bu sıra bir zafer geldi. Ve öyle ki yıllardır işçiler için hiçbirşey yapmayan, sendikalar, sendikacılar mücadeleci, kahraman oldular. Sarı sendikacılar imaj tazeledi.

25 Yaş Altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatını ve iş güvencesini ortadan kaldıran, belirli iş sözleşmesini içeren maddelerin sarı sendikacılarca geri çektirildiği algısı oluşturuldu. Parababalarına verilen yeni destek ve teşvikler unutturuldu. İşte zafer dedikleri de budur.
Kim kazanmış?

 

spot_img

Gündem