Kılıçdaroğlu kritik adımı attı… CHP’de o koltuk tarih oluyor!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla yarın önce Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ardından Parti Meclisi (PM) olağanüstü toplanacak.

Kritik iki toplantıda, CHP’nin yeni döneminin yol haritası belirlenecek. Kılıçdaroğlu, PM toplantısından önce sürpriz bir kararla Pazar günü MYK’yı da olağanüstü toplama kararı aldı.

Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla yarın olağanüstü toplanacak MYK ve PM toplantılarında önemli gündem maddeleri bulunuyor.

İki toplantıda, tüzükte daha önce yapılan değişikliklerin; parti yönetmeliklerine girmesine yönelik hazırlanan yönetmelik değişiklikleri masaya yatırılacak.

Bu kapsamda, milletvekili adayı olmak için aranan en az 25 yaşını doldurmuş olma şartı kaldırılacak.

Milletvekili adayları belirlenirken son kararı PM verecek Ancak MYK açıkça sakınca bulunan durumlarda başvuruda bulunan aday adayının başvurusunu da reddedebilecek.

Taslağa göre aday saptamada hangi seçim çevresinde hangi yöntemin uygulanacağına il örgütünün de görüşü alınarak PM tarafından karar verilecek.

ÖN SEÇİME İTTİFAK BARİYERİ
CHP’nin parti yönetmeliklerinde yapılacak yeni değişikliğe milletvekili adayların belirlenmesinde mevcut tüzüğe göre yüzde 85 oranında ön seçim zorunluluğuna ittifak ve erken seçim durumlarında uyulmayacak. Bu durumlarda bütün adaylar merkez yoklamasıyla belirlenebilecek.

Bir kişi iki dönem üst üste kontenjan adayı gösterilemeyecek. Ancak erken seçim durumlarında bu şart esnetilecek.

Ön seçim ya da aday yoklamasına katılanlar merkez adaylığı için başvuramayacak.

İKİ NUMARALI KOLTUK BİTİYOR!
Tüzükte yapılacak yeni düzenlemeyle CHP’de geçmişte ‘ikinci koltuk’ olarak görülen ‘Genel Sekreterlik’ makamına da neşter atılacak.

Partide sık sık ‘ikinci adam’ uygulamasını rafa kaldırmakla övünen Kılıçdaroğlu’nun, yönetmelikte yapılacak yeni düzenlemeyle geçmişte Önder Sav ile özdeşleşen ve ‘Ağır Abi’ veya ’Gölge lider’ yakıştırmalarına neden olan ve kendisinin rafa kaldırdığı ‘güçlü genel sekreterlik’ makamını iyice etkisiz hale getirecek bir düzenleme yapılacak.

Yeni düzenlemeyle, üye kayıtları konusundaki Genel Sekreterliğin yetkileri örgütten sorumlu başkan yardımcılığına devredilecek.

Böylece uzun süredir CHP’de fiilen sembolik bir makama dönüşen Genel Sekreterlik makamı hukuken de hiçbir yetkisi olmayan, sadece evrak sevk eden bir makam haline gelecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şubat ayında Akif Hamzaçebi’nin Genel Sekreterlik görevinden istifa etmesinin ardından bu makama atama yapmayarak yaklaşık 8 aydır vekelaten Muharrem Erkek tarafından Genel Sekreterlik görevinin yürütülmesini sağlayarak aslında bu önemli değişikliğin sinyalini vermişti.

BAYKAL DEĞİŞİKLİĞİ YAPTI KILIÇDAROĞLU UYGULADI
2008’de Deniz Baykal döneminde gerçekleştirilen 14’üncü Olağanüstü Kurultay’da tüzük ve program değişikliği gerçekleştirildi. Yapılan değişiklikle, ‘güçlü genel sekreterlik’ uygulamasına son verildi ve MYK’da daha çok merkez sağ partilerde uygulanan ‘başkanlık divanı’ uygulamasına geçildi. Ancak Sav’ın muhalefeti nedeniyle bir türlü uygulamaya geçilemedi. 2010 yılında Kılıçdaroğlu, genel başkan olduktan sonra Baykal’ın yaptığı değişikliği uygulamaya koydu. Bunun üzerine muhalefet bayrağını açan Önder Sav ve ekibi, partiden tasfiye oldu.

NAZLIAKA BU KEZ DÖNEBİLECEK Mİ?

CHP PM toplantısında aralarında Aylin Nazlıaka’nın da bulunduğu bazı isimlerin affedilmesine yönelik taleplerin de görüşülmesi bekleniyor. PM’den onay çıkması durumunda Nazlıaka tekrar partiye dönebilecek. Nazlıaka için af teklifi daha önce iki kez PM’de yapılan oylamada reddedilmişti. Nazlıaka’nın Etimesgut belediye başkan adaylığına ise MYK o zaman vize vermemişti.

AĞIR AĞABEYLERİ GÖREVLENDİRECEK
Kılıçdaroğlu’nun Nazlıaka’nın bağışlanma talebinin PM’den geçmesi için, üyeler üzerinde etkili olan Haluk Koç, Engin Altay, Bülent Tezcan, Tekin Bingöl ve Hakkı Süha Okay’ı devreye sokması bekleniyor. Kılıçdaroğlu’nun bu isimlerle görüşerek Nazlıaka’nın bu kez partiye kabul edilmesi noktasında PM üyelerini ikna etmelerini talep edeceği bildirildi.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi davasında tüm sanıklar beraat etti

Gezi eylemlerine finansal destek ve koordinasyonu sağladıkları iddialarıyla suçlanan aralarında Osman Kavala, Ayşe Mücella Yapıcı ve oyuncu Mehmet Ali Alabora'nın da bulunduğu davada karar çıktı.

Kılıçdaroğlu Gezi Direnişi’ne sahip çıktı: Hayatı sorgulayan gençlerin bir baskı rejimine tepkisidir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Gezi olayları okumuş, hayatı sorgulayan gençlerin bir baskı rejimine tepkileridir. Dolayısıyla gençleri yaptıkları eylemde saygıyla sevgiyle karşılamak gerekir” dedi.

İBB, “İmamoğlu beni işten çıkardı” diyen İGDAŞ çalışanının emekliliğini istediği belgeyi paylaştı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, Ulaş Karanfil isimli İGDAŞ çalışanının “İşten çıkarıldım” iddiasını yalanladı.

Son dakika… Ankara bu iddiayla çalkalanıyor: AKP’de peş peşe Babacan istifaları

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın siyaset sahnesinde yerini almaya hazırlanan partisi için geri sayım sürerken, Ankara'da politika kulislerini hareketlendiren iddialar da peş peşe geliyor. Babacan'a yakın kaynaklar en geç Mart başında partinin kuruluş dilekçesinin verileceğini ve AKP’den istifa eden bazı isimlerin partiye katılacağını belirtti.

Devlet Bahçeli: Darbe iddiaları maalesef herkesin diline düşmüştür

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin haftalık olağan Meclis grup toplantısında konuşuyor.
209,669BeğenenlerBeğen
4,900TakipçilerTakip Et