Kılıçdaroğlu kritik adımı attı… CHP’de o koltuk tarih oluyor!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla yarın önce Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ardından Parti Meclisi (PM) olağanüstü toplanacak.

Kritik iki toplantıda, CHP’nin yeni döneminin yol haritası belirlenecek. Kılıçdaroğlu, PM toplantısından önce sürpriz bir kararla Pazar günü MYK’yı da olağanüstü toplama kararı aldı.

Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla yarın olağanüstü toplanacak MYK ve PM toplantılarında önemli gündem maddeleri bulunuyor.

İki toplantıda, tüzükte daha önce yapılan değişikliklerin; parti yönetmeliklerine girmesine yönelik hazırlanan yönetmelik değişiklikleri masaya yatırılacak.

Bu kapsamda, milletvekili adayı olmak için aranan en az 25 yaşını doldurmuş olma şartı kaldırılacak.

Milletvekili adayları belirlenirken son kararı PM verecek Ancak MYK açıkça sakınca bulunan durumlarda başvuruda bulunan aday adayının başvurusunu da reddedebilecek.

Taslağa göre aday saptamada hangi seçim çevresinde hangi yöntemin uygulanacağına il örgütünün de görüşü alınarak PM tarafından karar verilecek.

ÖN SEÇİME İTTİFAK BARİYERİ
CHP’nin parti yönetmeliklerinde yapılacak yeni değişikliğe milletvekili adayların belirlenmesinde mevcut tüzüğe göre yüzde 85 oranında ön seçim zorunluluğuna ittifak ve erken seçim durumlarında uyulmayacak. Bu durumlarda bütün adaylar merkez yoklamasıyla belirlenebilecek.

Bir kişi iki dönem üst üste kontenjan adayı gösterilemeyecek. Ancak erken seçim durumlarında bu şart esnetilecek.

Ön seçim ya da aday yoklamasına katılanlar merkez adaylığı için başvuramayacak.

İKİ NUMARALI KOLTUK BİTİYOR!
Tüzükte yapılacak yeni düzenlemeyle CHP’de geçmişte ‘ikinci koltuk’ olarak görülen ‘Genel Sekreterlik’ makamına da neşter atılacak.

Partide sık sık ‘ikinci adam’ uygulamasını rafa kaldırmakla övünen Kılıçdaroğlu’nun, yönetmelikte yapılacak yeni düzenlemeyle geçmişte Önder Sav ile özdeşleşen ve ‘Ağır Abi’ veya ’Gölge lider’ yakıştırmalarına neden olan ve kendisinin rafa kaldırdığı ‘güçlü genel sekreterlik’ makamını iyice etkisiz hale getirecek bir düzenleme yapılacak.

Yeni düzenlemeyle, üye kayıtları konusundaki Genel Sekreterliğin yetkileri örgütten sorumlu başkan yardımcılığına devredilecek.

Böylece uzun süredir CHP’de fiilen sembolik bir makama dönüşen Genel Sekreterlik makamı hukuken de hiçbir yetkisi olmayan, sadece evrak sevk eden bir makam haline gelecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şubat ayında Akif Hamzaçebi’nin Genel Sekreterlik görevinden istifa etmesinin ardından bu makama atama yapmayarak yaklaşık 8 aydır vekelaten Muharrem Erkek tarafından Genel Sekreterlik görevinin yürütülmesini sağlayarak aslında bu önemli değişikliğin sinyalini vermişti.

BAYKAL DEĞİŞİKLİĞİ YAPTI KILIÇDAROĞLU UYGULADI
2008’de Deniz Baykal döneminde gerçekleştirilen 14’üncü Olağanüstü Kurultay’da tüzük ve program değişikliği gerçekleştirildi. Yapılan değişiklikle, ‘güçlü genel sekreterlik’ uygulamasına son verildi ve MYK’da daha çok merkez sağ partilerde uygulanan ‘başkanlık divanı’ uygulamasına geçildi. Ancak Sav’ın muhalefeti nedeniyle bir türlü uygulamaya geçilemedi. 2010 yılında Kılıçdaroğlu, genel başkan olduktan sonra Baykal’ın yaptığı değişikliği uygulamaya koydu. Bunun üzerine muhalefet bayrağını açan Önder Sav ve ekibi, partiden tasfiye oldu.

NAZLIAKA BU KEZ DÖNEBİLECEK Mİ?

CHP PM toplantısında aralarında Aylin Nazlıaka’nın da bulunduğu bazı isimlerin affedilmesine yönelik taleplerin de görüşülmesi bekleniyor. PM’den onay çıkması durumunda Nazlıaka tekrar partiye dönebilecek. Nazlıaka için af teklifi daha önce iki kez PM’de yapılan oylamada reddedilmişti. Nazlıaka’nın Etimesgut belediye başkan adaylığına ise MYK o zaman vize vermemişti.

AĞIR AĞABEYLERİ GÖREVLENDİRECEK
Kılıçdaroğlu’nun Nazlıaka’nın bağışlanma talebinin PM’den geçmesi için, üyeler üzerinde etkili olan Haluk Koç, Engin Altay, Bülent Tezcan, Tekin Bingöl ve Hakkı Süha Okay’ı devreye sokması bekleniyor. Kılıçdaroğlu’nun bu isimlerle görüşerek Nazlıaka’nın bu kez partiye kabul edilmesi noktasında PM üyelerini ikna etmelerini talep edeceği bildirildi.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

Büyük boykot başladı: Diyanet kapatılsın!

Diyanet’in kızlarda 9, erkeklerde 12 yaşında evlilik yapabilecekleri yönünde fetvayı yayınlamasının ardından “Diyanet kapatılsın” kampanyası başladı.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Erdoğan’dan, MHP teklifine ilişkin açıklama: Bu konu kapanmıştır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, “Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

Hüsnü Mahalli: Bu işte bir gariplik var, hem de çok büyük bir gariplik…

Korkusuz yazarı Hüsnü Mahalli, Barış Pınar Harekatı'nı değerlendirdi. Mahalli, "Ankara nasıl bir oyunun içine çekildiğini görmüyorsa bu işte bir gariplik var." dedi.

AKP’den Cem Yılmaz’a: Salon soytarısı, ‘PKK terör örgütüdür’ de ve kına…

AKP Afyonkarahisar Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanvekili Ali Özkaya, "salon soytarısı" dediği Cem Yılmaz'a "Adam gibi çık PKK/PYD terör örgütüdür de ve onları kına" diye seslendi.

Haseke valisi: Amerikan işgaline ve Türkiye’nin saldırısına neden olan SDF ile müzakere etmeyeceğiz

Haseke valisi Cayez Al-Hammoud, bugün verdiği demeçte ‘Amerikan işgaline ve Türkiye’nin saldırısına neden olan SDF’ ile müzakere etmeyeceklerini söyledi.

Tansiyonu yükseltecek gelişme: Suriye Ordusu SDF ile anlaştı iki gün içinde Kobani’ye girecek

SDF ile yapılan anlaşma sonucunda Suriye Ordusunun Kobani’ye giriş yapacağı iddia edildi

Eski Milli Eğitim Bakanı Avcı: Akıllı tahta, öğretmenleri duman etti

Eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Etkileşimli tahtalar öğretmen otoritesini duman etti. Çünkü öğretmenler o tahtaları çocuklar kadar başarılı kullanamıyorlardı. Sınıfta öğretmenlerine tahta üzerindeki bir işlemi nasıl gerçekleştireceğini çocuklar tarif etmeye başladılar" dedi.

Erdoğan’dan, MHP teklifine ilişkin açıklama: Bu konu kapanmıştır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, “Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

Trump’tan Türkiye’ye bir küstah tehdit daha: Beklemede kalın!

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye uygulanacak yaptırımlar konusunda Kongre ile görüştüğünü belirtti, "Maliye Bakanlığı hazır, ekstra yasa tasarıları gerekebilir. Bu konuda müthiş bir fikir birliği var. Türkiye bunun yapılmamasını istedi. Beklemede kalın" dedi.

Nadira Kadirova’nın ölümünde gözlerden kaçan detay! ‘O odada ne işi vardı?

AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde intihar ettiği öne sürülen Nadira Kadirova’nın ölümüne ilişkin yeni bir tanık ortaya çıktı.