Kılıçdaroğlu kritik adımı attı… CHP’de o koltuk tarih oluyor!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla yarın önce Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ardından Parti Meclisi (PM) olağanüstü toplanacak.

208,767BeğenenlerBeğen
7,614TakipçilerTakip Et

Kritik iki toplantıda, CHP’nin yeni döneminin yol haritası belirlenecek. Kılıçdaroğlu, PM toplantısından önce sürpriz bir kararla Pazar günü MYK’yı da olağanüstü toplama kararı aldı.

Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla yarın olağanüstü toplanacak MYK ve PM toplantılarında önemli gündem maddeleri bulunuyor.

İki toplantıda, tüzükte daha önce yapılan değişikliklerin; parti yönetmeliklerine girmesine yönelik hazırlanan yönetmelik değişiklikleri masaya yatırılacak.

Bu kapsamda, milletvekili adayı olmak için aranan en az 25 yaşını doldurmuş olma şartı kaldırılacak.

Milletvekili adayları belirlenirken son kararı PM verecek Ancak MYK açıkça sakınca bulunan durumlarda başvuruda bulunan aday adayının başvurusunu da reddedebilecek.

Taslağa göre aday saptamada hangi seçim çevresinde hangi yöntemin uygulanacağına il örgütünün de görüşü alınarak PM tarafından karar verilecek.

ÖN SEÇİME İTTİFAK BARİYERİ
CHP’nin parti yönetmeliklerinde yapılacak yeni değişikliğe milletvekili adayların belirlenmesinde mevcut tüzüğe göre yüzde 85 oranında ön seçim zorunluluğuna ittifak ve erken seçim durumlarında uyulmayacak. Bu durumlarda bütün adaylar merkez yoklamasıyla belirlenebilecek.

Bir kişi iki dönem üst üste kontenjan adayı gösterilemeyecek. Ancak erken seçim durumlarında bu şart esnetilecek.

Ön seçim ya da aday yoklamasına katılanlar merkez adaylığı için başvuramayacak.

İKİ NUMARALI KOLTUK BİTİYOR!
Tüzükte yapılacak yeni düzenlemeyle CHP’de geçmişte ‘ikinci koltuk’ olarak görülen ‘Genel Sekreterlik’ makamına da neşter atılacak.

Partide sık sık ‘ikinci adam’ uygulamasını rafa kaldırmakla övünen Kılıçdaroğlu’nun, yönetmelikte yapılacak yeni düzenlemeyle geçmişte Önder Sav ile özdeşleşen ve ‘Ağır Abi’ veya ’Gölge lider’ yakıştırmalarına neden olan ve kendisinin rafa kaldırdığı ‘güçlü genel sekreterlik’ makamını iyice etkisiz hale getirecek bir düzenleme yapılacak.

Yeni düzenlemeyle, üye kayıtları konusundaki Genel Sekreterliğin yetkileri örgütten sorumlu başkan yardımcılığına devredilecek.

Böylece uzun süredir CHP’de fiilen sembolik bir makama dönüşen Genel Sekreterlik makamı hukuken de hiçbir yetkisi olmayan, sadece evrak sevk eden bir makam haline gelecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şubat ayında Akif Hamzaçebi’nin Genel Sekreterlik görevinden istifa etmesinin ardından bu makama atama yapmayarak yaklaşık 8 aydır vekelaten Muharrem Erkek tarafından Genel Sekreterlik görevinin yürütülmesini sağlayarak aslında bu önemli değişikliğin sinyalini vermişti.

BAYKAL DEĞİŞİKLİĞİ YAPTI KILIÇDAROĞLU UYGULADI
2008’de Deniz Baykal döneminde gerçekleştirilen 14’üncü Olağanüstü Kurultay’da tüzük ve program değişikliği gerçekleştirildi. Yapılan değişiklikle, ‘güçlü genel sekreterlik’ uygulamasına son verildi ve MYK’da daha çok merkez sağ partilerde uygulanan ‘başkanlık divanı’ uygulamasına geçildi. Ancak Sav’ın muhalefeti nedeniyle bir türlü uygulamaya geçilemedi. 2010 yılında Kılıçdaroğlu, genel başkan olduktan sonra Baykal’ın yaptığı değişikliği uygulamaya koydu. Bunun üzerine muhalefet bayrağını açan Önder Sav ve ekibi, partiden tasfiye oldu.

NAZLIAKA BU KEZ DÖNEBİLECEK Mİ?

CHP PM toplantısında aralarında Aylin Nazlıaka’nın da bulunduğu bazı isimlerin affedilmesine yönelik taleplerin de görüşülmesi bekleniyor. PM’den onay çıkması durumunda Nazlıaka tekrar partiye dönebilecek. Nazlıaka için af teklifi daha önce iki kez PM’de yapılan oylamada reddedilmişti. Nazlıaka’nın Etimesgut belediye başkan adaylığına ise MYK o zaman vize vermemişti.

AĞIR AĞABEYLERİ GÖREVLENDİRECEK
Kılıçdaroğlu’nun Nazlıaka’nın bağışlanma talebinin PM’den geçmesi için, üyeler üzerinde etkili olan Haluk Koç, Engin Altay, Bülent Tezcan, Tekin Bingöl ve Hakkı Süha Okay’ı devreye sokması bekleniyor. Kılıçdaroğlu’nun bu isimlerle görüşerek Nazlıaka’nın bu kez partiye kabul edilmesi noktasında PM üyelerini ikna etmelerini talep edeceği bildirildi.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi Helin Bölek hayatını kaybetti

Helin Bölek'in ölüm haberini Grup Yorum sosyal medya hesabından duyurdu.

Mahkeme reddetti! İBB’ye kötü haber

Bölge İdare Mahkemesi, İBB'nin Haydarpaşa ve Sirkeci Gar alanları ihalelerine yaptığı itirazı reddetti. Kararı Danıştay'a götüreceklerini ifade eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Aylardır bekletilen kararın salgın zamanı açıklanması ise çok manidardır" dedi.

Mehmet Ceyhan: Ölüm oranımız Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı gibi 1,58 değil, yüzde 7!

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vatandaşlara dışarı çıkmama çağrısını yenileyerek, “Ölüm oranımız, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı gibi 1,58 değil. Ölüm oranımız yüzde 7 civarında. Bir süre artan test sayısına rağmen vaka sayısı durduğu zaman o zaman bu iş durdu diyebileceğiz. Şu anda biz işin daha başındayız. Biz 30 bin test yaptığımızda daha çok vaka ile karşılaşacağız” dedi.

CHP’nin doktor vekili Adıgüzel: Eylül’e kadar sürerse 50 milyon insanımız enfekte olacak bir milyon insanımızı kaybedebiliriz.

CHP’li doktor milletvekillerinden Mustafa Adıgüzel, koronavirüs salgınına ilişkin soruları yanıtladı. Adıgüzel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hakkında başarılı yorumlarına katılmadığını belirtti. Sürecin başarısız yürütüldüğünü belirten Adıgüzel, "Bence işini yapmaya çalışan bir adam ama başarılı değil." dedi. 
208,767BeğenenlerBeğen
7,614TakipçilerTakip Et