CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, ezanın Türkçe okunmasını talep etmesinin ardından yeni bir tartışma başlatmıştı.

İktidar cephesi CHP’yi eleştirirken, Yılmaz partisinin disiplin kuruluna sevk edilmişti.

CNN Türk’te canlı yayına katılan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Kılıçdaroğlu’yla görüştüğünü belirterek CHP liderinin ezan konusundaki görüşlerini aktardı.

[fvplayer src=”https://vimeo.com/299718140″ splash=”https://i.vimeocdn.com/video/737899326_1920x830.jpg?r=pad” caption=”Kılıçdaroğlu ilk kez konuştu: Öztürk Yılmaz kararı ve Türkçe Ezan açıklaması”]

Selvi’nin aktarımına göre Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Arapça ezan-Türkçe ezan tartışmasının bırakılması lazım. Arapça ezan, İslam dinimizin evrensel bir değeridir. Dünyanın neresinde okunursa okunsun, ezanın İslam’ın bir çağrısı olduğunu ifade eder. Dünyanın her yerinde de ezan Arapça okunur. Ve dünyanın her noktasında ezana saygı gösterilir. Tüm dünyada Arapça olarak okunur ve ezan okunduğunda dünyanın her tarafında saygı gösterilir. Biz politikacılar bir yerde konuşma yapıyorsak ezan okunduğunda saygımızdan dolayı konuşmamızı keser, ezanın bitmesini bekleriz. Çünkü bir toplum gelenekleri, görenekleri ve inançlarıyla yaşar. Biz CHP olarak toplumun değerlerine saygı gösteririz.”