Kılıçdaroğlu Gezi Direnişi’ne sahip çıktı: Hayatı sorgulayan gençlerin bir baskı rejimine tepkisidir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Gezi olayları okumuş, hayatı sorgulayan gençlerin bir baskı rejimine tepkileridir. Dolayısıyla gençleri yaptıkları eylemde saygıyla sevgiyle karşılamak gerekir” dedi.

208,787BeğenenlerBeğen
7,603TakipçilerTakip Et

Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, bugün Gezi Davası’nın 16’ncı duruşmasının görüleceğini anımsatarak, bir grup insanın bir dönemin savcılarının hazırladığı iddianamelerle yargılandığını söyledi.

CHP lideri şunları söyledi: “Çok sayıda gencimiz hayatını kaybetti. İktidarın kurduğu baskı sonucu hayatını kaybetti. Hiçbir zaman ellerine silah almadı. Kimi karanfil kimi saz aldı. Bunu bir darbe eylemi olarak nitelendirmek olacak iş değil.”

İşadamı Osman Kavala’nın 840 gündür tutuklu olduğunu belirten CHP lideri, “Osman Kavala derhal serbest bırakılmalı” dedi. Bir üst mahkemenin verdiği kararı alt mahkemenin tanımadığını, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararının dikkate alınmadığını anlatan Kılıçdaroğlu, “Bu durum Türkiye’nin itibarını zedeliyor” dedi.

Kılıçdaroğlu, 1376 kişinin bugünkü duruşma öncesinde ‘Ben de oradaydım’ başlığı altında bir metin hazırlayarak imzaladığını belirterek metinden bazı bölümleri okudu. Anayasa’nın, “Herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” diyen 34’üncü maddesine atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, “Hepimiz bu davanın adaletle sonuçlanmasını istiyoruz. Her şeye rağmen birlikte yaşamalıyız” dedi. Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerinin ardından salondaki milletvekilleri onu ayakta alkışladı.

Gezi’de her görüşten insan olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, gençlerden intikam alınmaması, gençlerin kaybedilmemesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Diken

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Didem Arslan’a kızan Mehmet Çilingiroğlu Habertürk’ü terk edip CNN Türk’te Ahmet Hakan’a katıldı!

Habertürk TV canlı yayınına bağlanan Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, sözlerinin kesilmesine tepki göstererek yayını terk etti. Çilingiroğlu yarım saat sonra CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın Tarafsız Bölge programına katıldı. 

Halka yardımı engellemeye pes dedirten açıklama… Soylu: İmamoğlu’ndan işkilleniyorum

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hakan'ın sorularını cevapladı

Süleyman Soylu: Şehirler arası seyahati daha da zorlaştıracağız

Süleyman Soylu, "100 binin üzerinde uçak ve otobüsle şehir değiştirme talebi var. Şehirler arası seyahati daha da zorlaştıracağız." ifadelerini kullandı.

Fahrettin Koca yutkundu, gözleri doldu… Kaç sağlık emekçisi koronavirüse yakalandı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından kameralar karşısında geçti. Koca, basın toplantısının ardından sorulara yanıt verdi. 

Sağlık bakanı günler sonra kameralar karşısında: Herhangi bir insan bu hastalık yokmuş gibi yaşayamaz

Bilim Kurulu bugün bir kez daha toplandı. Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.
208,787BeğenenlerBeğen
7,603TakipçilerTakip Et