Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı bir gazeteyi hedef gösterip, ben almıyorum siz de almayın diyorsa…

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, "Gelecek 10 Ocak'tan itibaren daha güçlü bir medyanın olduğu bir düzeni birlikte getireceğiz" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle açıklama yaptı.

“En güçlü denetleme organının medya olduğunu 21. yüzyılda aklı olan herkes kabul etmektedir” diyen Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şöyle:

“Sizler günün 24 saatinde çalışırsınız. Bir şekliyle dünyadan haberleri alırız. O haberleri bize ulaştıran kişiler sizlersiniz. Herkes size teşekkür etmek zorundadır.

Teşekkür ettik ama yaşadığınız sorunlar da var. Yüzlerce gazetecinin işssiz kaldığını biliyoruz.Bir yıpranma hakkınız var o hak da elinizden alındı. Yeniden Anayasa Mahkemesine başvuracağız.

Bütün bu sorunlara karşı görevinizi azim ve kararlılıkla yapıyorsunuz. Kalemnizi satmıyorsunuz. Habercilere minnet borçluyuz.

Medya da vesayeti kabul etmez. Etmemesi gerekir. Gazeteciler haber kaynaklarını açıklamaya bu konuda tanıklık yapmaya zorlanamaz.

Gazetecilik bir kamu görevidir. Bunu belirlerken iki temel unsurun da önemli olduğunu ifade etmek isterim. Haber kaynağını ve halkın haber alma hakkını korumak için bu düzenlemeler yapılmıştır. Medyanın dördüncü güç olarak halk adına yasama, yargı ve yürütmeyi denetlemesini sağlamıştır. Parlamentoda olumsuz bir haberi geniş kitlelere ulaştıran medyadır.

En güçlü denetleme organının medya olduğunu 21. yüzyılda aklı olan herkes kabul etmektedir.

Medya vesayeti tümüyle reddedebiliyor mu?

ilan ambargosu, doğru habere erişim engeli getiriliyorsa orada oturup düşünmek lazım.

Basın İlan Kurumu’nca 5 gazeteye doğru haber yaptıkları için 333 gün ilan kesme cezası veriliyorsa, Basın İlan kurumu Basın İnfaz Kurumu’na dönüşüyorsa oturup düşünmek istiyorsa.

Cumhurbaşkanı bir gazeteyi hedef gösterip, ben almıyorum siz de almayın diyorsa..

Sıradan biri söylemiyor, devletin başında oturan zat söylüyor.

Bir ülkenin Hazine ve Maliye Bakanı görevinden istifa ettiği halde 1775 radyo ve televizyon kanalı 27 saat bakanın istifasını talimat alamadıkları için veremiyorlarsa oturup düşünmek lazım.”

Son Haberler