Kılıçdaroğlu: Bir diktatöre bağlı, darbeciyi güven altına alan rejim değişikliği yapmak istiyorlar

"Silahı kim verdi, kim azmettirdi; failleri yargının önüne çıkarın"

208,767BeğenenlerBeğen
7,614TakipçilerTakip Et

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinini grup toplantısında konuştu. Gündeminde Rusya Büyükelçi’sinin öldürülmesi ve AKP’nin anayasa teklifi bulunan Kılıçdaroğlu, hükümete yüklendi. Kılıçdaroğlu Rus Büyükelçi’yi öldüren kişinin polis olmasına ve konuşturulmadan öldürülmesine dikkat çekerek “Kim azmettirdi, eline silahı kim verdi? Arkasında duruyor, yere düşünce de ateş ediyor. Hükümete de sesleniyorum bunun arkasında kim var ortaya çıkarın” dedi.

AKP’nin anayasa teklifine TBMM’de değişiklik önergesi vermeyeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Şimdi tarihi de, Meclis’in nasıl kurulduğunu ve önemini unuttuk. Bu ülkenin nasıl kurulduğunu unuttuk bir diktatöre Meclis’i fesh etme yetkisi vereceğiz. Vermeyeceğiz arkadaşım” diye konuştu.

Konuşmasında AKP’nin anayasa teklifine destek veren MHP lideri Bahçeli’yi eleştiren Kılıçdaroğlu, “Bir kararla birden fazla bölgede bölgesel yönetim kurulabilecek. Bahçeli’nin kulağına küpe olsun bu söylediğim. Başka bir şey söylemiyorum” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan bölümler şöyle:

Hepimiz Türkiye’nin geleceğinden kaygı duyuyoruz. Nereye gidiyor bu ülke. Eğer çocuklarımıza daha iyi bir ülke bırakacaksak, bu soruyu sormak zorundayız Türkiye yönetilmiyor. Bu ülkenin istihbaratı yok mu? Devlet yok mu?

TERÖRLE MÜCADELE

İstihparatı çökmüş bir ülkede terörle mücadele edilmez. Terörle mücadelede en önemli nokta terörün finans kaynağını kesmektir. Nereden besleniyor diye sorulmalı. Terörle mücadelede dış politikaya da önem vermek lazım. Komşunuzda yangın varsa bir bidon benzinle giderseniz terörü önleyemezsiniz.

İmralıda masa kurdunuz. ‘Bu yolla terör önlenmez’ dedik. Bu Ankara’daki beylerin çocukları mı ölüyor? Hiçbirinin çocuğ askere gitmiyor. Böyle bir devlet olmaz. 14 yılda ülkeyi terör batağına koyacaksın. Nasıl oluyor bunlar. Yüzlerce insanımız hayatını kaybetti. 20 Temmuz’dan buyana 843 güvenlik görevlimiz şehit oldu. Peki bu işin sorumlusu kim, bakkal mı, manav mı? Yeri geliyor havuz medyası CHP’yi suçluyor. 14 yıldır ülkeyi kim önetiyor. Allah akıl fikir versin.

RUS BÜYÜKELÇİSİNİN ÖLDÜRÜLMESİ

Bakın dün akşam Rusya Büyükelçisi hain bir saldırıyla öldürülmesi Türkiye’ye tyakışmıyor. Bu saldırıyı yapan kişinin polis olması üzerinde durmamız kerek bir konu. Bu kişinin öldürülmesi üzerinde durulacak başka bir soru. Kim azmettirdi, eline silahı kim verdi? Arkasında duruyor, yere düşünce de ateş ediyor. Hükümete de sesleniyorum bunun arkasında kim var ortaya çıkarın.

(Hüsnü Mahallinin tutuklanması) Siyasi iktidarın buyruğunu yerine getirenlere yargıç denmez.Dünyada en çok hapiste gazetecisi olan ülkeyiz. Biz bunları tartışıyoruz. Bunların tek derdi birisini başkan yapmak. Bunların başka derdi yok.


2016’DA ÜÇ DARBE OLDU

2016 yılında 3 darbe oldu. Mayıs 2016. Davutoğlu, elinden istifa dilekçesi alındı, kapının önüne koyuldu. bir kişi Saray’a çağırıyor, istifa edeceksin dsiyorlar. Bu mudur demokrasi.
15 Temmuz darbe girişimi.. Hep birlkte mücadele ettiğimiz için başarıya ulaşmadı. Birisi darbe girşimi için Allah’ın lütfu dedi.

20 Temmuz’da 3. darbe girişiömi başladı. OHAL ilan edildi. Meclis devre dışı bırakıldı. On binlerce memurun işine son verdiler, açığa aldılar. 100 yıllık kurumları kapattılar. Gayrı milli bir sürecin içine soktular Türkiye’yi.

DİKTA REJİMİ GETİRİYORLAR

Her darbeci geleceğin garantiye almak ister. 20 Temmuz darbesinden sonra başkanlıkla 20 Temmuz darbecileri teminat altına alınıyorlar. diyorlarki başkanlık getiriyoruz diyorlar. Yapılan bal gibi rejim değişikliğdir. Dikta yönetimine uygun bir rejim getiriyorlar. Her şey bir kişlini iki dudağına bağlı. Diktatöre bağlı her şey. Neden Meclis’i dikta yönetimine teslim ediyorsunuz?

SEN PARTİ BAŞKANI OLURSAN DİKTATÖR OLURSUN!
7 Ağustos’ta Yenikapı’da parlamenter sisteme vurgu yaptım. Orada dedim ki ne darbe ne dikta yaşasın tam demokrasi. Aynı şeyi tekrar söylüyorum. Dikta rejimi ile ne getirmek istiyorlar. Bir kişi yetkili olacak diyorlar. Aynı zamanda partinin genel başkanı olacak. Seçimlerde milletvekillerini ben seçeceğim diyor. Başka birisi seçmesin diyor. Seçim propogandalarına ben katılacağım diyecek. Devletin tüm imkanlarını kullanacak. Seçimden sonra gelip namusum ve şerefim üzerine yemin edeceğim diyecek. Tarafsız olmadığı belli! Milletvekilleri yemin eder ama tarafsızım demiyor. Cumhurbaşkanlığı makamı devletin sigortasıdır! Şimdi ben Cumhur’un değil partinin başkanı olacağım diyor! Sen parti başkanı olursan diktatör olursun başka bir şey olamazsın.

“BAHÇELİ’YE SATTILAR”

Kılıçdaroğlu: “Havuz akademisyenleri kalemini, bilgisini, iradesini sattı”

https://youtu.be/Bn-GGufPVKc
Seçim propagandalarına katılıyor ama yargıyı da ben kontrol edeceğim diyor. Yargıtayın 15 üyesinden 12’sini ben atayacağım diyor. Diğerlerini de Meclis’te çoğunluğunu oluşturduğu kendi vekilleri belirleyecek. Sonra yargı bağımsızdır diye bize satacaklar. Bahçeli’ye sattılar ama bize satamazlar! Vatandaşın çıkarını hiçbir siyasi ayrım yapmadan savunmak zorundayız.

Şimdi tarihi de, Meclis’in nasıl kurulduğunu önemini unuttuk. Bu ülkenin nasıl kurulduğunu unuttuk bir diktatöre Meclis’i fesh etme yetkisi vereceğiz! Vermeyeceğiz arkadaşım vermeyeceğiz!

Meclis’în feshetme yetkisi de yetmiyor, kararname yetkisi de istiyor. Kim müsteşar olacak, kim genel müdür olacak hepsini o belirleyecek. İzin vermeyeceğiz arkadaşlar. Bu anayasa teklifine göre gensoru da verilmeyecek. Ayakkabı kutularının yeni altyapısını oluşturuyorlar.

Bir kararla birden fazla bölgede bölgesel yönetim kurulabilecek. Bahçeli’nin kulağına küpe olsun bu söylediğim. Başka bir şey söylemiyorum.

Bugün bu anaysa görüşülmeye başlayacak. Bütün arkadaşlarıma söylüyorum, kimse değişiklik önergesi vermeyecek. Çıkıp tarihe not düşsün diye her şeyi söyleyeceksiniz. Size sözüm söz bu na izin vermeyeceğiz. Bu sorun kimse sanmasın CHP’lilerin sorunudur. Hepimizin ortak sorunudur. Dolayısıyla hep birlikte mücadele edeceğiz.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Başkanlık Sistemi’ çıkışı: “Bahçeli’ye yargının bağımsız olacağını sattılar”

https://youtu.be/N0lq95lA7z4

 

 

 

 

Kılıçdaroğlu: “Bu söylediğim Bahçeli’nin kulağına küpe olsun” 

https://youtu.be/CY7WYnXb_v4

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi Helin Bölek hayatını kaybetti

Helin Bölek'in ölüm haberini Grup Yorum sosyal medya hesabından duyurdu.

Mahkeme reddetti! İBB’ye kötü haber

Bölge İdare Mahkemesi, İBB'nin Haydarpaşa ve Sirkeci Gar alanları ihalelerine yaptığı itirazı reddetti. Kararı Danıştay'a götüreceklerini ifade eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Aylardır bekletilen kararın salgın zamanı açıklanması ise çok manidardır" dedi.

Mehmet Ceyhan: Ölüm oranımız Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı gibi 1,58 değil, yüzde 7!

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vatandaşlara dışarı çıkmama çağrısını yenileyerek, “Ölüm oranımız, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı gibi 1,58 değil. Ölüm oranımız yüzde 7 civarında. Bir süre artan test sayısına rağmen vaka sayısı durduğu zaman o zaman bu iş durdu diyebileceğiz. Şu anda biz işin daha başındayız. Biz 30 bin test yaptığımızda daha çok vaka ile karşılaşacağız” dedi.

CHP’nin doktor vekili Adıgüzel: Eylül’e kadar sürerse 50 milyon insanımız enfekte olacak bir milyon insanımızı kaybedebiliriz.

CHP’li doktor milletvekillerinden Mustafa Adıgüzel, koronavirüs salgınına ilişkin soruları yanıtladı. Adıgüzel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hakkında başarılı yorumlarına katılmadığını belirtti. Sürecin başarısız yürütüldüğünü belirten Adıgüzel, "Bence işini yapmaya çalışan bir adam ama başarılı değil." dedi. 

Erdoğan’ın kampanyasında toplanan paranın tutarı belli oldu

İletişim Başkanlığı, Erdoğan'ın duyurduğu kampanya kapsamında şimdiye kadar 846 milyon 606 bin 155 lira bağış toplandığını açıkladı.
208,767BeğenenlerBeğen
7,614TakipçilerTakip Et