‘Kemal Derviş ve Ali Babacan, 2001 krizinde neden başarmışlardı?’

Korkusuz gazetesi yazarı Memduh Bayraktaroğlu, bugün kaleme aldığı yazısında Ali Babacan ve Kemal Derviş'in 2001 krizini atlatmadaki rolünü yazdı.

Bayraktaroğlu, 2001 krizi için ülkeye davet edilen Kemal Derviş’ten “Küresel piyasaların güven duydukları bir iktisatçıydı…” diye bahsetti. Derviş’in “Güçlü Ekonomiye Geçiş” programından bahseden Bayraktaroğlu programla ilgili şunları aktardı: “Bütçe açığı kapatılacak, kamu borcu aşağıya çekilecek, bankacılık sektörü güçlendirilecek, finansal istikrar politikası uygulanacaktı.”

İLK HEDEF ENFLASYON

Bayraktaroğlu, programın hedefinin ilk olarak enflasyon artış hızını kesmek daha sonra da enflasyonun yönünü aşağı doğru çevirmek olduğunu ifade etti. Bununla eşzamanlı olarak Merkez Bankası bağımsızlığının Anayasa ile garanti altına alındığını hatırlatan Bayraktaroğlu “Eksiksiz, objektif ve siyasetçi baskısından arındırılış bir denetim organı harekete geçirilmişti…” değerlendirmesini yaptı.

BABACAN NE YAPTI?

Kemal Derviş’in programına uyum sağlandığını söyleyen Bayraktaroğlu, Ali Babacan ve ekibinin de Derviş’in programına sadık kaldığını aktardı. Babacan’ın ekonomi bürokrasisine yaptığı atamalarda liyakati öncelediğini ve programa inananlarla çalışmayı tercih ettiğini aktaran Bayraktaroğlu, şu anki durumu da “berbat bir belirsizlik” olarak değerlendirdi.

Son Haberler