Pazar / 5 Temmuz 2020

Kayyım ‘verdik’, Bakan ‘almadık’ diyor: 76 bin liralık hediye nerede?

Kayyım Mustafa Yaman, Bakan Veysel Eroğlu heyetine dünkü açıklamasında hediye alındığını söylemişti.

207,025BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İçişleri Bakanlığı tarafından seçilmiş Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk’ün yerine atanan Vali Mustafa Yaman’ın ekibine aldığı ileri sürülen 76 bin 880 liralık hediyeye ilişkin Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’ya ilişkin açıklamada bulundu. Kendisini ‘hediye almayan bakan’ olarak betimleyen Eroğlu, kesilen faturaya ilişkin “Ne ben, ne de benimle beraber çalışan arkadaşlarım kesinlikle hediye almaz. Çünkü benim Bakanlığım döneminde yasaktır…” dedi.

Kayyım Mustafa Yaman’ın ‘100 kişilik ekibe verildi’ sözleri hakkında da Bakan Eroğlu, 100 kişiyle gitmediklerini söyledi.

Eroğlu, hediye faturasında esminin yazılması için ise “Tamam da o zaman benim ismim niye yazıyor. Temsil gider ise ben almadım, benim ekibim de almadı, yasak çünkü. Ekibim almadığına göre, giden bu kadar kişi de yok, burada kimse almadı ki, niye benim adım yazıyor orada?” diyerek tepki gösterdi.

Kayyım Mustafa Yaman, dünkü açıklamalarında Muharrem Sarıkaya’ya şunları şöylemişti:

 • Mesela 15. 1. 2018 tarihinde Sayın Veysel Eroğlu’na Fıratsilver’den telkâri gümüş takım olarak 76 bin 880 lira gözüküyor. Bunu nasıl ayrıştırabiliriz?

 • Dilerseniz dökümünü yollarım. (Çok geçmeden yolladı) Heyet kalabalık bir heyet. Diyelim ki Devlet Su İşleri Genel Müdürü, yardımcısı, daire başkanları, şube müdürü falan filan böyle bir şey olunca, Bakan’ın kendisine değil, aşağıdaki heyetlere veriliyor. Çünkü adamın bir hizmeti oluyor, sonrasında bir ihtiyacın oluyor; falan bir yere bir köprü lazım diyorsunuz daire başkanına, hemen oluyor; bu şehre hizmet ediyor adam.

 • Verilenler Bakan ve beraberindekiler ama neden sadece bakanın adı yazılıyor…

 • Faturaların hiçbirinde bakan ismi yok. Dikkatli bakarsanız yolladığım belgelere (Kısa sürede yolladı) onlar Bakan ile geldiği için öyle yazılıyor. Yoksa Bakan’ın şahsına değil. Yolladığımda bakarsınız. Alınan onay heyetin başkanı Bakan olduğu için, beraberindeki heyet veya heyetler deniliyor. Ondan dolayı onun ismi ona alınmış gibi anlaşılıyor. Ama öyle değil. Teklif mektupları var. Peşinde hangi mağaza bunu daha ucuza veriyor. Ona göre bir şey yapılıyor. Orada miktarları var.

Muharrem Sarıkaya’nın Habertürk’te “Eroğlu: Ne ben, ne de ekibim Mardin’de hediye almadık…” başlığıyla yayımlanan bugünkü yazısı şöyle:

Hükümete yakınlığıyla bilinen Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, İçişleri Bakanlığı tarafından seçilmiş Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk’ün yerine atanan Vali Mustafa Yaman’ın Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile 100 kişilik ekibine 74 bin liralık kesilen faturaya ilişkin bir yazı kaleme aldı.

Kayyum olarak Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini de ikinci kez üstlenen Vali Mustafa Yaman’ın, önceki kayyumluğu döneminde dağıttığı hediyelere ilişikin tartışma bitecek gibi görünmüyor.

Vali Yaman, dünkü konuşmamızda, geçmiş dönemdeki kayyumluğu sırasında bakanlara verldiği ileri sürelen hediyelere ilişkin belgelerin yanlış okunduğunu belirtmişti.

Yaman, “O hediyeler bakanlara kesinlikle alınmadı. O bakanların beraberinde gelen heyetlere dağıtılan hedyelerin meblağı” demişti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı döneminde Veysel Eroğlu’nun Mardn’ zyaretne de değinmiş ve belgede görülen 74 bin 886 liralık meblağın da bu kapsamda değerlendirlmesi gerekitğini belirtmişti.

“Bakan Eroğlu’na kesinlikle hediye alınmadı ve verilmedi” deyip devam etmişti:

“DSİ Genel Müdürü, yardımcıları, daire başkanları ve korumaların bulunduğu 100 kişiye verilen hediyelerin meblağı oradaki…”

Vali’nin sözlerin dün haberturk.com sitemzdeki köşe yazımda, Habertürk TV’de de haber saatinde Ddem Arslan Yılmaz ile sohbetimizde aktarmıştım.

BEN HEDİYE ALMAYAN BAKAN’IM

Akşam saatlerinde eski Bakan Veysel Eroğlu aradı, ses biraz öfkeliydi.

“Ben herkes ‘hediye almayan Bakan’ olarak bilir…” cümlesiyle söze girdi. “Ne ben, ne de benimle beraber çalışan arkadaşlarım kesinlikle hediye almaz. Çünkü benim Bakanlığım döneminde yasaktır…” diye devam etti.

Ben aramadan önce Mardin Valisi Mustafa Yaman ile de konuştuğunu belirtti ve “Kendisi de benim hediye almadığımı sze söylemiş” dedi.

SADECE PLAKET TABAK VERİLDİ

20 Aralık 2017 tarihinde Mardin’e yaptığı geziye katılan bürokratları sıralayıp sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benimle, DSİ, Orman, Dağ Koruma Milli Parklar, Meteoroloj genel müdürler vardı. Zaten gittiğimiz uçak küçük; Orman’ın uçağı 6 kişiliktir. 20 Aralık 2017’de gittik. Devlette her şey kayıtlıdır. Valliği ziyaretten sonra Artuklu Üniversitesi salonunda büyük bir temel atma merasimi yaptık. Akşam da döndük. Orada 100 kişi falan gibi bir heyet söz konusu değil. Orada bir temel atma merasimi vardı, vatandaşlar davet edildi. Benim de hediye almam söz konusu değil. Sadece genel müdürlere ‘Mardn Vallğ’ yazan bir tabak verlidi. Onun da örneğini hemen gönderebilrim.”

DSİ Genel Müdürü’ne verilmiş olan Mardin Valliiği yazılı tabağın fotografını da kısa süre içinde yolladı. “Verilen sadece budur, en fazla 50, 100 belki 150 lira olabilir değeri” dedi.

100 KİŞİ DE YOKTU

İsminin karşısına hediye meblağı olarak gösterilen 74 bin 886 lira 89 kuruşluk bir hediyenin söz konusu olmadığını birkaç kez üzerine basarak söyledi ve devam etti: “Biz asla böyle bir hediye almadık. Hatta 100 kişiyle falan da gitmedik…” Konuşmamızın bundan sonraki bölümü şöyle devam etti?

 • EROĞLU: Ben aradım, ‘Sayın Valim ben sizden hediye aldım mı?’ diye sordum, ‘Almadınız’ dedi. Hatta sizin yazınızı ve Didem Arslan Yılmaz hanımefendi ile yaptığınız TV programının vdeo kaydını da yolladım..

 • Evet size hediye verilmediğini, orada yayınlanan listede adınızın geçiyor olmasının ‘Bakan ve beraberindekler’ ibaresinden kaynaklandığını belirttiler.

Sayın Vali, beraberinizdeki korumalar, Genel müdürler ve yardımcıları ile Daire başkanlarının bulunduğu 100 kadar kişiye hediye verildiğini söyledi.

 • Korumalar diye bir şey yok ki. Oraya gittiğimiz uçak zaten küçüktü, bir tane koruma amiri geldi. Yani benim ismim bahsedilince… Genel müdürlere sorun, koruma amirine, şoföre kesin tailmatım vardır. Hediye almak yasak. Kati surette almayacaksınız. ‘Eğer Bakan’ın haberi var’ derlerse de kesinlikle almayacaksınız. Zaten ben ‘Hediye almayan Bakan’ olarak bilinirim. Gazetecilerin önünde bir tabak verdi Mardin Valliği. Arkadaşlar sadece plaket gibi onu aldı. O da 74 bin lira etmez. Ne 74 bin, 50 bilemediniz 100 lira. DSİ Genel Müdürü nezaketen, ‘Madem hatıra Vali’ye karşı da hoş olmaz’ diye üzerinde Mardin’ tanıtan amblem de olunca almak zorunda kaldı. Sadece bu Vali de değil; Türkye’de en çok gezen Bakan olarak bilinirim, hiçbir validen tek hediye almadım. Bütün valilere sorun. ‘Bakan hediye kabul eder miydi?’ diye sorun. Diyecekler ki ‘Kabul etmezdi…’ Bazen masraflar oluyor herhalde Vali übunları kapatmak için yapmış; temsil giderlerinden ödeyebilir.

 • Sayın Vali de zaten temsil ağırlama giderlerinden aldığını söylüyor.

 • Tamam da o zaman benim ismim niye yazıyor. Temsil gider ise ben almadım, benim ekibim de almadı, yasak çünkü. Ekibim almadığına göre, giden bu kadar kişi de yok, burada kimse almadı ki, niye benim adım yazıyor orada?

KURU SOĞANLA İDARE EDENİM

 • Madem ekibinizden hiç kimise almadı söylediğiniz gibi neden adınız yazıyor?

 • Bilemem. Ben de onu söylüyorum. Benim adım niye orada. Ben İSKİ Genel Müdürü iken oğlumun sünnetini evimde kimseye söylemeden yaptırdım. Hatta babam aradı, ‘Tek oğlun vardı niye düğün yapmadın?’ dedi. ‘Baba ben İSKİ Genel Müdürü’yüm gelenler takı falan getirir ben altında ezilirim diye yapmadım’ dedim. Ben böyle bir adamım. Asla hediye kabul etmem. Hiçbir kimsenin de hediyesini kabul etmedik. Ayrıca daha önce yılbaşlarında hediye gelirmiş, kapıya talimat verdim, takvim ajanda dışında tek bir hediye kabul edilmeyecek dedim. Hediye girişlerini tamamen yasakladım, hem İSKİ hem de DSİ’de. Bunu DSİ’deki arkadaşlara da sorun. Herkes bilir hediye veremez. Ne ihtiyacım var? Masrafı olmayan sade yaşayan biriyim. Bazen yemek olmaz kuru soğanı vururum ekmek arasına peynir koyup yerim. Hiçbir işadamının, mütehhidin davetine de katılmamışımdır.

AÇIKLIĞA KAVUŞTURDUNUZ

 • Bölgeden gelenlerden alanlar olabilir mi?

 • Kati surette ben hediye almadım, sadece bizim arkadaşlara 100-150 liralık bir Mardin Valliği tanıtım tabağı verlidi. Onun dışında giden arkadaşların da ismi belli, hepsiyle de konuştum. ‘Bize hiç bir hediye verilmedi’ dediler. Ayrıca da 100 kişi gibi br heyet de gelmedi. Geldiyse belki Bölge Müdürü ve 5,10 o bölgeden bürokrat gelmiştir. Başka da gelmemiştir. Ben açtım Vali’ye ‘hediye verdin mi?’ diye sordum. ‘Göğsünü gere gere varsa bir kaydınız söyleyin’ dedim. Daha önce de valilik yaptığı Tunceli, Kırklareli, Balıkesir’de de beraberdik. Ben hiçbir zaman ondan hediye almadım. Aldıysam da söylesin. Veysel Eroğlu Mardin Belediyesinden veya Valiliğinden hiç bir zaman hediye almamıştır, almaz da… Açıklığa kavuşturduğunuz da iyi oldu. Size ve Didem (Arslan Yılmaz) Hanım’a da ayrıca bunun için teşekkür ediyorum

AKP’li vekil Erdoğan’ın açılışına katılmadı!

Ardahan'da AKP'nin tek vekili olan Orhan Atalay, Çıldır ilçesinde yapımı tamamlanan Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Köroğlu Barajı ve Kotanlı Hidroelektrik Santrali'nin açılışına katılmadı.

İmamoğlu, Halk Ekmek’in hizmetlerinin önüne geçen Salih Bekaroğlu’nun görevine son verdi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem  İmamoğlu'nun Halk Ekmek Genel Müdürü Salih Bekaroğlu'nu görevden aldığı öğrenildi. 

Kılıçdaroğlu, erken seçim için Bahçeli’yi adres gösterdi: ‘Artık destek vermiyorum’ diyebilir

Kemal Kılıçdaroğlu, " 2023 yani Cumhuriyet’in 100'üncü yılında biz bu ülkede halkımıza söz verdik Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandıracağız." dedi.

Erdoğan: Sembolik de olsa bayan vekillerimizden hiç olmazsa iki tane alalım

Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde konuşan partili AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Evet şöyle sembolik de olsa bayan milletvekillerimizden hiç olmazsa iki tanesini alalım” ifadelerini kullandı.

Erken seçim tartışmaları gölgesinde anket sonuçları: Salgın ve yeni partiler AKP’yi eritti

Salgın döneminde AKP'nin oy oranı gerilerken CHP ise oyunu arttırdı.
207,025BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et