Salı / 25 Mayıs 2021

‘Kaymakam karşısında ayağa kalkmadığı için darp edilerek gözaltına alındı’

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Van’da Şerif Onat Sosyal Hizmet Merkezi’nde görevli çocuk gelişimci Agit Demirkan’ın İpekyolu İlçe kaymakamı Sinan Aslan’ın karşısında ayağa kalkmadığı için kaymakamın korumaları tarafından darp edilerek gözaltına alındığını duyurdu.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Merkez Yönetim Kurulu “İdarecilerin ve Mülki Amirlerin Baskısı Emekçileri Canından Bezdiriyor” başlığıyla bir açıklamaya yaptı.

Açıklamada, Van Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Şerif Onat Sosyal Hizmet Merkezi’nde görevli çocuk gelişimci Agit Demirkan’ın İpekyolu İlçe kaymakamı Sinan Aslan’ın karşısında ayağa kalkmadığı için kaymakamın korumaları tarafından darp edilerek gözaltına alındığı duyuruldu.

ÖNCE DARP SONRA GÖZALTI

“Tokat AKP İl başkanının bayramlaşma merasimi için Devlet Hastanesi acil servis personelini kurum yöneticisi marifetiyle sıraya dizme olayından hemen sonra, Hakkari Yüksekova Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü tarafından iş yerinde çalışan sağlık emekçilerine gönderilen Watsapp mesajı ile sarsıldık” ifadelerinin yer aldığı açıklama şöyle devam etti:

“Bu hukuksuzluklar yetmezmiş gibi bu dün de Van Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Şerif Onat Sosyal Hizmet Merkezi’nde görevli çocuk gelişimcisi üyemiz Agit Demirkan görüşmecisi ile görüşme yaptığı sırada kurumu ziyaret eden İpekyolu İlçe kaymakamı Sinan Aslan’ın karşısında ayağa kalkmadığı için önce müdür odasına çekilerek tehdit edilmiş ardından kurum önüne çıkartılıp kaymakamın korumaları tarafından darp edilerek gözaltına alınmıştır. Herhangi bir çalışan kaymakamı, valiyi vs. tanımak zorunda değildir. Üstelik görevi başında iken tanısa bile işini bölmek zorunda değildir.”

MARABALARI HATTA KÖLELERİ GİBİ YAKLAŞIYORLAR

“Üyemize yönelik bu hukuksuzluğu ve şiddeti kınıyoruz” denilen açıklamada, “Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine yönelik şiddet, mobbing sistematik hale getirilmiş ve kanıksanmamız istenmektedir. Mülki amirler ve idareciler emekçilere kapıkulu ve marabaları gibi hatta köleleri gibi yaklaşmaktadır” ifadelerine de yer verildi.

Son Haberler