Kaybedince değil teslim olunca yenilirsiniz… Taksim 1 Mayıs alanıdır

Tacettin Çolak

Taksim; 1 Mayıs Alanı’dır.

DİSK’in kurucusu ve Genel Başkanı Kemal Türkler’in 1977 1 Mayısında yaptığı konuşmasında 500 bin işçi ve emekçiyle birlikte alınan bir kadardır bu…

Kemal Türkler’in bu kararı ilan etmesinden sonra yaşanan kontrgerilla provokasyonunda acımasızca katledilen 34 devrimciden sonra bu karar daha bir anlamlı hale geldi.

1978 1 Mayısı da görkemli bir şekilde yine Taksim’de kutlandı ve Şehitler anıldı.

1979 ve 1980 1 Mayısları sıkıyönetim altındaki birçok ilde olduğu gibi İstanbul’da da “sokağa çıkma yasağı” ilan edilerek yasaklandı.

Fakat devrimci işçiler yasaklara rağmen 1 Mayısı Taksim’de kutlamak için sokaklara çıktılar.

Tıpkı bu yıllarda olduğu gibi joplandılar, gözaltına alındılar, tutuklandılar. (O yıllar daha biber gazı, tazyikli su, gaz bombası, plastik mermi yok!!!)

12 Eylül Faşizmi koşullarında artık kitlesel 1 Mayıslar yapılamaz oldu.

Ta ki, 88’lere gelene kadar.

O yıllarda yasal miting talepleri bile kabul edilmedi. 1 Mayısı kutlamakta ısrar eden sendikacılar gözaltına alındı.

89 1 Mayısından itibaren Taksim’de 1 Mayıs mücadelesi öne çıktı. Bu yıl Mehmet Akif Dalcı, Şişhane’de polis kurşunu ile katledildi.

90’da Gülay Beceren, Harbiye’de yine polis kurşunuyla felç edildi.

Bu yıllarda ve diğer yıllarda Taksim 1 Mayıs’a hep yasaklandı. Ama her yıl Taksim’de 1 Mayıs Engellenemez sloganlarıyla devrimciler mücadeleyi sürdürdü.

90’lı yıllarda, sendikaların Çağlayan, Kadıköy ve Pendik gibi yerlerde düzenlediği mitinglerde bile saldırılar, gözaltılar yaşandı. Hatta 96 1 Mayısında Kadıköy’de Hasan Albayrak, Dursun Odabaş, Yalçın Levent isimli üç işçi katledildi.

Velhasıl Parababaları iktidarları, 1 Mayısı unutturmak için bin bir türlü engel çıkardı, çıkarıyor.

Her yıl Taksim’i bariyerlerle ablukaya aldıkları yetmiyormuş gibi, sokakları, caddeleri, metro istasyonlarını trafiğe kapatarak, vapur seferlerini iptal ederek, İstanbul halkına işkence yapmaktalar.

Örneğin, 2007 1 Mayısında arabalı vapurlar kıyıya yanaştırılmayıp denizde bekletildi.

Yani 1976’dan bu yana, 1 Mayısın aynı zamanda bir mücadele günü olduğu gerçeğinden hareketle 1 Mayısların Devrimci bir hatta kutlanması için çok bedeller ödenmiştir.
Bu satırların yazarı da 1992 1 Mayısından önce gözaltına alınıp 15 gün Hasanpaşa Karakolu’nda tutulduktan sonra DGM tarafından serbest bırakılan 300 kişi arasındaydı.

Bu mücadelelerde DİSK hep çekim merkezi olmuştur.

Yönetiminde bulunan kadroya göre DİSK, kimi zaman bu mücadeleye önderlik etmiş, kararlı duruşlar sergileyerek kazanımlar elde edilmiş, kimi zamanda ikircikli ve hatta teslimiyetçi bir tavır içine girmiştir.

2008 1 Mayısında DİSK binasının içine atılan gaz bombalarına, boyalı tazyikli sulara rağmen mücadeleden bir milim bile geri durulmamıştı.

AKP iktidarının 2009’da 1 Mayısı “Emek ve Dayanışma Günü” ilan ederek tatil yapması da bir göz boyamadan ibaretti. Zira AKP’giller, bir yandan bu kararı verirken, diğer yandan da Taksim’i işçilere yasaklamıştı.

Fakat o dönemdeki DİSK yönetiminin devrimci mücadele hattı ile 2009 yılında, yani 30 yıl sonra Taksim kazanıldı.

Ardından gelen üç yılda Taksim’de kitlesel, coşkulu 1 Mayıslar kutlandı.

2013 yılından itibaren yasaklara tekrar döndü AKP’giller.

Geçmiş dönemdeki 1 Mayıslarda yargılanan bütün insanlar beraat ettiler.

“İzinsiz gösteri yapmak” diye bir suç ihdas edilerek 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına aykırılıktan verilen cezaların tamamında ise AİHM tarafından “hak ihlali” kararları verilmiştir.

Yerel mahkemelerin bazılarında ve bazı AİHM kararlarında, Taksim’de 1 Mayıs kutlama talebinin demokratik bir istem olduğu, 1977’de katledilen işçilerin anısını yaşatmak isteminin meşru bir hak olduğu, barışçıl bir gösterinin cezalandırılamayacağı karara bağlanmıştır.
Dahası, Anayasanın 26 ve 34’üncü maddeleri kapsamında Taksim’de 1 Mayıs kutlama talebinin yasal zemini de bulunmaktadır.

Ama maalesef bugünkü DİSK yönetimi, bu yasal, meşru hakları kullanmak yerine, KESK, TMMOB, TTB gibi örgütlerle Amerikancı Kürt hareketinin peşine takılmış savrulup gitmekte.
Geçmişin yeminli DİSK düşmanı Maocu grupların icat ettiği, “1 Mayısta Alanlara” sloganını pek sevmeye başladılar.

Oysa DİSK’in en güçlü olduğu yıllarda bile 1 Mayıs hep merkezi olarak Taksim’de kutlanmıştır.
Çünkü, işçi sınıfının iktidarda olmadığı ülkelerde 1 Mayıslar; tek bir merkezde kitlesel ve coşkulu gösterilerle, işçi sınıfının gücünün dosta da düşmana da gösterildiği günler olarak kutlanmıştır ve kutlanmaktadır.
“1 Mayısta Alanlara” diyenler işçi sınıfının gücünü bölmektedir. Aynı zamanda sembolik önemdeki mücadele alanlarımızı yeni kuşak işçilere unutturmaktalar.

Bu sloganın mucitlerinin 1 Mayıs şehitlerini anma gibi bir gündemleri yok ki…

Bugünkü DİSK yönetimi de “yok ordunun generalleri” olduklarından bu slogana dört elle sarılıyor.

Gerçi vicdan rahatlatmak için olsa gerek, önden bir Taksim başvurusu yapıyorlar, ardından da Bakırköy çukuruna hapsoluyorlar.

Tabii bu göstermelik Taksim başvurusunun, Kemal Türkler’in mirasına sahip çıkarak Taksim; 1 Mayıs Alanıdır, Taksim Vatandır diyenlerle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

DİSK’in adını, geleneğini, mücadele tarihini Nakliyat-İş yaşatmaktadır.
Geçen yıllarda Birleşik Metal-İş de bu geleneği yaşayanların yanındaydı, ama bu yıl gördük ki, onlar da “alanlara” çıkanlar kervaına katılmış.

Ne diyelim, yolları açık olsun, ama Kemal Türkler’in ve 1 Mayıs şehitlerinin kemiklerini sızlattıklarını da hatırlatırız.

Bir kez daha hatırlatalım; Taksim 1 Mayıs Alanıdır.

Taksim mücadelesi bu yıl da HKP ve Nakliyat-İş’in ellerinde yükselecek.

Unutmayalım

Kaybedince değil, teslim olunca yenilirsiniz.

En çok okunan haberler

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Dolar sabaha karşı çıldırdı: 6.39

Asya Piyasalarının açılmasıyla beraber kısa süre içerisinde TL/ dolar paritesinde sert bir oynama meydana geldi. Asya Piyasalarının açılmasıyla lira dolar kuru karşında hızla değer yitirdi. Dolar, Türkiye saatiyle 01.00-1.39 arasında 5.78 seviyesinden 6.39’a çıktı. Bankaların stop-loss'u (zarar durdurma) ile yeniden 5.80 düzeyine geriledi.

Emine Bulut’un katiline ‘kahraman’ diyen başkan için harekete geçildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Boşanmış Mağdur Babalar Derneği Genel Başkanı Muhammet Özen hakkında suç duyurusunda bulunacak

Trabzonspor taraftarları Emine Bulut için yapılan saygı duruşuna uymadı

Trabzonsporlu taraftarlar eski eşi tarafından katledilen Emine Bulut için yapılan saygı duruşu sırasında tezahürat yaparak üçlü çekti.

İdlib’den sorumlu generaller TSK’dan istifa etti

İdlib'den sorumlu tümenin komutan ve komutan yardımcısının da aralarında bulunduğu 5 general YAŞ kararlarını protesto etmek için TSK'ye istifa dilekçesi verdi.

Dolar sabaha karşı çıldırdı: 6.39

Asya Piyasalarının açılmasıyla beraber kısa süre içerisinde TL/ dolar paritesinde sert bir oynama meydana geldi. Asya Piyasalarının açılmasıyla lira dolar kuru karşında hızla değer yitirdi. Dolar, Türkiye saatiyle 01.00-1.39 arasında 5.78 seviyesinden 6.39’a çıktı. Bankaların stop-loss'u (zarar durdurma) ile yeniden 5.80 düzeyine geriledi.

İdlib’den sorumlu generaller TSK’dan istifa etti

İdlib'den sorumlu tümenin komutan ve komutan yardımcısının da aralarında bulunduğu 5 general YAŞ kararlarını protesto etmek için TSK'ye istifa dilekçesi verdi.

Trabzonspor taraftarları Emine Bulut için yapılan saygı duruşuna uymadı

Trabzonsporlu taraftarlar eski eşi tarafından katledilen Emine Bulut için yapılan saygı duruşu sırasında tezahürat yaparak üçlü çekti.

‘Faizden uzak durun’ diyen Diyanet’in faiz geliri arttı!

‘Faizden uzak durun’ çağrısı yapan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın faizden elde ettiği gelir dikkat çekti.

‘İstanbul’un bölücü örgütün temsilcilerine peşkeş çekilmesine mani olacağız’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon'da toplu açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Üniversite hastanesine başhekim olarak veteriner atadılar!

CHP’li eski vekil Çetin Bilgir, Kars Kafkas Hastanesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Yakup Baykaş izne çıkınca yerine atanan vekilin veteriner olduğunu söyledi.

Karşıyaka kadar büyük bir alan yandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi 1 hafta önce Karabağlar ilçesinde başlayan ve 53 saatte kontrol altına alınan yangında yaklaşık 5 bin hektarlık alanın etkilendiğini, yani yaklaşık olarak İzmir'in Karşıyaka ilçesi büyüklüğünde alanın yandığını açıkladı.

CHP milletvekili Ali Şeker ve CHP Parti Meclisi üyesi İlhan Cihaner’den Ahmet Türk’e ziyaret

CHP milletvekili Ali Şeker ve CHP Parti Meclisi üyesi İlhan Cihaner, kayyum darbesi ile görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ü ziyaret etti.