Kavga kızışıyor: ‘Pelikan’ cephesinden Davutoğlu için ‘ihanet’ yazısı

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile onu görevinden eden “Pelikan” cephesindeki savaş, yeni parti hazırlıkları ile kızışıyor.

Davutoğlu, aralarında Sabah yazarı Hilal Kaplan’ın da bulunduğu “Pelikan” olarak adlandırılan bir grubun kendisine yönelik operasyon çektiğini zaman zaman dile getiriyor.

Son olarak Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz ve Akif Beki’nin sorularını cevapladığı programda, “trol çetesi” çıkışına açıklık getiren Davutoğlu, “Pelikan bildirisinin arkasındakileri, kimlerden talimat aldıklarını biliyorum” dedi.

Hilal Kaplan’dan ise adeta cevap niteliğinde ağır suçlamaların yer aldığı bir yazı geldi.

Kaplan, “Ahmet Davutoğlu, 2009’da dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başdanışman olarak atanmadan önce akademi dışında adını bilen pek yoktu” derken “Benim Başbakanım Davutoğlu” başlıklı yazısı için “Çünkü birikimine güveniyordum, ilimle iştigal edenlerin siyasi hırslarının daha az olacağını zannediyordum, akıl dışı maceralara girmeyeceğini sanıyordum” savunması yapıyor.

Davutoğlu’nu ihanetle suçlayan Kaplan, “Devlet içinde paralel devlet, parti içinde paralel parti kurmaya kalktı. Tüm hataları ve ihanetleri bu köşenin gövdesine sığmaz ama örnekler vermek isterim” ifadesini kullanıyor.

Davutoğlu’nun 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları döneminde dört eski bakanı Yüce Divan’a yollama girişimine tepki gösteren Kaplan, “Meclis’te yapılan oylama sırasında partisini yalnız ve ‘başsız’ bırakıp İngiltere’ye gitti. Bu, Erdoğan’a, ‘bir mücadelen varsa kendin yürüt, beni karıştırma’ mesajıydı” görüşünü dile getiriyor.

Sabah yazarı, üstü kapalı olarak Davutoğlu’nun Gülen cemaati operasyonlarını zayıflattığını öne sürüyor.

Öte yandan Davutoğlu’nun başbakanlıktan istifa ettiği dönem için “görevden alma” ifadesini kullanan Kaplan, sözü çözüm sürecine getirerek şöyle devam ediyor:

“Bundan kısa bir süre önce, Nisan 2016’da, ‘çözüm süreci yeniden başlayabilir’ minvalindeki sözlerini ve Erdoğan tarafından gelen tepkileri hatırlarsınız… Bu meselede de aralarında derin bir görüş ayrılığı olduğunu, bir sene önce, Cumhurbaşkanı’nın Mart 2015’te, Davutoğlu ekibinin Öcalan’la görüşmek üzere bir İzleme Komitesi kurulması fikrini eleştirdiği şu sözlerinden anlamıştık: ‘Ben gazetelerde okuyorum. Böyle bir şeyden doğrusu benim bir haberim yok. Şunu da çok açık net söyleyeyim. Bu olaya da ben olumlu bakmıyorum.’

Aynı Davutoğlu, Avrupa Birliği’nin ‘vize muafiyeti’ karşılığı önkoşul olarak dayattığı, yasalarımızdaki terör suçları çerçevesinin yumuşatılmasına da göz kırpmıştı ki, Erdoğan medya üzerinden çok sert müdahale etmişti: ‘Terör tanımını değiştir demek, terörle mücadeleden vazgeç demektir. Bu da terörün yanında yer almaktır… Neymiş terör konusundaki tavrımızı yumuşatmalıymışız. Yahu bana bak, siz ne zamandan beri Türkiye’yi idare etmeye başladınız? Kim size bu yetkiyi verdi?’”

Yazısının sonunda 15 Temmuz darbe girişimi gecesine de gönderme yapan Kaplan, “Sayın Davutoğlu, tevafuğa bakın ki siz Başbakanlıktan alındıktan 1,5 ay sonra bu ülkede darbe oldu. Biz 251 şehit verirken siz güvenli evde saklandığınızı kendiniz ifade etmiştiniz. Keşke orda kalsaydınız…” ifadesini kullanıyor.

Davutoğlu o dönem yaptığı açıklamada, Saat 22.00 sıralarında kendisine olağanüstülük haberlerinin intikal ettiğini ve daha sonra koruma müdürüne bilgilerin ulaşmasının ardından güvenli bir eve gittiklerini söylemişti. Davutoğlu, gittikleri evin sahibini tanımadıklarını ancak kendisinin “Gideceğimiz ev kiminse sorun, ben kimseye risk atfetmek istemem” dediğini aktarmıştı.

AKP panikte…50 bin üye istifa etti!

Eylül-Kasım ayları arası 57 bin kişinin ayrıldığı AKP'nin üye sayısı, son 4 ayda 114 binlik bir düşüş gösterdi. CHP ve İYİ Parti ise 4 ayda 30 binden fazla yeni üye kazandı.

Eski Fazilet partili Bülent Arınç’tan Gelecek Partisi’ne veryansın!

Milli Nizam, Milli Selamet, Refah ve Fazilet partileri ile AK Parti'de önemli görevlerde bulunan, eski Başbakan Yardımcısı ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, gazeteci Ömer Şahin'in kaleminden bugün piyasaya çıkan, kendi hayatının anlatıldığı 'Küçük Erbakan' kitabıyla ilgili konuştu.

‘Kanal İstanbul’ ‘Katar İstanbul’ olma yolunda!..

Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın Başakşehir’de 100 bin lira sermayeli şirket kurup 1.5 ay kadar sonra Kanal İstanbul güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı ortaya çıktı.

Davutoğlu’na ‘Vekil isterse veririm’ demişti… AKP’den yanıt geldi

Siyaset dünyasında ‘kiralık vekil’ tartışması başladı. AKP Ünal, İYİ Parti lideri Akşener’in ‘Yeni partiler vekil isterlerse veririm’ açıklamasını eleştirdi. Ünal, “Türk siyasetinde bir bidat adeta oluşturdular. Bu, ‘kiralık vekil’ çok çirkin bir ifade farkındayım. Milletin iradesi kimsenin tekelinde değildir” dedi.

MHP’den çok sert Davutoğlu açıklaması

MHP'li Edip Semih Yalçın, Türkiye'de eski kirli defterlerin açıldığını savunarak ‘’MHP, tehditlere karşı devletin elini güçlendirmek için millî mutabakat zemini oluşması yönünde çaba sarf etmiştir” dedi. Yalçın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ‘Cambaz oynatıcısı’, Ahmet Davutoğlu’na da ‘’Yalancı pehlivan” dedi.
210,491BeğenenlerBeğen
4,596TakipçilerTakip Et