Kavga kızışıyor: ‘Pelikan’ cephesinden Davutoğlu için ‘ihanet’ yazısı

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile onu görevinden eden “Pelikan” cephesindeki savaş, yeni parti hazırlıkları ile kızışıyor.

Davutoğlu, aralarında Sabah yazarı Hilal Kaplan’ın da bulunduğu “Pelikan” olarak adlandırılan bir grubun kendisine yönelik operasyon çektiğini zaman zaman dile getiriyor.

Son olarak Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz ve Akif Beki’nin sorularını cevapladığı programda, “trol çetesi” çıkışına açıklık getiren Davutoğlu, “Pelikan bildirisinin arkasındakileri, kimlerden talimat aldıklarını biliyorum” dedi.

Hilal Kaplan’dan ise adeta cevap niteliğinde ağır suçlamaların yer aldığı bir yazı geldi.

Kaplan, “Ahmet Davutoğlu, 2009’da dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başdanışman olarak atanmadan önce akademi dışında adını bilen pek yoktu” derken “Benim Başbakanım Davutoğlu” başlıklı yazısı için “Çünkü birikimine güveniyordum, ilimle iştigal edenlerin siyasi hırslarının daha az olacağını zannediyordum, akıl dışı maceralara girmeyeceğini sanıyordum” savunması yapıyor.

Davutoğlu’nu ihanetle suçlayan Kaplan, “Devlet içinde paralel devlet, parti içinde paralel parti kurmaya kalktı. Tüm hataları ve ihanetleri bu köşenin gövdesine sığmaz ama örnekler vermek isterim” ifadesini kullanıyor.

Davutoğlu’nun 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları döneminde dört eski bakanı Yüce Divan’a yollama girişimine tepki gösteren Kaplan, “Meclis’te yapılan oylama sırasında partisini yalnız ve ‘başsız’ bırakıp İngiltere’ye gitti. Bu, Erdoğan’a, ‘bir mücadelen varsa kendin yürüt, beni karıştırma’ mesajıydı” görüşünü dile getiriyor.

Sabah yazarı, üstü kapalı olarak Davutoğlu’nun Gülen cemaati operasyonlarını zayıflattığını öne sürüyor.

Öte yandan Davutoğlu’nun başbakanlıktan istifa ettiği dönem için “görevden alma” ifadesini kullanan Kaplan, sözü çözüm sürecine getirerek şöyle devam ediyor:

“Bundan kısa bir süre önce, Nisan 2016’da, ‘çözüm süreci yeniden başlayabilir’ minvalindeki sözlerini ve Erdoğan tarafından gelen tepkileri hatırlarsınız… Bu meselede de aralarında derin bir görüş ayrılığı olduğunu, bir sene önce, Cumhurbaşkanı’nın Mart 2015’te, Davutoğlu ekibinin Öcalan’la görüşmek üzere bir İzleme Komitesi kurulması fikrini eleştirdiği şu sözlerinden anlamıştık: ‘Ben gazetelerde okuyorum. Böyle bir şeyden doğrusu benim bir haberim yok. Şunu da çok açık net söyleyeyim. Bu olaya da ben olumlu bakmıyorum.’

Aynı Davutoğlu, Avrupa Birliği’nin ‘vize muafiyeti’ karşılığı önkoşul olarak dayattığı, yasalarımızdaki terör suçları çerçevesinin yumuşatılmasına da göz kırpmıştı ki, Erdoğan medya üzerinden çok sert müdahale etmişti: ‘Terör tanımını değiştir demek, terörle mücadeleden vazgeç demektir. Bu da terörün yanında yer almaktır… Neymiş terör konusundaki tavrımızı yumuşatmalıymışız. Yahu bana bak, siz ne zamandan beri Türkiye’yi idare etmeye başladınız? Kim size bu yetkiyi verdi?’”

Yazısının sonunda 15 Temmuz darbe girişimi gecesine de gönderme yapan Kaplan, “Sayın Davutoğlu, tevafuğa bakın ki siz Başbakanlıktan alındıktan 1,5 ay sonra bu ülkede darbe oldu. Biz 251 şehit verirken siz güvenli evde saklandığınızı kendiniz ifade etmiştiniz. Keşke orda kalsaydınız…” ifadesini kullanıyor.

Davutoğlu o dönem yaptığı açıklamada, Saat 22.00 sıralarında kendisine olağanüstülük haberlerinin intikal ettiğini ve daha sonra koruma müdürüne bilgilerin ulaşmasının ardından güvenli bir eve gittiklerini söylemişti. Davutoğlu, gittikleri evin sahibini tanımadıklarını ancak kendisinin “Gideceğimiz ev kiminse sorun, ben kimseye risk atfetmek istemem” dediğini aktarmıştı.

En çok okunan haberler

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

‘Kayyum’ protestosunda Ahmet Şık yerde sürüklendi

Van, Mardin ve Diyarbakır belediyelerine atanan kayyum sonrasında HDP İstanbul İl Başkanlığından milletvekilleri Taksim Meydanı’nda basın açıklaması yapmak istedi.

İstanbul için korkutan deprem uyarısı: ‘7.5’le sallanacak, 2.5 dakika sürecek’

İstanbul’da beklenen depremle ilgili uzmanlardan korkutan bir uyarı geldi. Prof. Dr. Cenk Yaltırak en az 7,5 şiddetinde olması beklenen depremin 2,5 dakika süreceğini söyledi.

Barbaros Şansal’a bindiği takside tecavüz ve ölüm tehdidi

Tasarımcı Barbaros Şansal, bindiği taksicinin kendisini tam olarak tanıyamadığını ve kendisi hakkında tecavüz ve ölüm tehdidinde bulunduğunu yazdı. Şansal ertesi gün de Sarıyer'de darp edildiğini köşesinden bildirdi.

Adnan Oktar’ın gizli geçitten kaçış görüntüleri ortaya çıktı

11 Temmuz 2018 günü düzenlenen operasyondan dakikalar önce Kandilli'deki villasından kaçan Adnan Oktar'ın görüntülerine ulaşıldı

Stratejik Çaresizlik

Burak Kılavuzoğlu yazdı...

THK eski başkanı: Yangınlarda uçak kullanılsaydı bir hektar bile yanmazdı

Türk Hava Kurumu’nun (THK) eski başkanı Erdoğan Karakuş, son iki günde yaklaşık 500 hektarlık alanın yandığı Ege’de mevcut uçaklar kullanılmış olsa kaybın boyutunun çok daha küçük olacağını savundu.

Feyzioğlu’ndan ‘tuzu kuru’ açıklaması: Baroları kastetmedim

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 2 Eylül’de yapılacak olan yeni adli yıl açılış törenine katılma kararının ardından barolar tarafından eleştirilen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, eleştirilere Habertürk televizyonunda Didem Arslan Yılmaz’ın programında yanıt verdi.

Merkez Bankası hamlesinden sonra dolar yeniden yükselişe geçti

Dolar/TL, bugüne yükselişle başlamasının ardından önceki kapanışın yaklaşık yüzde 0.4 üzerinde 5.6840 seviyelerinde alıcı buluyor.

İstanbul için korkutan deprem uyarısı: ‘7.5’le sallanacak, 2.5 dakika sürecek’

İstanbul’da beklenen depremle ilgili uzmanlardan korkutan bir uyarı geldi. Prof. Dr. Cenk Yaltırak en az 7,5 şiddetinde olması beklenen depremin 2,5 dakika süreceğini söyledi.

Nurgül Yeşilçay’dan Diyanet’e sert tepki: Biz pisliğiz şiddetliyiz saykoyuz

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aylık Aile Dergisi’nde çizgi filmlerin çocukların üzerinde olumsuz etki yapabileceğine vurgu yapılması üzerine oyuncu Nurgül Yeşilçay, Diyanet’e tepki gösterdi.

Vali, yolu niye kapattınız diyen avukatı döven Erdoğan’ın korumalarına soruşturma izni vermedi: Araca kafa attı

İstanbul Valisi, avukatı darp eden Cumhurbaşkanlığı korumalarına hakkında soruşturma izni vermedi.