Katil polis Arapça sözlerle kime mesaj verdi

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov dün akşam ki silahlı saldırının ardından hayatını kaybetti. Andrey Karlov’u öldüren saldırgan çevik kuvvet görevlisi polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’a ilişkin birçok iddia öne sürüldü.

Odatv’den Fethi Yılmaz’ın haberine göre ; Saldırganın Rus Büyükelçi’yi vurduktan sonra söyledikleri de tartışma konusu oldu. Saldırgan Altıntaş Türkçe olarak “Suriye’yi unutmayın, Halep’i unutmayın” diye bağırdıktan sonra, Arapça “Nahnu’llezîne bâyeû muhammeden alel-cihâdı mâ bakînâ ebeden” şeklinde slogan attı. Altıntaş’ın Arapça sözlerinin tercümesi şöyle:

“Bizler yaşadıkça dâima cihâd etmek üzere Muhammed’e bey’at edip söz vermiş kişileriz.”

Peki bu söz ne demek?

Sözlerin sembolik bir anlamı var mı?

Saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş’ın bu Arapça sloganı üzerine birçok iddia öne sürüldü. Kimi isimler bunun El Nusra’nın bir neşidinde geçtiğini ifade etti. Bunun üzerine saldırganın El Nusracı olduğu yönünde değerlendirmeler yapıldı.

ASLINDA O SÖZ NEREDE GEÇİYOR

Saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş’ın Arapça attığı sloganın ne anlama geldiği ve İslam tarihindeki yerine bakıldığında, saldırı öncesinde neler söyleneceğinin de planlandığı ortaya çıkıyor.

Mevlüt Mert Altıntaş’ın Arapçası’nı söylediği, “Bizler yaşadıkça dâima cihâd etmek üzere Muhammed’e bey’at edip söz vermiş kişileriz” sözlerinin ilk kez Hendek Savaşı’nda kullanıldığı rivayet ediliyor.

Şöyle anlatalım:

31 Mart 627 yılında Medine’deki savaşı Müslümanlar kazandı. Savunma savaşı adına şehrin etrafına kazılan hendekler nedeniyle, savaş tarihe Hendek Savaşı olarak geçti.

Medine’de hendeklerin kazılıp topraklar taşındığı sırada şöyle bir şöyle bir diyaloğun geçtiği menkıbelerde geçiyor:

“Ben Enes ibn Mâlik(R)’ten işittim, şöyle dedi: Ensâr Hendek günü (toprak kazıp taşırlarken):

— Nahnu’llezîne bâyeu Muhammeden Aîe’I-cihâdi mâhayînâ ebeden (- Bizler yaşadığımız müddetçe dâima cihâd etmek üzere Muhammed’e bey’at edip söz vermiş kişileriz) diyorlardı.

Peygamber (S) onlara cevâb vererek:

— “Allâhumme lâ ayşe illâ ayşu’î-âhireh Fe ekrimi’î-Ensâra ve’1-Muhâcireh!”

(= Yâ Rabb! Dirlik ve yaşamak ancak âhiret dirliğidir. Sen Ensâr’a ve Muhâcirler’e ikram eyle!) buyurdu.”

Evet…

Menkıbeler de kaynak gösterilen isim Enes ibn Mâlik de ilk sahabelerden.

Konuyla ilgili İlahiyat profesörü Şahin Filiz de Odatv’ye konuştu. “Bizler yaşadığımız müddetçe dâima cihâd etmek üzere Muhammed’e bey’at edip söz vermiş kişileriz” sözünün Hendek Savaşı sırasında kullanıldığını Prof. Dr. Şahin Filiz de doğruladı.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldüren saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş, bu sözle Halep’teki savunma savaşına mı gönderme yaptı yoksa bağlı olduğu örgüte şifreli bir mesaj mı verdi bilinmez.

Ancak sözün karşılığı ne El Nusra neşidi ne de saldırganın o anlık bir ifadesi.

Menkıbe: Din ulularının ya da tarihe geçmiş yiğit kimselerin olağanüstü, yüce yanlarını anlatan, dilden dile yayılıp gelen öykü.

Peskov: Putin’in planlarında 5 Mart’ta İstanbul’da Erdoğan’la bir görüşme henüz bulunmuyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in planlarında 5 Mart'ta İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bir görüşme yapılmasının henüz bulunmadığını söyledi.

Ekrem İmamoğlu’ndan Erdoğan’a Kanal İstanbul yanıtı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 33’ncü ziyaretini Bahçelievler Belediyesi’ne gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Hakan Bahadır’dan sunum alan İmamoğlu, gazetecilerin sorularını saha incelemesi yaptığı spor tesisi şantiyesinde yanıtladı.

Kılıçaroğlu’na rakip olmaya hazırlanıyorlar.. Ortak aday formülü!

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 28-29 Mart’ta yapılacak 37. Olağan Kurultayı için geri sayım başladı. Gözler Kemal Kılıçdaroğlu’na rakip çıkacak aday ya da adaylarda.

Acı haber gece yarısı geldi… İdlib’te iki şehit daha!

Piyade Uzman Çavuş Soner Enes Baykuş ve Uzman Onbaşı Şükrü Elibol Suriye'nin İdlib bölgesinde düzenlenen hava saldırısında hayatını kaybetti.

“Kılıçdaroğlu HDP’yi istedi belgesi var” deyince canlı yayına bağlanan Bülent Tezcan gerçeği açıkladı, Perinçek’in gıkı çıkmadı!

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek 7 Haziran seçimleri öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi ile ittifak görüşmeleri yaptıklarını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'ittifakta HDP olmazsa olmaz' dediğini öne sürdü. Perinçek iddiası için "elimde belgesi var" dedi ancak yine gösteremedi. Vatan Partisi ile ittifak görüşmelerini yürüten o dönemki CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ise yayına bağlanarak Perinçek'in yalanını deşifre etti. 
209,099BeğenenlerBeğen
5,042TakipçilerTakip Et