Katil polis Arapça sözlerle kime mesaj verdi

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov dün akşam ki silahlı saldırının ardından hayatını kaybetti. Andrey Karlov’u öldüren saldırgan çevik kuvvet görevlisi polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’a ilişkin birçok iddia öne sürüldü.

Odatv’den Fethi Yılmaz’ın haberine göre ; Saldırganın Rus Büyükelçi’yi vurduktan sonra söyledikleri de tartışma konusu oldu. Saldırgan Altıntaş Türkçe olarak “Suriye’yi unutmayın, Halep’i unutmayın” diye bağırdıktan sonra, Arapça “Nahnu’llezîne bâyeû muhammeden alel-cihâdı mâ bakînâ ebeden” şeklinde slogan attı. Altıntaş’ın Arapça sözlerinin tercümesi şöyle:

“Bizler yaşadıkça dâima cihâd etmek üzere Muhammed’e bey’at edip söz vermiş kişileriz.”

Peki bu söz ne demek?

Sözlerin sembolik bir anlamı var mı?

Saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş’ın bu Arapça sloganı üzerine birçok iddia öne sürüldü. Kimi isimler bunun El Nusra’nın bir neşidinde geçtiğini ifade etti. Bunun üzerine saldırganın El Nusracı olduğu yönünde değerlendirmeler yapıldı.

ASLINDA O SÖZ NEREDE GEÇİYOR

Saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş’ın Arapça attığı sloganın ne anlama geldiği ve İslam tarihindeki yerine bakıldığında, saldırı öncesinde neler söyleneceğinin de planlandığı ortaya çıkıyor.

Mevlüt Mert Altıntaş’ın Arapçası’nı söylediği, “Bizler yaşadıkça dâima cihâd etmek üzere Muhammed’e bey’at edip söz vermiş kişileriz” sözlerinin ilk kez Hendek Savaşı’nda kullanıldığı rivayet ediliyor.

Şöyle anlatalım:

31 Mart 627 yılında Medine’deki savaşı Müslümanlar kazandı. Savunma savaşı adına şehrin etrafına kazılan hendekler nedeniyle, savaş tarihe Hendek Savaşı olarak geçti.

Medine’de hendeklerin kazılıp topraklar taşındığı sırada şöyle bir şöyle bir diyaloğun geçtiği menkıbelerde geçiyor:

“Ben Enes ibn Mâlik(R)’ten işittim, şöyle dedi: Ensâr Hendek günü (toprak kazıp taşırlarken):

— Nahnu’llezîne bâyeu Muhammeden Aîe’I-cihâdi mâhayînâ ebeden (- Bizler yaşadığımız müddetçe dâima cihâd etmek üzere Muhammed’e bey’at edip söz vermiş kişileriz) diyorlardı.

Peygamber (S) onlara cevâb vererek:

— “Allâhumme lâ ayşe illâ ayşu’î-âhireh Fe ekrimi’î-Ensâra ve’1-Muhâcireh!”

(= Yâ Rabb! Dirlik ve yaşamak ancak âhiret dirliğidir. Sen Ensâr’a ve Muhâcirler’e ikram eyle!) buyurdu.”

Evet…

Menkıbeler de kaynak gösterilen isim Enes ibn Mâlik de ilk sahabelerden.

Konuyla ilgili İlahiyat profesörü Şahin Filiz de Odatv’ye konuştu. “Bizler yaşadığımız müddetçe dâima cihâd etmek üzere Muhammed’e bey’at edip söz vermiş kişileriz” sözünün Hendek Savaşı sırasında kullanıldığını Prof. Dr. Şahin Filiz de doğruladı.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldüren saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş, bu sözle Halep’teki savunma savaşına mı gönderme yaptı yoksa bağlı olduğu örgüte şifreli bir mesaj mı verdi bilinmez.

Ancak sözün karşılığı ne El Nusra neşidi ne de saldırganın o anlık bir ifadesi.

Menkıbe: Din ulularının ya da tarihe geçmiş yiğit kimselerin olağanüstü, yüce yanlarını anlatan, dilden dile yayılıp gelen öykü.

En çok okunan haberler

Hüsnü Mahalli: Bu işte bir gariplik var, hem de çok büyük bir gariplik…

Korkusuz yazarı Hüsnü Mahalli, Barış Pınar Harekatı'nı değerlendirdi. Mahalli, "Ankara nasıl bir oyunun içine çekildiğini görmüyorsa bu işte bir gariplik var." dedi.

Büyük boykot başladı: Diyanet kapatılsın!

Diyanet’in kızlarda 9, erkeklerde 12 yaşında evlilik yapabilecekleri yönünde fetvayı yayınlamasının ardından “Diyanet kapatılsın” kampanyası başladı.

Erdoğan’dan, MHP teklifine ilişkin açıklama: Bu konu kapanmıştır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, “Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

Tansiyonu yükseltecek gelişme: Suriye Ordusu SDF ile anlaştı iki gün içinde Kobani’ye girecek

SDF ile yapılan anlaşma sonucunda Suriye Ordusunun Kobani’ye giriş yapacağı iddia edildi

Esad:Erdoğan kendi siyasi geleceğini teminat altına almak için bu işlere girişiyor

Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli eski Milletvekili Hüseyin Aygün, kendi sosyal medya hesabından Esad’ın “Türkiye ve Suriye arasında bir savaşa inanmıyorum” sözlerini içeren röportajının bir bölümünü paylaştı.

Ukrayna, Türkiye’ye nota verdi!

Rusya'ya dahil edildikten sonra seçilen bazı Kırım politikacılarının İstanbul’daki Terörle Mücadele ve Bölgesel Bağlantılılığın Güçlendirilmesi toplantısına davet edilmesi Ukrayna tarafından tepkiyle karşılandı. Ukrayna hükümeti Kiev’deki Türkiye Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak nota verdi.

Suriye Ordusu’nun sürpriz hamlesinin ardından Erdoğan’ın danışmanından gerilimi arttıran açıklamalar… Arap medyası: İki ordu çatışabilir

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, ”Suriye ordusu, ülkenin kuzeyinde devam eden Türk saldırganlığına karşı koymaya gidiyor. Suriye ordusu birlikleri, Suriye topraklarında tam kontrolü sağlamak üzere Menbic, Ayn İsa ve Kamışlı’ya doğru yola çıktık” diyerek Suriye ordusunun hareket ettiğini açıkladı.

Esad:Erdoğan kendi siyasi geleceğini teminat altına almak için bu işlere girişiyor

Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli eski Milletvekili Hüseyin Aygün, kendi sosyal medya hesabından Esad’ın “Türkiye ve Suriye arasında bir savaşa inanmıyorum” sözlerini içeren röportajının bir bölümünü paylaştı.

Türk Ordusu’yla Suriye Ordusu karşı karşıya!

Suriye haber ajansı, Suriye ordusunun, ülkenin kuzeyinde Türkiye'nin düzenlediği harekata karşı koymaya gittiğini açıkladı.

Haseke valisi: Amerikan işgaline ve Türkiye’nin saldırısına neden olan SDF ile müzakere etmeyeceğiz

Haseke valisi Cayez Al-Hammoud, bugün verdiği demeçte ‘Amerikan işgaline ve Türkiye’nin saldırısına neden olan SDF’ ile müzakere etmeyeceklerini söyledi.

Tansiyonu yükseltecek gelişme: Suriye Ordusu SDF ile anlaştı iki gün içinde Kobani’ye girecek

SDF ile yapılan anlaşma sonucunda Suriye Ordusunun Kobani’ye giriş yapacağı iddia edildi