Cuma / 3 Temmuz 2020

Katil polis Arapça sözlerle kime mesaj verdi

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov dün akşam ki silahlı saldırının ardından hayatını kaybetti. Andrey Karlov’u öldüren saldırgan çevik kuvvet görevlisi polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’a ilişkin birçok iddia öne sürüldü.

207,060BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et

Odatv’den Fethi Yılmaz’ın haberine göre ; Saldırganın Rus Büyükelçi’yi vurduktan sonra söyledikleri de tartışma konusu oldu. Saldırgan Altıntaş Türkçe olarak “Suriye’yi unutmayın, Halep’i unutmayın” diye bağırdıktan sonra, Arapça “Nahnu’llezîne bâyeû muhammeden alel-cihâdı mâ bakînâ ebeden” şeklinde slogan attı. Altıntaş’ın Arapça sözlerinin tercümesi şöyle:

“Bizler yaşadıkça dâima cihâd etmek üzere Muhammed’e bey’at edip söz vermiş kişileriz.”

Peki bu söz ne demek?

Sözlerin sembolik bir anlamı var mı?

Saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş’ın bu Arapça sloganı üzerine birçok iddia öne sürüldü. Kimi isimler bunun El Nusra’nın bir neşidinde geçtiğini ifade etti. Bunun üzerine saldırganın El Nusracı olduğu yönünde değerlendirmeler yapıldı.

ASLINDA O SÖZ NEREDE GEÇİYOR

Saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş’ın Arapça attığı sloganın ne anlama geldiği ve İslam tarihindeki yerine bakıldığında, saldırı öncesinde neler söyleneceğinin de planlandığı ortaya çıkıyor.

Mevlüt Mert Altıntaş’ın Arapçası’nı söylediği, “Bizler yaşadıkça dâima cihâd etmek üzere Muhammed’e bey’at edip söz vermiş kişileriz” sözlerinin ilk kez Hendek Savaşı’nda kullanıldığı rivayet ediliyor.

Şöyle anlatalım:

31 Mart 627 yılında Medine’deki savaşı Müslümanlar kazandı. Savunma savaşı adına şehrin etrafına kazılan hendekler nedeniyle, savaş tarihe Hendek Savaşı olarak geçti.

Medine’de hendeklerin kazılıp topraklar taşındığı sırada şöyle bir şöyle bir diyaloğun geçtiği menkıbelerde geçiyor:

“Ben Enes ibn Mâlik(R)’ten işittim, şöyle dedi: Ensâr Hendek günü (toprak kazıp taşırlarken):

— Nahnu’llezîne bâyeu Muhammeden Aîe’I-cihâdi mâhayînâ ebeden (- Bizler yaşadığımız müddetçe dâima cihâd etmek üzere Muhammed’e bey’at edip söz vermiş kişileriz) diyorlardı.

Peygamber (S) onlara cevâb vererek:

— “Allâhumme lâ ayşe illâ ayşu’î-âhireh Fe ekrimi’î-Ensâra ve’1-Muhâcireh!”

(= Yâ Rabb! Dirlik ve yaşamak ancak âhiret dirliğidir. Sen Ensâr’a ve Muhâcirler’e ikram eyle!) buyurdu.”

Evet…

Menkıbeler de kaynak gösterilen isim Enes ibn Mâlik de ilk sahabelerden.

Konuyla ilgili İlahiyat profesörü Şahin Filiz de Odatv’ye konuştu. “Bizler yaşadığımız müddetçe dâima cihâd etmek üzere Muhammed’e bey’at edip söz vermiş kişileriz” sözünün Hendek Savaşı sırasında kullanıldığını Prof. Dr. Şahin Filiz de doğruladı.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldüren saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş, bu sözle Halep’teki savunma savaşına mı gönderme yaptı yoksa bağlı olduğu örgüte şifreli bir mesaj mı verdi bilinmez.

Ancak sözün karşılığı ne El Nusra neşidi ne de saldırganın o anlık bir ifadesi.

Menkıbe: Din ulularının ya da tarihe geçmiş yiğit kimselerin olağanüstü, yüce yanlarını anlatan, dilden dile yayılıp gelen öykü.

Öztrak: ‘Çoklu baro’ projesi; avukatlara partilerine, etnik kimliğine, dini inancına göre cübbe dikme projesidir!

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, çoklu baro' teklifinin "Avukatlara partilerine, etnik kimliğine, dini inancına göre cübbe dikme projesi' olduğunu söyledi. Öztrak baro başkanlarının Meclis kapısında bekletilmesine ise "Bu utanç, sadece ucube saray hükümetine ait değildir, sarayın vesayeti altına girmeyi tercih eden buna destek veren iktidar ve koalisyon ortakları da bu utanca ortaktır" sözleri ile tepki gösterdi.

Meral Akşener’den ‘erken seçim tarihi’ yorumu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Sözcü TV'de Nevşin Mengü'nün sorularını yanıtladı.

Ankara’da baro başkanlarına polis müdahalesi: Milletvekilleri darp edildi

Çoklu baro görüşmeleri ikinci gününde devam ediyor. Baro başkanlarının Meclis bahçesindeki bekleyişini haber yapan Artı TV muhabiri Sibel Hürtaş'ın gözaltına alınmasına tepki gösteren milletvekilleri darp edildi.

Erdoğan’dan Sakarya’daki patlamaya ilişkin ilk açıklama

Sakarya'daki hava fişek fabrikasındaki patlama sonrası AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama geldi.

Perinçek’ten Erdoğan’a sosyal medya desteği: Milli devletin diktatörlük uygulaması gerekir

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, sosyal medya düzenlemeleriyle ilgili olarak "Milli devletin diktatörlük uygulaması gerekir" ifadelerini kullandı.
207,060BeğenenlerBeğen
7,856TakipçilerTakip Et