‘Karma eğitim kaldırılıyor mu?’ tartışmasını alevlendirecek adım

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın, “Devletin demokratik görevi” dediği karma eğitim karşıtı uygulama hayata geçirilerek İstanbul’da bulunan bir liseye yalnızca kız öğrenciler yerleştirildi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), yönetmelik değişikliğiyle gündeme gelen, “Karma eğitim kaldırılıyor mu?” tartışmalarını alevlendirecek bir adım atıldı.

Birgün’de yer alan habere göre;   İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde bulunan Kocasinan Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne yalnızca kız öğrenciler alındı. Lise yerleştirmelerinin elektronik ortamda yapıldığı göz önüne alındığında akıllara, “MEB, merkezden yerleştirme sürecine müdahale mi ediyor” sorusu geldi. MEB, BirGün’ün karma eğitimin tasfiyesinin önünün açıldığı yönündeki haberinin ardından, “Karma eğitimin sonlandırılması veya böyle bir duruma zemin hazırlanması kesinlikle söz konusu değildir” açıklamasını yapsa da İstanbul’daki Kocasinan Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne erkek öğrenciler alınmadı.

Yerel yerleştirmelerde ilk olarak ortaokulda bulunma süresini ölçüt alan MEB, yerleştirmeler devam ederken kural değişikliğine gitti. Buna göre, nakil ve yerleştirmelerde birincil ölçüt ortaokul başarı puanı oldu. Yerleştirmeler için belirlenen kriterlere karşın bir liseye yalnızca kız öğrencilerin ‘yerleşmesi’ dikkat çekti. Yerleştirmelerin elektronik ortamda yapıldığı dikkate alındığında ise durum daha da tartışmalı hale geldi. Eğitim yılının başında çok programlı liseye dönüştürülen Kocasinan Çok Programlı Lisesi’nin Anadolu lisesi bölümü için ayrılan dört şubeye yalnızca kız öğrenciler kayıt olabildi.

Sisteme yerelden müdahale yapılma ihtimali olmadığı düşünüldüğünde ise yerleştirme sürecine MEB’in merkezden müdahale ettiği iddiaları dillendirildi.

‘MEB’in bilgisi var’ iddiası

Okul yönetiminin, okullarının çok programlı liseye dönüştürülmeden önce yalnızca kız öğrencilere eğitim veren bir meslek lisesi olması nedeniyle böyle bir adım attığı ileri sürüldü. İddiaya göre, Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşen okul yetkilileri, “Önceki öğrenciler hep kız, buraya da kız öğrenciler alalım” diyerek MEB’den de ‘onay’ aldı.

Konuyu değerlendiren Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, “Anlaşılabilir bir durum değil” dedi. Bozdoğan, “Bu okula yerleşme hakkı kazanmış erkek öğrenciler nasıl oluyor da sistem dışı bırakılıyor?” diye sordu.

***

‘Müfredatta kadın yok’

Medeni Kanunu’nun yürürlüğe girişinin 92’nci yılı nedeniyle açıklama yapan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 16 yıllık AKP iktidarında kadın-erkek eşitliğine yönelik getirilen hakların tırpanlandığını belirtti. Ders kitaplarından eşitlik ve kadın hakları konularının çıkarıldığını ve Medeni Kanun’un yerine İslam Hukuku’na vurgu yapan ifadelerin müfredata dâhil edildiğini söyleyen CHP’li Çakırözer, “Yenilenen ders kitaplarında kadınların görünürlüğü azaltıldı” dedi.

Mansur Yavaş’tan Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması: “Millet isterse…”

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile arasında geçen görüşmenin detaylarını yazdı. Selvi, ABB Başkanı Mansur Yavaş’a “Cumhurbaşkanı adayı olmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna verdiği cevabı da köşesinde yer verdi.

Bir Katarlılara gitmesin vakası daha mı? İşte Koç ve Sabancı’nın Kanal İstanbul arsaları…

Kanal İstanbul projesine ilişkin Katarlıların aldığı arsalar tartışma konusu olmaya devam ederken, Koç ve Sabancı'nın da bölgede büyük arsalar topladığı açıklandı.

İşte MEB’nin klavuz kitabı: Başı açık kötü, başı kapalı iyi!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dindar nesil” talebinin ardından patlayan gerici uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın rehber öğretmenlere dağıttığı kitap için seçilen resimlerde çocuklara cinsel istismar ve şiddet uygulayan kadınlar başı açık, şefkat gösteren kadınlar ise türbanlı olarak resmedildi.

Dünyayı korkutan virüste son durum! Şehire tüm giriş çıkışlar kapatıldı

Corona virüsünün ilk ortaya çıktığı Wuhan kentine giriş çıkışlar kapatılarak şehir karantina altına alındı. Şehirden çıkmak isteyenlere polis izin vermedi.

Sınav kaygısı için aldığı ilaç kör etti!

Antalya’da sağlık meslek lisesi öğrencisi Mina K.’nin (17), sınav stresini yenmek için gittiği hastanede verilen ilacın yan etkisiyle vücudunda yanıklar ile morluklar oluştu. Görme yetisini de kaybeden Mina K., yoğun bakımda tedaviye alınırken, anne Burcu Sargın (39), hastane ile doktoru Sağlık Bakanlığı’na şikayet etti. İl Sağlık Müdürlüğü inceleme başlattı.
209,945BeğenenlerBeğen
4,672TakipçilerTakip Et