‘Karma eğitim kaldırılıyor mu?’ tartışmasını alevlendirecek adım

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın, “Devletin demokratik görevi” dediği karma eğitim karşıtı uygulama hayata geçirilerek İstanbul’da bulunan bir liseye yalnızca kız öğrenciler yerleştirildi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), yönetmelik değişikliğiyle gündeme gelen, “Karma eğitim kaldırılıyor mu?” tartışmalarını alevlendirecek bir adım atıldı.

Birgün’de yer alan habere göre;   İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde bulunan Kocasinan Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne yalnızca kız öğrenciler alındı. Lise yerleştirmelerinin elektronik ortamda yapıldığı göz önüne alındığında akıllara, “MEB, merkezden yerleştirme sürecine müdahale mi ediyor” sorusu geldi. MEB, BirGün’ün karma eğitimin tasfiyesinin önünün açıldığı yönündeki haberinin ardından, “Karma eğitimin sonlandırılması veya böyle bir duruma zemin hazırlanması kesinlikle söz konusu değildir” açıklamasını yapsa da İstanbul’daki Kocasinan Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne erkek öğrenciler alınmadı.

Yerel yerleştirmelerde ilk olarak ortaokulda bulunma süresini ölçüt alan MEB, yerleştirmeler devam ederken kural değişikliğine gitti. Buna göre, nakil ve yerleştirmelerde birincil ölçüt ortaokul başarı puanı oldu. Yerleştirmeler için belirlenen kriterlere karşın bir liseye yalnızca kız öğrencilerin ‘yerleşmesi’ dikkat çekti. Yerleştirmelerin elektronik ortamda yapıldığı dikkate alındığında ise durum daha da tartışmalı hale geldi. Eğitim yılının başında çok programlı liseye dönüştürülen Kocasinan Çok Programlı Lisesi’nin Anadolu lisesi bölümü için ayrılan dört şubeye yalnızca kız öğrenciler kayıt olabildi.

Sisteme yerelden müdahale yapılma ihtimali olmadığı düşünüldüğünde ise yerleştirme sürecine MEB’in merkezden müdahale ettiği iddiaları dillendirildi.

‘MEB’in bilgisi var’ iddiası

Okul yönetiminin, okullarının çok programlı liseye dönüştürülmeden önce yalnızca kız öğrencilere eğitim veren bir meslek lisesi olması nedeniyle böyle bir adım attığı ileri sürüldü. İddiaya göre, Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşen okul yetkilileri, “Önceki öğrenciler hep kız, buraya da kız öğrenciler alalım” diyerek MEB’den de ‘onay’ aldı.

Konuyu değerlendiren Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, “Anlaşılabilir bir durum değil” dedi. Bozdoğan, “Bu okula yerleşme hakkı kazanmış erkek öğrenciler nasıl oluyor da sistem dışı bırakılıyor?” diye sordu.

***

‘Müfredatta kadın yok’

Medeni Kanunu’nun yürürlüğe girişinin 92’nci yılı nedeniyle açıklama yapan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 16 yıllık AKP iktidarında kadın-erkek eşitliğine yönelik getirilen hakların tırpanlandığını belirtti. Ders kitaplarından eşitlik ve kadın hakları konularının çıkarıldığını ve Medeni Kanun’un yerine İslam Hukuku’na vurgu yapan ifadelerin müfredata dâhil edildiğini söyleyen CHP’li Çakırözer, “Yenilenen ders kitaplarında kadınların görünürlüğü azaltıldı” dedi.

En çok okunan haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Saadet Partisi’ne ‘birleşelim’ teklifi

Hürriyet gazetesinin yandaş yazarı Abdülkadir Selvi, geçen hafta yaptıkları görüşmede Erdoğan’ın Saadet Partisi Lideri Temel Karamollağlu’na “Birlikte çalışmayı” teklif ettiğini, ancak üstü kapalı ret yanıtı aldığını öne sürdü.

Erdoğan’ın diploması incelemeye alındı

Korkusuz yazarı Can Ataklı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tartışılan üniversite diplomasının AİHM tarafından incelemeye alındığını duyurdu.

Ceylan Ertem “y.rrak gibi” hakaretine isyan etti: Her gün hakkımızda…

Alternatif müziğin dikkat çeken isimlerinden Ceylan Ertem, sosyal medyada kendisine edilen küfürlere isyan etti. 

AKP’de istifalar yağmur gibi: Yanılmışız, Allah affetsin

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 3 eski milletvekili ile istifa etmesinden sonra AKP’de istifalar hızla gelmeye başladı. Geçmişte milletvekili, il başkanı, belediye başkanı olarak partide görev alan isimler tek tek istifalarını verip, ayrılıyor. Sosyal medya hesabından ‘siyasi parti üyeliğiniz sonlandırılmıştır’ belgesi paylaşan isimlerden eski belediye başkanı Emin Özden, “Allah bir daha 1994’de oğluma ismini verecek kadar politik bir faniyi şaşırtıp sevdirmesin. Yanılmışız rabbim affetsin” notunu paylaştı.

Ders kitabından Mahmut Tuncer çıktı: Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Halay ise her yere

Günay Yayınları'ndan çıkan ve mantık sorularını içeren bir kitapta, şarkıcı Mahmut Tuncer'in sözlerine yer verilen bölüm sosyal medyada tepki topladı. Günay Yayınları konuya ilişkin açıklama yaptı.

Ceylan Ertem “y.rrak gibi” hakaretine isyan etti: Her gün hakkımızda…

Alternatif müziğin dikkat çeken isimlerinden Ceylan Ertem, sosyal medyada kendisine edilen küfürlere isyan etti. 

HDP’li Kulp Belediye Başkanı Mehmet Fatih Taş tutuklandı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesindeki terör saldırısıyla ilgili HDP’li Kulp Belediye Başkanı Mehmet Fatih Taş’ın da aralarında yer aldığı 5 kişi tutuklandı.

Canan Kaftancıoğlu, İBB’de işten çıkarılan vatandaşlarla görüştü

CHP’li Kaftancıoğlu, İBB’deki işlerinden çıkarılan vatandaşlarla görüştü.

Ders kitabından Mahmut Tuncer çıktı: Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Halay ise her yere

Günay Yayınları'ndan çıkan ve mantık sorularını içeren bir kitapta, şarkıcı Mahmut Tuncer'in sözlerine yer verilen bölüm sosyal medyada tepki topladı. Günay Yayınları konuya ilişkin açıklama yaptı.

Ahmet Davutoğu’nun ekibine katılan Bayram Zilan’dan istifa açıklaması

Bir dönem Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen Milat gazetesi yazarı ve Ankara Temsilcisi Bayram Zilan, gazetedeki görevlerinin bugün itibariyle sona erdiğini açıkladı.

Ergenekon ve Balyoz savcısına 12 yıl hapis cezası

Ergenekon, Balyoz, ÇYDD gibi soruşturmaları yürüten eski savcı Mehmet Murat Yönder, 'FETÖ üyeliği'nden 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

AKP’li Turan: İmamoğlu İstanbul’da kazanmadı, biz hediye ettik

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, partisinde yaşanan istifalara ilişkin olarak "Ben biliyorum ki Erdoğan'sız Bülent Turan Çanakkale'de bir hiçtir. Erdoğan'la birlikte yürürsek kıymetimiz var" dedi. Turan, 23 Haziran'da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimi için de "İmamoğlu kazanmadı, biz hediye ettik" dedi.

Sekiz aylık bütçe açığı 68.1 milyar TL

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, ağustos ayında 576,3 milyon TL fazla veren bütçe ocak-ağustos döneminde ise 68,1 milyar TL açık verdi. Ocak - ağustos döneminde faiz dışı fazla ise 1.2 milyar TL oldu.