Karamanoğlu Mehmet Bey, 13 Mayıs 1277

Mehmet Özgür Ersan yazdı...

Rum diyarının Anadolu oluşu bu toprakların yurt edinilmesinde Ahiyan-ı Rum (Anadolu Ahileri) zanaatkarlar, Bacıyan-ı Rum ( Anadolu Bacıları)kadınlarımız, Abdalan-ı Rum (Anadolu Abdalları) tahtacılıktan, kilitçilikten, düğünlerde toylarda müzik icrasına kadar toplumun daha minimal işlerini yapanlar ve Gaziyan-ı Rum ( Anadolu Alperenleri ) savaş yapacak askerliğin temelini atacak kişileri ve bunların teşkilatları Karaman Beyliği ve Osmanlı Devletinin kurucu unsurlarıdır. Bu kurucu teşkilatlar Alevi Bektaşidirler.

Alevi Bektaşilik düsturu olan;Eline, beline, diline sahip ol ! sözü Hünkar Hacı Bektaş Veli ‘nin sözlerinden en önemlilerinden birisidir.

Bu sözün açılımı ise şöyledir. Eline yani iline vatanına sahip çık. Beline yani evladına çoluğuna çocuğuna sahip çık töresini öğret. Oğuz töresini yay yani. Diline sahip çık yani anadilini Türkçene sahip çık demiştir.

Karamanlar Bektaşilerdir. Devlet adamları kendileriyle Karaman Beyliğinin kurulmasında büyük çaba harcayan Gaziyanı Rum Alperenler ve Abdalanı Rum Ahiyanı Rum Erenlerinden yani onların Piri olan Hünkar Hacı Bektaş Veli ve onun dergahıyla yakın ilişkileri olmuştur.

Bu yakın ilişkiler zaman içerisinde Karaman Beyliğinde yöneticilerin aldığı kararları da olumlu etkilemiştir. Bunlardan birisi de her yer türkçe konuşulması ile ilgili Karamanoğlu Mehmet Bey’in aşağıdaki meşhur sözünün kaynağı olmuştur.

“Şimden gerü hiç gimesne divanda, dergahda, bergahda ve dahi her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye.”

Karamanoğlu Mehmet Bey ve onun düşünce alt yapısını oluşturan Ahiyan-ı Rum (Anadolu Ahileri) Bacıyan-ı Rum ( Anadolu Bacıları), Abdalan-ı Rum (Anadolu Abdalları)ve Gaziyan-ı Rum ( Anadolu Alperenleri )’ni tabi ki bu topluluğun Piri Hünkar Hacı Bektaş Veli’ yi minnetle Anıyoruz.

Mehmet Özgür Ersan

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ve Mansur Yavaş düğmeye bastı… Gökçek’in parsel parsel dosyası savcının önünde

Ankara Büyükşehir Belediyesi, eski Başkan Melih Gökçek hakkında görevi kötüye kullanma, suç örgütüne yardım etme ve terörizmin finansmanı suçları işlendiğine istinaden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İmamoğlu kendisini protesto eden vatandaşla tartıştı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ulaşım zamlarını protesto eden vatandaşla tartıştı. Ulaşım zamlarını protesto eden vatandaş "Her şey çok güzel olacak demiştiniz; olmadı" dedi.

Nerede kalmıştık! Erdoğan: Kanal İstanbul tek başına kentsel dönüşüm projesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Sağlık Bakanı Koca: Virüsün bize gelme durumu her an olabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını için "Etrafımızda her geçen gün artıyor, ülke bu anlamda risk altında." dedi.

CHP’li İlgezdi 12 milyon vatandaşın nasıl fişleneceğini anlattı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi derneklere üyelerini mülki amire bildirme zorunluluğu getiren fişleme düzenlemesine sert tepki gösterdi.
209,117BeğenenlerBeğen
5,006TakipçilerTakip Et