Karamanoğlu Mehmet Bey, 13 Mayıs 1277

Mehmet Özgür Ersan yazdı...

Rum diyarının Anadolu oluşu bu toprakların yurt edinilmesinde Ahiyan-ı Rum (Anadolu Ahileri) zanaatkarlar, Bacıyan-ı Rum ( Anadolu Bacıları)kadınlarımız, Abdalan-ı Rum (Anadolu Abdalları) tahtacılıktan, kilitçilikten, düğünlerde toylarda müzik icrasına kadar toplumun daha minimal işlerini yapanlar ve Gaziyan-ı Rum ( Anadolu Alperenleri ) savaş yapacak askerliğin temelini atacak kişileri ve bunların teşkilatları Karaman Beyliği ve Osmanlı Devletinin kurucu unsurlarıdır. Bu kurucu teşkilatlar Alevi Bektaşidirler.

Alevi Bektaşilik düsturu olan;Eline, beline, diline sahip ol ! sözü Hünkar Hacı Bektaş Veli ‘nin sözlerinden en önemlilerinden birisidir.

Bu sözün açılımı ise şöyledir. Eline yani iline vatanına sahip çık. Beline yani evladına çoluğuna çocuğuna sahip çık töresini öğret. Oğuz töresini yay yani. Diline sahip çık yani anadilini Türkçene sahip çık demiştir.

Karamanlar Bektaşilerdir. Devlet adamları kendileriyle Karaman Beyliğinin kurulmasında büyük çaba harcayan Gaziyanı Rum Alperenler ve Abdalanı Rum Ahiyanı Rum Erenlerinden yani onların Piri olan Hünkar Hacı Bektaş Veli ve onun dergahıyla yakın ilişkileri olmuştur.

Bu yakın ilişkiler zaman içerisinde Karaman Beyliğinde yöneticilerin aldığı kararları da olumlu etkilemiştir. Bunlardan birisi de her yer türkçe konuşulması ile ilgili Karamanoğlu Mehmet Bey’in aşağıdaki meşhur sözünün kaynağı olmuştur.

“Şimden gerü hiç gimesne divanda, dergahda, bergahda ve dahi her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye.”

Karamanoğlu Mehmet Bey ve onun düşünce alt yapısını oluşturan Ahiyan-ı Rum (Anadolu Ahileri) Bacıyan-ı Rum ( Anadolu Bacıları), Abdalan-ı Rum (Anadolu Abdalları)ve Gaziyan-ı Rum ( Anadolu Alperenleri )’ni tabi ki bu topluluğun Piri Hünkar Hacı Bektaş Veli’ yi minnetle Anıyoruz.

Mehmet Özgür Ersan

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

Büyük boykot başladı: Diyanet kapatılsın!

Diyanet’in kızlarda 9, erkeklerde 12 yaşında evlilik yapabilecekleri yönünde fetvayı yayınlamasının ardından “Diyanet kapatılsın” kampanyası başladı.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Erdoğan’dan, MHP teklifine ilişkin açıklama: Bu konu kapanmıştır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, “Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

Hüsnü Mahalli: Bu işte bir gariplik var, hem de çok büyük bir gariplik…

Korkusuz yazarı Hüsnü Mahalli, Barış Pınar Harekatı'nı değerlendirdi. Mahalli, "Ankara nasıl bir oyunun içine çekildiğini görmüyorsa bu işte bir gariplik var." dedi.

AKP’den Cem Yılmaz’a: Salon soytarısı, ‘PKK terör örgütüdür’ de ve kına…

AKP Afyonkarahisar Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanvekili Ali Özkaya, "salon soytarısı" dediği Cem Yılmaz'a "Adam gibi çık PKK/PYD terör örgütüdür de ve onları kına" diye seslendi.

Haseke valisi: Amerikan işgaline ve Türkiye’nin saldırısına neden olan SDF ile müzakere etmeyeceğiz

Haseke valisi Cayez Al-Hammoud, bugün verdiği demeçte ‘Amerikan işgaline ve Türkiye’nin saldırısına neden olan SDF’ ile müzakere etmeyeceklerini söyledi.

Tansiyonu yükseltecek gelişme: Suriye Ordusu SDF ile anlaştı iki gün içinde Kobani’ye girecek

SDF ile yapılan anlaşma sonucunda Suriye Ordusunun Kobani’ye giriş yapacağı iddia edildi

Eski Milli Eğitim Bakanı Avcı: Akıllı tahta, öğretmenleri duman etti

Eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Etkileşimli tahtalar öğretmen otoritesini duman etti. Çünkü öğretmenler o tahtaları çocuklar kadar başarılı kullanamıyorlardı. Sınıfta öğretmenlerine tahta üzerindeki bir işlemi nasıl gerçekleştireceğini çocuklar tarif etmeye başladılar" dedi.

Erdoğan’dan, MHP teklifine ilişkin açıklama: Bu konu kapanmıştır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, “Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

Trump’tan Türkiye’ye bir küstah tehdit daha: Beklemede kalın!

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye uygulanacak yaptırımlar konusunda Kongre ile görüştüğünü belirtti, "Maliye Bakanlığı hazır, ekstra yasa tasarıları gerekebilir. Bu konuda müthiş bir fikir birliği var. Türkiye bunun yapılmamasını istedi. Beklemede kalın" dedi.

Nadira Kadirova’nın ölümünde gözlerden kaçan detay! ‘O odada ne işi vardı?

AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde intihar ettiği öne sürülen Nadira Kadirova’nın ölümüne ilişkin yeni bir tanık ortaya çıktı.