“Kadir pırıl pırıl bir genç. O bir kader mahkumu ama Kadir’e özgürlük paylaşımları onun lehine olmayacak”

Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ, RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası canlı yayınına katıldı. Aladağ, “Kadir Şeker hayalleri olan pırıl pırıl bir genç. Birçok kişinin görmezden geleceği bir olaya müdahale etti. Ama onun için yapılan ‘tutuksuz yargılansın’ ‘Kadir’e özgürlük’ gibi paylaşımlar Kadir’e yardım etmiyor.”

207,592BeğenenlerBeğen
7,896TakipçilerTakip Et

Aladağ, olayın ayrıntılarını canlı yayında şöyle paylaştı:

“Kadir evladımızın ailesi tarafından tutulmuş bir avukatı var. Soruşturmanın selameti açısından bilgi kirliliğinin hem Kadir’e hem yargılamaya zarar vereceğini düşünüyoruz. Kadir Şeker 20 yaşında. Eğitimini tamamlamak üzere. Konya’da teyzesinin yanında kalıyor. Fen lisesinde okuyor. Pırıl pırıl bir genç. Mavi kapak kampanyasıyla bir gencimize tekerlekli sandalye alınmasını sağlayan bir genç. Evine ulaşmak için parka giriyor dershane çıkışı. Kadir yoluna devam edebilirdi. Birçoğumuzun yapamayacağı şekilde sese kulak veriyor. Maktul “Karışma seni ilgilendirmez’ diyor. Bunun üzerine Kadir dönüyor istikametine, ama arkadan fiili bir müdahaleye maruz kalıyor. Kadir, tenha diye tabir edilecek bir yerden geçtiği için koruma amaçlı olarak yanında bıçak taşıyor. Birlikte yere düşüyorlar. Kazayla mı kasten mi maktulün kalbine saplandığına dair en yakın görgü tanığı Ayşe Dıralı bile görmediğini söylüyor. Bıçağın vücutta izlediği yol ve şiddeti adli tıp tarafından incelenecek.”

Aladağ Atilla Güner’in, “Sanatçıların, kanaat önderlerinin Kadir’i savunan mesajları hâkimleri nasıl etkiler?” şeklindeki sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Kadir’e özgürlük ve tutuksuz yargılansın söylemleri olağan karşılanabilir. Kamu vicdanı böyle paylaşım yapmayı gerektiriyor olabilir… Ama eylemin azaltıcı ya da artıcı şartları vardır. Meşru müdafaa, haksız tahrik gibi… Bu tür açıklamaların çok da sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Bu kadar kadın cinayetinin işlendiği bir dönemde birçok insanımızın sessiz kalacağı, duymak istemeyeceği bir hadiseye 20 yaşındaki gelecek hayalleri olan bir gencimiz müdahale ediyor. Kader mahkûmu diye bir tabir vardır ya. İşte ‘kader mahkûmu’ eşittir Kadir Şeker.”

Kaynak: Sputnik

loading...

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Saray, Soylu’ya tuzak mı kurdu? Sokağa çıkma yasağının iptali ne anlama geliyor?

Bu gelişmeler İçişleri Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı arasında bir problem anlamına geliyor mu?

İkinci Süleyman Soylu vakası

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasakları konusunda ikinci kez boşa düştü.

‘İktidar, istediği vekili cezaevine koyar’

Hukukçular, CHP’li Enis Berberoğlu ve HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi.

Ahmet Hakan’dan aç-kapa rezaletini aklama yazısı: Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye

İktidarın bile tam olarak açıklayamadığı sokağa çıkma skandalını aklamaya çalışan Ahmet Hakan, yaşanan 48 saatin hikayesini, 'Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye' diye kaleme aldı.

Bu iki fotoğraf siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak

Bu iki fotoğraf önümüzdeki dönemde siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak.
207,592BeğenenlerBeğen
7,896TakipçilerTakip Et