Kadıköylülerin gönlü Pülümür’deki çocuklar için birleşti

Kadıköy'de Acıbadem Gönüllü Evi, Rasimpaşa Gönüllü Evi ve Koşuyolu Gönüllü Evi üyesi yurttaşlar güçlerini birleştirdi, Tunceli'nin Pülümür ilçesindeki ilk öğretim çağındaki çocuklar için elini taşın altına koydu. Pülümür Belediyesi ile birlikte ilçedeki çocukların okul ihtiyaçları Kadıköylülerin destekleriyle sağlanacak.

Kadıköy’de Acıbadem Gönüllü Evi, Rasimpaşa Gönüllü Evi ve Koşuyolu Gönüllü Evi üyesi yurttaşlar güçlerini birleştirdi, Tunceli’nin Pülümür ilçesindeki ilk öğretim çağındaki çocuklar için elini taşın altına koydu. Pülümür Belediyesi ile birlikte ilçedeki çocukların okul ihtiyaçları Kadıköylülerin destekleriyle sağlanacak.

Bunun yanında çocuklar için çok sayıda kütüphane kurulması hedefler arasında.
Daha önce Acıbadem Gönüllü Evi’nin Pülümür Belediyesi ile dayanışma için iki yıl boyunca sürdürdüğü proje üç gönüllü evinin bir araya gelmesiyle boyut atladı.

Acıbadem, Rasimpaşa ve Koşuyolu Gönüllü Evlerinin başkan yardımcıları Ali Toroz, Sevgi İşler ve Mine Özkul gelecek hedeflerini Halkweb’e anlattı.

Projelerinin birbirlerine olan inançları sayesinde hızla ilerlediğini belirten başkan yardımcıları ileride vakıflaşarak eğittikleri çocukların daha büyük eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir duruma gelmek istediklerini belirttiler.

Koşuyolu Gönüllü Evi Başkan Yardımcısı Mine Özkul projenin detaylarını madde madde şu şekilde anlattı:

  • İki yıldır Tunceli Pülümür’de devam eden bir projeydi. Acıbadem Gönüllü Evi’nin iki yıldır başarıyla sürdürdüğü güzel bir işti. Biz Rasimpaşa Gönüllü Evi, Koşuyolu Gönüllü Evi ve Acıbadem Gönüllü Evi birlikte hareket etme kararı aldık. Hedeflerimizi büyüttük. Projemizde ne var? Şu an üç hatta dört ayaklı bir proje…
  • Başkanımız Müslüm Tosun’la iş birliğine geçilmişken tek okul yerine çok daha fazla okul belirlendi. Bu okullardaki öğrencilerin bot, mont, forma, çanta ve yapabilirsek kırtasiye alışverişlerini yapacağız. Birinci hedefimiz bu!
  • Pülümür’de bir ilköğretim okulunun dersliğine çocuk kütüphanesi kurmayı planlıyoruz. Masal odası konseptinde bir kütüphane olacak. İlköğretim dördüncü sınıfa kadar tüm öğrenciler bu kütüphaneden faydalanacak. İçerisinde anaokulu için olan o yaş grubu için görsel alanda kitapların bulunduğu bir kütüphane yapmak istiyoruz. Buradaki amacımız insana dokunmak.
  • Nereden çıktı bu fikir? Kadıköy Belediye Başkanımız Şerdil Dara Odabaşı’nın sloganıydı… Aslında geleceğe dokunmak şu anda ülkemize ve dünyadaki sorunlara baktığımızda “gelecek için ne yapabiliriz?” dediğimizde biz çocuğa dokunursak, hele ki kütüphaneyle okuyarak dokunursak aslında geleceği de değiştirmiş oluruz. Bu anlamda kütüphaneleri büyütmek. Bu nedenle 10 ilde 50 tane çocuk kütüphanesi yapmayı planlıyoruz. Dediğim gibi hepsi aynı konseptte olsun istiyoruz.
  • Bir diğeri ihtiyacın olmayanı paylaş sloganıyla o bölgedeki giysi ihtiyacını karşılayabilmek. İkinci el kitap topluyoruz. Diğer projenin ayağı Pülümür’deki okuldaki müzik labaratuarını müzik okuluna dönüştürmeyi düşünüyorlar. Onlar için müzik aletleri almak önceliğimiz piyano bir piyanoları olacak, onlar da çok heyecanlılar biz de çok heyecanlıyız. Bunu sağlamak, onun yanında bir ayak daha başlattık, ev hanımlarını nasıl bu projeye katabileceğimizi düşündük. Onlar da çocuklar için atkı bere örüyorlar. Bugün de ilk örgü atölyemizi başlattık.
  • Biz birbirimize değerek büyüyoruz. Bu anlamda projeyi devamlılık haline getirmek hedefimiz. Projenin üçüncü yılında oradaki çocuklar için sanatçıların da katılacağı bir etkinlik planlıyoruz.

  • Daha önceki projede belirli sayıda mont ve forma bağışlanabilmiş.
  • Birbirimize olan inancımız çok fazla. Yapabileceğimize inandık. Kadıköy’deki gönüllü evlerinin 10 bin üyesi var. Ben buna çok inanıyorum, mahalleye çok güveniyoruz. Gönüllülükten bahsetmek gerekirse, 22 yıldır süren bir proje sadece Kadıköy’de var. Başkanları mazbatasını Kadıköy Belediye Başkanından alır. Aslında Kadıköy Belediyesi’nin kılcal damarıdır. Mahalledeki en uç birimidir.

En çok okunan haberler

Muharrem İnce’ye tuzak soru soran Nagehan Alçı fena yakalandı… 24 Haziran’da Erdoğan’a oy vermediği böyle deşifre oldu!

Programda cemaatler ve tarikatların tartışıldığı bölümde Nagehan Alçı, Muharrem İnce'ye "Süleymancılar'la görüştünüz, seçimde sizi desteklediler" deyince ortalık karıştı. 

İsmail Saymaz anlattı dinleyenin nutku tutuldu

Gazeteci yazar İsmail Saymaz Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın konuğu olduğu programda yeni kitabı Şehvetiye Tarikatı'ndaki korkunç detayları açıkladı. 

Şevket Çoruh’a bıçaklı saldırı

Arka Sokaklar dizisinin Mesut komiseri oyuncu Şevket Çoruh kişisel Twitter hesabından İzmir’de eli bıçaklı saldırganlar tarafından darp edildiğini duyurdu.

MHP’li başkan tarafından eşine ve annesine küfür edilen Yaşar Okuyan canlı yayında yanıt verdi: İşte sen bu kadına küfür ettin ulan!

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı CHP’li Yaşar Okuyan'ın MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye yönelik sözlerine MHP'den hakaretle yanıt gelmişti. 

Nevşin Mengü’den Devlet Bahçeli’ye çok konuşulacak İmamoğlu cevabı!

Gazeteci Nevşin Mengü, bugün Bayburt'ta konuşan Devlet Bahçeli'nin 'kırık sandalye' açıklamasına gönderme yaptı.

Soyunma kabininde kadınların fotoğrafını çeken müezzin: Şaka maksadıyla çektim

Bursa Osmangazi Müftülüğü görevlisi, Mehmet Zahit Kotku Cami Müezzin Kayyımı Yakup Çerkez Temmuz ayında bir mağazada kadın soyunma kabinlerinde cep telefonuyla video çekerken yakalanmıştı. Çerkez savunmasında 'Yan kabinde arkadaşım olduğunu düşünerek, şaka maksadıyla cep telefonumla video ve fotoğraf çektim' dedi.

“Ceylan Önkol’un annesi ile Eren Bülbül’ün annesini birleştirmeyen, ayrıştıran bir dilden barış çıkmaz”

Tutuklu CHP Parti Meclisi üyesi Eren Erdem sosyal medya hesabından HDP önünde eylem yapan annelere ilişkin açıklama yaptı. 

Fatih Altaylı mutfaktaki maharetine laf ettirmedi: Bu önyargı niye aya giderim demedim!

Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü köşesinde iyi yemek yaptığını iddia ederken yemek tarifi verdi. 

Karamollaoğlu “anahtar partiyiz” diyen Akşener’i hedef aldı: Anahtar var, maymuncuk var!

SP Lideri Karamollaoğlu, İslam Birliği Araştırmaları Merkezi’nce Ankara'da düzenlenen 'İslam Dünyasının Geleceği ve Filistin' konulu 'İslam Birliği Kongresi’nin açılışında konuştu.

Nevşin Mengü’den Devlet Bahçeli’ye çok konuşulacak İmamoğlu cevabı!

Gazeteci Nevşin Mengü, bugün Bayburt'ta konuşan Devlet Bahçeli'nin 'kırık sandalye' açıklamasına gönderme yaptı.

Donald Trump duyurdu: Usame bin Ladin’in oğlu öldürüldü

ABD Başkanı Donald Trump, Usame bin Ladin'in oğlu Hamza bin Ladin'in öldürüldüğünü duyurdu

Türkiye yazarı: Şarkı söylemek ve dinlemek haramdır

Türkiye gazetesi yazarı ilahiyatçı Osman Ünlü, "Her türlü teganni, yani çalgı ile şarkı söylemek ve dinlemek haramdır" dedi.