Fatih Tezcan ve Süleyman Özışık gibi AKP’li kalemler, kadınların ezanı değil polis ablukasını ve polisin biber gazlı müdahalesini protesto ettiklerini belirtmelerine rağmen, bir dönem Kabataş yalanını savunan iktidar yanlısı isimler bu kez de ezan provokasyonuna sahip çıkan yazılarıyla dikkat çekiyor.

KABATAŞ YALANINI SAVUNMUŞTU

Onlardan biri de Sabah Gazetesi yazarı Hilal Kaplan. 2013’teki Gezi olayları sırasında Kabataş’ta Zehra Develioğlu isimli kadının ‘üstü çıplak 70-80 erkek protestocu’ tarafından tacize uğradığı iddialarına destek veren, ancak olayın hiç yaşanmadığının ortaya çıkmasına rağmen, 2015 yılındaki yazılarında dahi aynı yalanı dillendirdiği ortaya çıkan Kaplan, bu kez de kadınların ‘ezanı ıslıkladığı’ yalanını sürdürmeye devam etti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gittiği hemen her il ve ilçede ‘ezanı ıslıkladılar’ yönündeki iddiayı yinelerken, AKP medyasının kalemleri de yazılı bir şekilde aynı propagandayı destekliyor.

“KADININ BEYANI ESASTIR” DEMİŞTİ

Kaplan, 2015’deki bir yazısında, Kabataş yalanını şu satırlarla savunmaya devam etmişti:

“Neymiş, Z.D.’nin uğradığı taciz kamera görüntülerinde yokmuş. ‘Kadının beyanı esastır’ ilkesini rafa kaldırıp görüntü fetişizmine teslim olacaksak, Z.D.’nin tacize uğramadığının da görüntüsü yok! Çünkü o anların 52 saniyesi kayıp. Muhtemelen MOBESE kayıtlarından sorumlu olan o paralel şirket tarafından, aynı Gezi’den aylar sonra 17-25 Aralık darbe sürecinde, belli kısımları seçilerek servis edildiği gibi, belli kısımları da silindi. Görünürde olan tek şeyse her gün biraz daha kaybolan insanlığınız!”

Ancak Develioğlu’nun iddiaları, olaylardan altı yıl sonra hazırlanan Gezi iddianamesinde bile yer almadı. Savcı, yaşandığı iddia edilen bu olayı iddianameye almamayı tercih etmişti.

Kaplan 12 Mart tarihli yazısında, feminist kadınların afiş ve pankartlarını hedef alarak başladığı yazısında, kadınların ‘ezanı değil, polisin sert müdahalesini protesto ettik’ beyanlarına rağmen, bir ayet paylaşarak kadınları hedef göstermeye devam etti.

Kaplan’ın ayetli paylaşımı, eski bakanlardan Egemen Bağış’ın, “Her cuma bir ayet sallıyorum” sözlerini akıllara getirdi.

Kuran’dan paylaştığı bir ayetle hemcinslerini hedef alan Kaplan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Kimileri de bu görüşlere sahip kişilerin ezan okunurken saygılı davranmamasına, ezan sesini ıslıkla bastırmaya çalışmalarına şaşırıyor. Esas bu kişiler ezana saygılı davranmış olsaydı, şaşırmak gerekirdi herhalde. 15 Temmuz’da salâ okuyan müezzinlere saldıranların kuzenleri oluyor kendileri nasılsa. Fussilet Sûresi’nde, Mekkeli müşriklerin Kur’an ayetlerinin okunmasına karşıtavrı şöyle geçer: “Bu Kur’an’ı dinlemeyin. Baskın çıkmak için o okunurken yaygara koparın.”