Japonya’dan ‘harem selamlık üniversite’ fikriyle dönen Erdoğan’a Ayumi Takano’dan ‘mesele bildiğiniz gibi değil’ cevabı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Japonya'daki Harem selamlık üniversite çıkışının ardından Türkiye'de yaşayan Japon sunucu Ayumi Takano ülkesindeki okulları hakkındaki gerçeği açıkladı. 

G20 zirvesine katılmak üzere Japonya’da bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Mokugawa Kadın Üniversitesi’nde fahri doktora unvanı verildi. Erdoğan, Japonya’daki kadın üniversitelerinin Türkiye için bir örnek oluşturduğunu ve bunun için adım atacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Japonya’daki Harem selamlık üniversite çıkışının ardından Türkiye’de yaşayan Japon sunucu Ayumi Takano ülkesindeki okulları hakkındaki gerçeği açıkladı.

Takano, kadın okullarının kurulma sebebinin harem selamlıkla ilgisi olmadığını vurgulayarak, “Erkek egemen bu dünyada kadınların en büyük silahı eğitimdir onun farkına varan eğitimciler yüzyıllar önce kadın okulu kurmaya başladı, bu oluşum hikayesinden anlaşıldığı gibi bizim kadın okulları haremlik selamlık ile alakası yok tam tersine o zinciri kıracak kadını yetiştiriyor” dedi.

Takamo kendisinin de kız lisesinde okuduğunu belirterek, “kız lisesinde okuduğum için geleneksel bilinçaltı geri çekilme refleksi aşılanmadı her şeyi yaparım kafasındayım” diye konuştu.

Takano’nun açıklamaları şu şekilde:

Erkek egemen bu dünyada kadınların en büyük silahı eğitimdir onun farkına varan eğitimciler yüzyıllar önce kadın okulu kurmaya başladı, bu oluşum hikayesinden anlaşıldığı gibi bizim kadın okulları haremlik selamlık ile alakası yok tam tersine o zinciri kıracak kadını yetiştiriyor

Mesela kız lisesinde okuduğum için geleneksel bilinçaltı geri çekilme refleksi aşılanmadı her şeyi yaparım kafasındayım😁O dönem Japonya’da ‘kız haliyle fazla okuyup ne yapacaksın’ vardı hala bazı bölgelerde var maalesef. Ama biz okuma şansı yakalamış kadınlar onu da kıracağız.**

Ve hala erkek egemen bu dünyada, kız eğitimine hayatını veren tüm eğitimcilere saygımı gönderiyorum, yaşasın eğitimciler.

Halkweb Haber Merkezi

En çok okunan haberler

Barbaros Şansal’a bindiği takside tecavüz ve ölüm tehdidi

Tasarımcı Barbaros Şansal, bindiği taksicinin kendisini tam olarak tanıyamadığını ve kendisi hakkında tecavüz ve ölüm tehdidinde bulunduğunu yazdı. Şansal ertesi gün de Sarıyer'de darp edildiğini köşesinden bildirdi.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Osmanlı torunu bu fotoğrafla ilgili açıklama yaptı

Sultan ikinci Abdülhamit'in torunu Nilhan Osmanoğlu, sosyal medyadan kendisinin hedef alındığını söyleyip açıklamada bulundu.

“Mehmetçiğin arkasında durduğum için hedef alındım” diyen Atalay’a cevap veremeyeceği soru: Senin Mehmetçiğin adresi Beştepe mi, çakal…

Atalay'ın bu sözlerine tepkiler gecikmedi. İktisatçı Mustafa Sönmez Atalay'a "Senin Mehmetçiğin adresi Beştepe mi, çakal..." sözleriyle yanıt verdi. 

Netflix Türkiye’den çekiliyor mu?

CHP Milletvekili Özgür Karabat, RTÜK'e internet üzerinden yayın yapan platformları denetleme yetkisi verilmesinin ardından Netflix'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığını iddia etti.

Diyarbakır’da yurttaştan belediye önünde kayyuma tepki: Oyumuz zehir olsun

Diyarbakır'da belediyeye kayyum atandığını öğrenen yurttaş "Oyumuz zehir olsun" diyerek kararı protesto etti.

Görevden alınan Ahmet Türk: Hukuksuzluktan başka bir şey değil

İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla yerine ikinci kez kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk konuya ilişkin açıklama yaptı.

Devlet Bahçeli’den Süleyman Soylu’ya ‘kayyum’ tebriği

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayarak Diyarbakır, Van ve Mardin belediyeleriyle ilgili operasyonlardan dolayı tebrik etti.

SANA: TSK, isyancılara yardım amacıyla Han Şeyhun’a girdi, bu saldırgan adım Suriye Ordusu’nun kararlılığını etkilemez

Suriye devlet ajansı, Türkiye'ye ait ve üzerilerinde cephane bulunan bir askeri konvoyun İdlib'teki 'silahlı muhaliflere' yardım etmek üzere Han Şeyhun'a girdiğini açıkladı.

Suriye uçakları TSK konvoyunu bombaladı mı?

Suriye uçaklarının Morek’te yer alan gözlem noktasına giden Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyunun 400 metre yakınını bombaladığı iddia ediliyor.

Diyarbakır’a kayyum atanan Vali: Mahşeri vicdanı yaralayıcı uygulamalar gerçekleştirildi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 'Vicdanı yaralayıcı bir dizi uygulama gerçekleştirildi' dedi.

Ekrem İmamoğlu: Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez

Ekrem İmamoğlu, HDP'li seçilmiş 3 belediye başkanının görevden alınmasına ve yerlerine kayyum atanmasına tepki gösterdi.