İzmir’de köylülerden çevre eylemi: Mekanın sahibi geldi!

İzmir’in Karaburun ilçesinde yaşayanlar, bölgeye konan su kafeslerinin doğal hayata zarar vereceğini belirterek eylem yaptı.

207,606BeğenenlerBeğen
7,892TakipçilerTakip Et

Parlak Mahallesi Badembükü mevkisi Çullu Yalısı’ndan başlayarak, Mağaza ve Akkum Yalıları’nı da içine alan bölgeye, ekim ayında denizde şamandıralama çalışması yapılarak iki su ürünleri kafesi yerleştirilmişti.

Karaburun Kent Konseyi üyeleri, ‘Yeter artık, Karaburun’da balık çiftliği istemiyoruz’, ‘Yaşam alanlarımızı savunuyoruz’ ve ‘Kıyı balıkçılığına sahip çıkıyoruz’ yazılı dövizler açarak eylem yaptı.

Karaburun Kent Konseyi Genel Sekreteri Aykut Uçar, şikayetlerine yanıt alamadıklarını belirterek Karaburun Yarımadası’nda daha önce iki bölgenin, potansiyel balık yetiştiriciliği alanı ilan edildiğini anımsattı.

Uçar, denizdeki varlıklar için karanlık bir süreç başladığını ifade ederek bölgedeki bazı balık çiftliklerinin son dönemde taşınma başvurularının dikkat çektiğini ifade etti.

Genel sekreter, sözlerini şöyle sürdürdü: “Balık çiftlikleri civarında yaşayanların şikayetlerini ve açılan davaları yıllarca görmezden gelen firmaların, aniden taşınma kararları alarak yeni yer peşine düşmeleri, bize bulundukları yerlerde yıllarca süren, yenilmeyerek dipte çözünen balık yemlerinin ve balık dışkılarının, fiziksel ortamı artık balık yetişemez duruma getirdiğini ve deniz çayırlarının tahribi sonucu sudaki oksijen oranını, yaşam değerlerinin altına indirdiğini düşündürüyor. Bilindiği gibi, yerel geçim kaynaklarından olan kıyı balıkçılığı ve dalyan balıkçılığının sürdürülebilir olması için yavru balıkların besin kaynağı ve barınağı olan deniz çayırlarının tahribata uğramaması, yaşamsal öneme sahip.”

Uçar, yarımada kıyılarının ve bölgedeki küçük adaların, dünyanın en nadir memelileri arasında yer alan ve Türkiye’nin de imzacısı olduğu uluslararası sözleşmeler kapsamında korunan Akdeniz Foku’nun (Monachusmonachus) kalan son üreme ve yaşama alanlarından olduğunu da hatırlattı.

loading...

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İkinci Süleyman Soylu vakası

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasakları konusunda ikinci kez boşa düştü.

‘İktidar, istediği vekili cezaevine koyar’

Hukukçular, CHP’li Enis Berberoğlu ve HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi.

Ahmet Hakan’dan aç-kapa rezaletini aklama yazısı: Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye

İktidarın bile tam olarak açıklayamadığı sokağa çıkma skandalını aklamaya çalışan Ahmet Hakan, yaşanan 48 saatin hikayesini, 'Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye' diye kaleme aldı.

Bu iki fotoğraf siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak

Bu iki fotoğraf önümüzdeki dönemde siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak.

Öztrak’tan kritik sorulara yanıt… CHP Meclis’ten çekilecek mi? Süleyman Soylu’ya ne olacak?

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.
207,606BeğenenlerBeğen
7,892TakipçilerTakip Et