İYİ Partili Türkkan’dan TRT2 çıkışı: Devletin kanalını çadır tiyatrosunu çevirdiler

Yayın hayatına 1986’da başlayan ve Türkiye’nin ilk kültür ve sanat kanalı olan TRT 2 2010’da kapatıldıktan sonra geçtiğimiz ay yeniden yayınlarına başladı. İYİ Partili Lütfü Türkkan ise kendi kanallarını kapatıp daha önce yokmuş gibi yeniden açan TRT yönetimini meclis gündemine taşıdı.

Halkweb Haber Merkezi

Yayın hayatına 1986’da başlayan ve Türkiye’nin ilk kültür ve sanat kanalı olan TRT 2 2010’da kapatıldıktan sonra geçtiğimiz ay yeniden yayınlarına başladı. İYİ Partili Lütfü Türkkan ise kendi kanallarını kapatıp daha önce yokmuş gibi yeniden açan TRT yönetimini Meclis gündemine taşıdı.

DEVLETİN KANALINI ÇADIR TİYATROSUNA ÇEVİRDİLER

TRT 2 kanalı 22 Şubat 2019 günü tekrar yayın hayatına geri döndü. TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’in kanalın açılışıyla ilgili olarak “Yayın yelpazesiyle kültür, sanat, tarih, sinema, felsefe, edebiyat, müzik alanlarından içerikleriyle güncel kültür-sanat haberlerinin yer alacağı TRT 2, kültür sanatın tek kanalı olacak.” dedi. Eren’in bu açıklamaları akıllarda soru işareti yarattı.

Konuyla ilgili Meclis’e soru önergesi veren İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, TRT 2 kanalının 1986’dan 2010’a kadar yayın hayatında var olduğunu ve sadık bir izleyici kitlesinin bulunduğunu, ancak iktidarın TRT 2’nin frekansını TRT HABER’e tahsis ederek, yılların bilgi, kültür ve yayıncılık birikimini tek kalemde sildiğini belirtti.

Türkkan, TRT 2 kanalına kamu yayıncılığı olarak ihtiyaç olduğunu ancak öldürdükleri kanalı yeniden diriltmelerinin kamu sorumluluğu değil, çadır tiyatrosu işletmeciliğine benzediğini söyleyerek, şimdi çıkıp diyorlar ki bizden önce kültür sanat kanalı mı vardı? TRT 2’yi açıyoruz diyorlar. 2002’den önce kurulmuş olan üniversite, havalimanı ve hastaneleri kendilerine mal eden AK Parti, şimdi de TRT2’yi kendine mal ediyor açıklamasında bulundu.

TRT DIŞ YAPIMLARA BAĞIMLI HALE GETİRİLDİ

İYİ Partili Lütfü Türkkan, yeni kanalın birçok soru işareti ve usulsüzlüklerle beraber yayın hayatına başladığını belirterek Meclis’e verdiği önergede birçok belirsizliğe de dikkat çekti.

Türkkan’ın, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede sorduğu sorular şu şekilde:

Türkiye’nin ilk kültür-sanat kanalı olan TRT 2, tüm yayıncılık deneyimi ve birikimleri hiçe sayılarak 2010 yılında kapatılmıştır. Yeni kurulmuş gibi lanse edilen kanalın yayın hayatına başlaması için ne kadar para harcanmıştır?

2019 yılı şubat ayında test ve kalıcı yayınına başlayan TRT 2 kanalının yayın akışına bakıldığında, yapım ve ilgili içeriklerin hazırlandığı anlaşılmaktadır. Tüm bu prodüksiyonlar için toplam harcama tutarı ne kadardır? Prodüksiyonların iç yapım, dış yapım ve ortak yapım oranları nelerdir?

TRT İç Yapımlar, TRT Prodüksiyon Ekipmanları ve kurum bünyesindeki personel, dış yapımlara yaptırılan prodüksiyonları karşılayacak düzeyde midir? Eğer karşılayacak düzeyde ise dış yapımlar neden tercih edilmektedir?

TRT 2 kanalı için ayrılan 2019 bütçesi ne kadardır?

TRT 2’ye prodüksiyon hazırlayan dış yapım firmaları hangileridir? Bu firmaların yapım geçmişleri ve deneyimleri dikkate alınmış mıdır?

TRT 2 kanalında istihdam edilen toplam personel sayısı kaçtır? İstihdam edilen personelin kaçı taşeron ve sözleşmelidir? Çalışan personelin en yüksek ve en düşük maaş miktarı nedir?

TRT 2 kültür ve sanat kanalıdır. Yayın içeriklerinde müzik ve belgesel programları bulunmaktadır. TRT Müzik ve TRT Belgesel kanalları da benzer yayınlar yapmaktadır. Kanallar arasında program paylaşımı var mıdır? Eğer TRT 2 kendi başına ayrı bir yayın akışına sahip ise, TRT Müzik ve TRT Belgesel kanalları revize edilecek midir?

Kamuda kaynak israfına neden olan ve benzer içerikleri yayınlayan TRT kanallarının, tek bir bir kanal çatısı altında toplanması düşünülmekte midir?

AKP’yi Cumhurbaşkanlığı forsu taşıyan polisler koruyor

AKP Genel Merkezi’ni koruyan polislerin Cumhurbaşkanlığı forsu taşıdığı iddia edildi. Konuyu gündeme taşıyan İYİP Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral, 'Buradan anlıyoruz ki AKP’deki koruma görevi Cumhurbaşkanlığı Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğündedir' dedi.

Davutoğlu’ndan kendisini dolandırıcılıkla suçlayan Erdoğan’a: Ailelerimizin mal varlıkları araştırılsın

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şehir Üniversitesi ile ilgili sözlerine yanıt vererek, Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil olmak üzere yaşayan eski Cumhurbaşkanları ve Başbakanların ailelerinin mal varlıklarının araştırılmasını önerdi.

Sıkı durun… Yandaş Sevilay, Erdoğan’ı ucundan eleştirdi: Dikkat çeken Aydın Doğan pozu!

Yandaş kimliğiyle bilinen Habertürk yazarı Sevilay Yılman Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 'ucu'ndan eleştirdi. 

AKP’yle anlaşıp Ahmet Necdet Sezer’e Türkiye’nin en gizli FETÖ’cüsü diyen Cem Uzan’a Ayşenur Arslan’dan bomba yanıt

İktidarla anlaşıp yakın zamanda Türkiye'ye döneceği belirtilen Cem Uzan, sosyal medya hesabından bu kez Ahmet Necdet Sezer'i hedef aldı. Uzan'a yanıt Ayşenur Arslan'dan geldi. 

Erdoğan’dan İmamoğlu uyarısı: İstanbul’un nabzını iyi tutarsak Türkiye’yi de yakalamış oluruz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da AKP İl başkanları Toplantısı'nda konuştu. 
210,580BeğenenlerBeğen
4,591TakipçilerTakip Et