Cumartesi / 11 Temmuz 2020

İYİ Partili Türkkan’dan TRT2 çıkışı: Devletin kanalını çadır tiyatrosunu çevirdiler

Yayın hayatına 1986’da başlayan ve Türkiye’nin ilk kültür ve sanat kanalı olan TRT 2 2010’da kapatıldıktan sonra geçtiğimiz ay yeniden yayınlarına başladı. İYİ Partili Lütfü Türkkan ise kendi kanallarını kapatıp daha önce yokmuş gibi yeniden açan TRT yönetimini meclis gündemine taşıdı.

206,925BeğenenlerBeğen
8,578TakipçilerTakip Et

Halkweb Haber Merkezi

Yayın hayatına 1986’da başlayan ve Türkiye’nin ilk kültür ve sanat kanalı olan TRT 2 2010’da kapatıldıktan sonra geçtiğimiz ay yeniden yayınlarına başladı. İYİ Partili Lütfü Türkkan ise kendi kanallarını kapatıp daha önce yokmuş gibi yeniden açan TRT yönetimini Meclis gündemine taşıdı.

DEVLETİN KANALINI ÇADIR TİYATROSUNA ÇEVİRDİLER

TRT 2 kanalı 22 Şubat 2019 günü tekrar yayın hayatına geri döndü. TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’in kanalın açılışıyla ilgili olarak “Yayın yelpazesiyle kültür, sanat, tarih, sinema, felsefe, edebiyat, müzik alanlarından içerikleriyle güncel kültür-sanat haberlerinin yer alacağı TRT 2, kültür sanatın tek kanalı olacak.” dedi. Eren’in bu açıklamaları akıllarda soru işareti yarattı.

Konuyla ilgili Meclis’e soru önergesi veren İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, TRT 2 kanalının 1986’dan 2010’a kadar yayın hayatında var olduğunu ve sadık bir izleyici kitlesinin bulunduğunu, ancak iktidarın TRT 2’nin frekansını TRT HABER’e tahsis ederek, yılların bilgi, kültür ve yayıncılık birikimini tek kalemde sildiğini belirtti.

Türkkan, TRT 2 kanalına kamu yayıncılığı olarak ihtiyaç olduğunu ancak öldürdükleri kanalı yeniden diriltmelerinin kamu sorumluluğu değil, çadır tiyatrosu işletmeciliğine benzediğini söyleyerek, şimdi çıkıp diyorlar ki bizden önce kültür sanat kanalı mı vardı? TRT 2’yi açıyoruz diyorlar. 2002’den önce kurulmuş olan üniversite, havalimanı ve hastaneleri kendilerine mal eden AK Parti, şimdi de TRT2’yi kendine mal ediyor açıklamasında bulundu.

TRT DIŞ YAPIMLARA BAĞIMLI HALE GETİRİLDİ

İYİ Partili Lütfü Türkkan, yeni kanalın birçok soru işareti ve usulsüzlüklerle beraber yayın hayatına başladığını belirterek Meclis’e verdiği önergede birçok belirsizliğe de dikkat çekti.

Türkkan’ın, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede sorduğu sorular şu şekilde:

Türkiye’nin ilk kültür-sanat kanalı olan TRT 2, tüm yayıncılık deneyimi ve birikimleri hiçe sayılarak 2010 yılında kapatılmıştır. Yeni kurulmuş gibi lanse edilen kanalın yayın hayatına başlaması için ne kadar para harcanmıştır?

2019 yılı şubat ayında test ve kalıcı yayınına başlayan TRT 2 kanalının yayın akışına bakıldığında, yapım ve ilgili içeriklerin hazırlandığı anlaşılmaktadır. Tüm bu prodüksiyonlar için toplam harcama tutarı ne kadardır? Prodüksiyonların iç yapım, dış yapım ve ortak yapım oranları nelerdir?

TRT İç Yapımlar, TRT Prodüksiyon Ekipmanları ve kurum bünyesindeki personel, dış yapımlara yaptırılan prodüksiyonları karşılayacak düzeyde midir? Eğer karşılayacak düzeyde ise dış yapımlar neden tercih edilmektedir?

TRT 2 kanalı için ayrılan 2019 bütçesi ne kadardır?

TRT 2’ye prodüksiyon hazırlayan dış yapım firmaları hangileridir? Bu firmaların yapım geçmişleri ve deneyimleri dikkate alınmış mıdır?

TRT 2 kanalında istihdam edilen toplam personel sayısı kaçtır? İstihdam edilen personelin kaçı taşeron ve sözleşmelidir? Çalışan personelin en yüksek ve en düşük maaş miktarı nedir?

TRT 2 kültür ve sanat kanalıdır. Yayın içeriklerinde müzik ve belgesel programları bulunmaktadır. TRT Müzik ve TRT Belgesel kanalları da benzer yayınlar yapmaktadır. Kanallar arasında program paylaşımı var mıdır? Eğer TRT 2 kendi başına ayrı bir yayın akışına sahip ise, TRT Müzik ve TRT Belgesel kanalları revize edilecek midir?

Kamuda kaynak israfına neden olan ve benzer içerikleri yayınlayan TRT kanallarının, tek bir bir kanal çatısı altında toplanması düşünülmekte midir?

Tramvaydaki yaşlı sapık kadınlar tarafından suç üstü yakalandı

İzmir'de tramvayda yaşlı bir kişi 15 yaşındaki genç kızların fotoğrafını çekerken, fotoğrafını çektiği kız çocuğu tarafından yakalandı.

Müslümanlara korona virüs bulaştırmak için harekete geçtiler, İngiliz İstihbaratı açıkladı

İngiltere Bağımsız Aşırı Irkçılığa Karşı Komisyon (CCE), İngiliz istihbaratına verdiği raporda, Neo-Nazi ve aşırı sağcı grupların Yahudilere ve Müslümanlara korona virüs (Covids-19) bulaştırmak için eylemler düzenleyeceği bildirildi.

Yoldan geçenlere cinsel organını gösteren taksici için İBB’den emsal karar!

Şişhane Meydanı’nda yolu kapatarak müşteri kavgasına giriştiği esnada kendisine tepki gösteren 4 kişiye küfür ve hakaretler ederek cinsel organını gösteren 4 suç kaydı olan taksici savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. İBB ise çalışma iznini iptal etti.

Ayasofya’nın açılacağı tarihle ilgili çarpıcı Lozan detayı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya'nın ibadete açılacağını duyurduğu tarihle ilgili Lozan detayı!

Erdoğan’dan Ayasofya önünde toplanan vatandaşlara tepki

Danıştay'ın Ayasofya kararının ardından, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Millete Sesleniş konuşması gerçekleştirdi.
206,925BeğenenlerBeğen
8,578TakipçilerTakip Et