Salı / 20 Ekim 2020

İYİ Partili Aytun Çıray: Kamu ve özel ortaklığı projeleri çağımızın kapitülasyonlarıdır

İYİ Partili Aytun Çıray, köprüler ve şehir hastanelerinin yapımında uygulanan müşteri garantili yap-işlet-devret modelini 21. Yüzyılın kapitülâsyonları olarak niteledi ve konuyla ilgili Berat Albayrak’ın cevaplaması için Meclis’e bir soru önergesi verdi.

205,340BeğenenlerBeğen
8,582TakipçilerTakip Et

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, köprüler ve şehir hastanelerinin yapımında uygulanan müşteri garantili yap-işlet-devret modelini 21. Yüzyılın kapitülâsyonları olarak niteledi ve konuyla ilgili Berat Albayrak’ın cevaplaması için Meclis’e bir soru önergesi verdi.

COVID-19 pandemisinin Türkiye’de hizmet sektörünün, küçük işletmelerin ve esnafın faaliyetlerinin büyük ölçüde askıya alınmasına veya tamamen durmasına neden olduğunu, bunun da yüksek olan işsizlik oranını daha da arttırdığını ve ekonomik parametrelerdeki göstergeleri iyice bozduğunu ve pandemiye ağır bir krizde yakalanan ekonomnin Cumhuriyet tarihindeki en vahim sürece girmesine yol açtığını savunan Çıray şöyle devam etti:

“Bu durum, Sayın Cumhurbaşkanı’nın, öncelikle COVID-19 salgınıyla sayısı artan işsizlere, büyük gelir kaybına uğrayan esnaflara ve hayati bir sektör olan tarım üreticilerine acil kaynaklar bulmasını zorunlu kılmaktadır. Uzmanlara göre ihtiyacı olan kesimlere aktarılabilecek en büyük kaynak Kamu Özel İşletmeleri(KÖİ) Projeleridir. KÖİ projelerinde müteahhit firmalara ABD Doları cinsinden verilen araç geçiş ve hasta garantilerinin ödemeleri ertelenmeli ve sonrasında salgının ekonomide yaratacağı derin etkilerin çok uzun süreceği göz önünde bulundurularak bu projelerdeki sözleşmeler iyileştirilmiş koşullarda yeniden düzenlenmelidir.”

TÜRK MAHKEMELERİ DEVREDEN ÇIKARILMIŞ

Ancak bazı ekonomist ve uzmanlar, COVID-19 nedeniyle ‘mücbir sebep’ ilkesine dayandırdıkları garanti bedeli ödemelerinin ertelenmesinin yanı sıra bunun için hukuki hakkın kullanılmasının da sorunlu olduğunu söylemektedir. Yap-İşlet-Devret modelinin özel bir uygulaması olarak KÖİ projelerinde uyuşmazlık halinde Türk mahkemelerinin değil Birleşik Krallık ve Londra Tahkim Kurulu’nun yetkili kılınmış olması nedeniyle araç geçiş garantilerinin ötelenmesinde  ‘mücbir sebep’ gerekçesine başvurulamayacağı  iddia edilmektedir. Yani bu durum KÖİ sözleşmeleri ile müteahhit firmalara verilmiş bir kapitülasyon statüsü kazandırmaktadır.”

Çıray, önergesinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a şu soruları yöneltti:

–   KÖİ projeleri kapsamında yer alan Osmangazi Köprüsü’nden, Avrasya Tünelinden, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden, İzmir-İstanbul Otoyolu’ndan 01.01.2020 ile 05.05.2020 tarihleri arasında geçmesi taahhüt edilip de geçmeyen araçlar için ödenecek olan bedelin ABD Doları karşılığı nedir?

–   İlgili firmalarla yapılan sözleşmelerde herhangi bir uzlaşmazlık yaşanması durumunda neden Türk Mahkemeleri yetkili olarak tanınmamıştır? Bunda müteahhitlik firmalarının Türkiye’deki yargı sistemine duydukları güvensizlik mi belirleyici olmuştur?

–  20 ile 25 yıl arasında değişen sürelerde araç geçiş garantisinin Türk Lirası yerine ABD Doları üzerinden verilmesinin, ilgili sözleşmelere, Türkiye Cumhuriyeti açısından Lozan’da yırtıp atılan kapitülasyonlara benzer bir içerik ve statü kazandırdığı nasıl olup da görmezden gelinmiştir?

–  Eğer böyle değildir deniyorsa, uyuşmazlıklarda yabancı mahkemeler ve tahkim kurullarının, başka bir deyişle yabancı hukuka ihtiyaç duyulmasının gerekçeleri ve rasyonel açıklamaları nelerdir?

–   Ancak ‘mücbir sebep’ hukuk adını hak eden her yasa ve mevzuatta belirtilen sağlam bir hukuki hak olduğuna göre,  COVID 19 salgınının ortaya çıkardığı ekonomik zorunluluk şartlarında KÖİ sözleşmelerinde yer alan, Türk Milletine vurulmuş ekonomik pranga mahiyetindeki hükümlerin değiştirilmesi için neden ilgili yabancı mahkemelere ve Tahkim Kurullarına başvurulmamaktadır? Bunun sebepleri, söz konusu süreçte Türk Milletinin temel iktisadi haklarının bu sözleşmelerde bizzat kamu tarafından çiğnendiğinin açığa çıkması ve bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyetinin ve Türk Milletinin yüksek iktisadi çıkarları aleyhine kapitülasyon içeriğinin kazandırılmasına taammüden ve kasten göz yumulduğunun ifşa olunacak olması mıdır?

–   Sözleşmelerde başka mücbir sebep olabilecek deprem gibi doğal afetlere karşı sigorta var mıdır? Varsa bu sigorta hangi bedel üzerinden yapılmıştır?

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Gaziantep’te muhtarlık yapan Muhammet Şinasi Yılmaz’dan skandal Atatürk paylaşımı

Gaziantep'te muhtarlık yapan Muhammet Şinasi Yılmaz sosyal medya hesabından Atatürk ile ilgili skandal bir paylaşıma imza attı.

Sokağa çıkma yasağı, yaş gruplarına göre saat kısıtlaması geri mi geliyor?

Sağlık Bakanlığı'nın hasta olarak tanımladığı kişi sayısı artmaya devam ederken 'kış' önlemleri de gündeme geldi.

Ahmet Davutoğlu’ndan Erdoğan ve Bahçeli’ye çok sert sözler

Ankara’da il başkanları toplantısında konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AKP'li cumhurbaşkanı Erdoğan'ın parti üyelerine yönelik "Yakınlarınızı atayarak aşiretleşmeyin" uyarısını eleştirdi. Ahmet Davutoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli'yi de çok sert eleştirdi.

Aynı kelimeyi Erdoğan kullanmıştı! Özgür Özel hakkında fezleke

Özel'in Erdoğan'ın İmamoğlu için kullandığı 'topal ördek' ifadesini Erdoğan'a karşı kullanması 'hakaret' sayıldı

İYİ Parti’de Meral Akşener’i zora sokacak talep! Ümit Özdağ için ihraç istemi!

İYİ Parti'de FETÖ tartışmasının fitilini ateşleyen İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın partiden ihracı için ilk adım atıldı.