Perşembe / 6 Ağustos 2020

İYİ Partili Aytun Çıray: İttifak olmazsa…

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Çıray: 'İzmir’de ittifak olmazsa kayıp ilçe 12'ye çıkar.'

206,505BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et

CHP’de uzun yıllar aktif siyaset yapan Demokrat Parti kökenli İYİ Parti’nin Basın Yayın ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Egedesonsöz’ü ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu.

Çıray, siyasi partiler arasındaki ittifakın yerel seçim açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Çıray, “Bugün bakıldığında AKP ile MHP arasında yeniden ortaya çıkan kesin bir ittifak kararı var. Birçok ilde adaylar belirlenirken ortak isimler üzerinde uzlaşıyorlar. Biz de İYİ Parti olarak CHP ile görüşmeleri sürdürüyoruz. Bir karar alındı ve genel başkanlar açıklama yaptılar. İzmir, yerel seçimlerde önemli bir ildir. MHP ve AKP’nin ittifakı karşısında bizim ittifakımız sağlıklı bir zemine oturmazsa kayıp ilçe sayısı 8’den 12’ye çıkar. Benim elimde bu konuda veriler var. Bizim bunu yok saymamamız gerekiyor. Muhalefet partileri ittifak konusuna ciddi şekilde eğilmelidir” dedi.

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkan adaylarını belirleme konusunda azami dikkat göstereceğine inandığını da belirten Çıray, “ Bizim bir isim dikte edecek halimiz yok. Zaten genel başkanların görüşmesinde İzmir pazarlık dışı bırakıldı. Nezaketen bir söylem, bildirim ve bize tebliğ yapılacağını düşünüyorum. CHP İzmir’de adayını belirlerken elbette kriterleri olmalıdır. Yeni adayının İzmir’i bilmesi gerekiyor. İzmir’i yaşaması, kentin önceliklerini tanıması, ne istediğini bilmesi, İzmir medeniyetini içselleştirmiş kişi olması gerekiyor. İzmir’i bilmekten kastım sadece basit harita bilgisi değildir. İzmir’de hem siyasi partilerde hem de STK’larda bu görevleri yapabilecek donanımda isimler çıkacaktır” diye konuştu.

Çıray, İzmir’de Büyükşehir adayı belirlendikten sonra ilçeler için İYİ Parti’nin önerileri, çekinceleri ya da taleplerinin de olacağını belirtti. Çıray, “Bu konunun muhatapları bellidir. İl başkanları bir araya gelip ilçeler üzerinde bir değerlendirme yapmalıdır. Burada sıradan bir seçim yoktur. Artık belediyelerin kamu kaynaklarının bile bir torba yasayla Cumhurbaşkanı onayına sunulacağı duruma geliyoruz. Siyasi partiler yerel seçimin kendi mecrasından çok daha büyük anlam taşıdığını unutmamalıdır. Eğer İzmir’de 30’da 30 ilçede seçim kazanılmak isteniyorsa işbirliği, uzlaşı kusursuz olmalıdır” dedi.

Çıray, AKP ile MHP arasındaki ittifakın ortaya çıkmasında Ankara’daki hamlelerin büyük payının olduğunu söyledi. Çıray, “İYİ Parti ve CHP Mansur Yavaş ismini ön plana sürünce AKP seçimi kazanamayacağını anladı. Burada alenen bir ittifak söz konusu hale geldi. Durum belirginleşti. Daha önce alttan alta yürüyen işbirliğini görüşmeyle kesinleştirdiler. Çünkü Ankara kritik ve psikolojik olarak önemli bir yer. Ankara’yı alan bir siyasi parti daha sonra Türkiye fotoğrafında büyük bir yer kaplar. Bu yüzden yerel seçimlerin anahtarı Ankara’dır” ifadelerini kullandı.

Meral Akşener’den Bahçeli’nin ‘evine dön’ çağrısına yanıt

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin kendisine yönelik 'Evine dön' çağrısına ilişkin ilk kez açıklama yaptı.

Kulisler hareketli: CHP’den Muharrem İnce’ye Agatha Christie göndermesi

Muharrem İnce'nin yeni parti kuracağı iddiaları siyaset kulislerini hareketlendirdi.

AKP’de İstanbul Sözleşmesi ayrışması: Toplantı iptal edildi

MYK’da yaşanan tartışmayı AKP’li vekil Canan Kalsın ve Sümeyye Erdoğan’ın yönetiminde olduğu KADEM’in açıklamaları takip ederken, son olarak parti yönetimi toplantısının bu nedenle ertelendiği öğrenildi.

Muharrem İnce’nin yeni parti için görüşmeler yaptığı iddia edildi

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, yeni parti kuracağı iddia edilen Muharrem İnce'nin İstanbul'da görüşmelere başladığını yazdı.

‘Canan Kaftancıoğlu sözlerinin arkasında durdu’

CHP İstanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu, "Basında yer alan haberleri üzülerek takip ediyorum ancak cevap vermek yerine her zaman olduğu gibi çalışmayı tercih ediyorum" dedi.
206,505BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et