İYİ Partili Aytun Çıray: İttifak olmazsa…

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Çıray: 'İzmir’de ittifak olmazsa kayıp ilçe 12'ye çıkar.'

CHP’de uzun yıllar aktif siyaset yapan Demokrat Parti kökenli İYİ Parti’nin Basın Yayın ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Egedesonsöz’ü ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu.

Çıray, siyasi partiler arasındaki ittifakın yerel seçim açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Çıray, “Bugün bakıldığında AKP ile MHP arasında yeniden ortaya çıkan kesin bir ittifak kararı var. Birçok ilde adaylar belirlenirken ortak isimler üzerinde uzlaşıyorlar. Biz de İYİ Parti olarak CHP ile görüşmeleri sürdürüyoruz. Bir karar alındı ve genel başkanlar açıklama yaptılar. İzmir, yerel seçimlerde önemli bir ildir. MHP ve AKP’nin ittifakı karşısında bizim ittifakımız sağlıklı bir zemine oturmazsa kayıp ilçe sayısı 8’den 12’ye çıkar. Benim elimde bu konuda veriler var. Bizim bunu yok saymamamız gerekiyor. Muhalefet partileri ittifak konusuna ciddi şekilde eğilmelidir” dedi.

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkan adaylarını belirleme konusunda azami dikkat göstereceğine inandığını da belirten Çıray, “ Bizim bir isim dikte edecek halimiz yok. Zaten genel başkanların görüşmesinde İzmir pazarlık dışı bırakıldı. Nezaketen bir söylem, bildirim ve bize tebliğ yapılacağını düşünüyorum. CHP İzmir’de adayını belirlerken elbette kriterleri olmalıdır. Yeni adayının İzmir’i bilmesi gerekiyor. İzmir’i yaşaması, kentin önceliklerini tanıması, ne istediğini bilmesi, İzmir medeniyetini içselleştirmiş kişi olması gerekiyor. İzmir’i bilmekten kastım sadece basit harita bilgisi değildir. İzmir’de hem siyasi partilerde hem de STK’larda bu görevleri yapabilecek donanımda isimler çıkacaktır” diye konuştu.

Çıray, İzmir’de Büyükşehir adayı belirlendikten sonra ilçeler için İYİ Parti’nin önerileri, çekinceleri ya da taleplerinin de olacağını belirtti. Çıray, “Bu konunun muhatapları bellidir. İl başkanları bir araya gelip ilçeler üzerinde bir değerlendirme yapmalıdır. Burada sıradan bir seçim yoktur. Artık belediyelerin kamu kaynaklarının bile bir torba yasayla Cumhurbaşkanı onayına sunulacağı duruma geliyoruz. Siyasi partiler yerel seçimin kendi mecrasından çok daha büyük anlam taşıdığını unutmamalıdır. Eğer İzmir’de 30’da 30 ilçede seçim kazanılmak isteniyorsa işbirliği, uzlaşı kusursuz olmalıdır” dedi.

Çıray, AKP ile MHP arasındaki ittifakın ortaya çıkmasında Ankara’daki hamlelerin büyük payının olduğunu söyledi. Çıray, “İYİ Parti ve CHP Mansur Yavaş ismini ön plana sürünce AKP seçimi kazanamayacağını anladı. Burada alenen bir ittifak söz konusu hale geldi. Durum belirginleşti. Daha önce alttan alta yürüyen işbirliğini görüşmeyle kesinleştirdiler. Çünkü Ankara kritik ve psikolojik olarak önemli bir yer. Ankara’yı alan bir siyasi parti daha sonra Türkiye fotoğrafında büyük bir yer kaplar. Bu yüzden yerel seçimlerin anahtarı Ankara’dır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın “Nerede kaldı bu süt?” sorusuna İmamoğlu’ndan cevap

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a”Sayın Cumhurbaşkanının bahsettiği süt dağıtımı 100 bine yakın çocuğumuza yapılıyor. Bizim dönemimizde veren el, alan eli görmeyecek. Yoksulluğu asla afişe etmeyeceğiz” diyerek cevap verdi.

AKP’li vekilden AKİT muhabirine: “Sen benim hakkımda nasıl haber yaparsın lan”

Gerici Yeni Akit’in web sitesi muhabirleri Mehmet Özmen ve Taha Emre Özdemir’in, kumar oynarken görüntüledikleri AKP’li isimlerin saldırısına uğradıkları iddia edildi.

Rahşan Ecevit son yolculuğuna uğurlanıyor

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi ve Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit, bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Rahşan Ecevit, Devlet Mezarlığı’nda eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilecek.

Rum medyası, Rahşan Ecevit’in ölüm haberini böyle duyurdu

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in böbrek ve akciğer yetmezliğinden 97 yaşında hayatını kaybetmesi, Kıbrıs Rum kesimi medyasında son dakika haberi olarak duyuruldu.

Kanal İstanbul için 92 bin 468 itiraz, 1 yanıt!

Bakan Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED raporunun İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirildiğini ve komisyon çalışmaları ile halkın görüşlerinin dikkate alındığını belirterek dün ÇED olumlu kararını açıkladı. Raporda İstanbulluların rapora yönelik itirazlarına aynı yanıtlar verildi.
209,983BeğenenlerBeğen
4,674TakipçilerTakip Et