‘İstediğin kadar paket açıkla, ne bütçede para kaldı ne de israflar sonlandırıldı’

Ekonomi gündeminde gözler, Yeni Ekonomi Programı’na (YEP) ve 2020 yılı merkezi yönetim bütçesine çevrildi. Ekonominin yol haritası niteliği taşıyan YEP’in bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanması bekleniyor.

YEP ile 2020-2022 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro göstergeler belirlenmiş olacak. Genel ekonomik koşulların gerekleri doğrultusunda hazırlanan planda, temel ekonomik büyüklükler yanında, makro politikalar, ilkeleri ve hedefler de yer alacak.

Ekonomi yazarları bugün açıklanacak YEP’e ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Karar yazarı İbrahim Kahveci, YEP’in 2018 yılında ilk yarıda yüzde 6,18 büyümeye rağmen yüzde 3,8 büyüme hedefi koyduğunu ancak ilk yarıdaki 6,18 büyümeye rağmen yüzde 2,8 büyümenin kapandığını hatırlattı.

2018’in ikinci yarısında yüzde 1,78 büyüme hedeflemiş olan YEP’in hedefinin tutmadığını ifade eden Kahveci “İkinci yarıda ülkemiz ekonomisi yüzde -0,29 küçülme yaşamış oldu. Hedef büyüme, gerçek küçülme oldu. Daha yılın son üç ayında açıklanan programı bile tutturamamıştık. 2019 yılı için 2,3 büyüme hedefi koyduk ama onca çelişkili GSYH hesabına rağmen yılın ilk yarısını yüzde -1,92 küçülme ile kapattık bile” dedi.

Geçen yıl YEP ile 2019 yılı için konulan 2,3 büyümenin sağlanması için yılın ikinci yarısında tam yüzde 6,13 büyüme sağlanması gerektiğine dikkat çeken Kahveci, “Oysa bütün öncü göstergeler ekonomide yeniden durgunluğun yaşandığını, seçim nedeniyle açılan musluklarda kapanmaya başlayınca kuyunun dibinde debelendiğimizi gösteriyor. Baz etkisi ile yılın ikinci yarısında olsa olsa azıcık bir nüfus artışı büyümesi elde edebileceğiz, o kadar” değerlendirmesini yaptı.

İşsizlik oranının yüzde 14,0’a demir attığını belirten Kahveci, şöyle devam etti:

“Yani diyeceğim o ki, yeni bir üç yıllık program açıklanacak ama acaba açıklanan programa kim inanacak? Daha geçen yılı bile tutturamayan ve yazdıklarının nerede ise tamamı 2018 yılında bile çöpe giden program yenilenince nasıl bir inandırıcılık sağlayacak? Milletin her TL buluşunda dövize yatırdığı bir ortamda yeni YEP’i alkışlayacak TÜSİAD üyelerini de kapıda görebilecek miyiz?”

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu da bir önce YEP’in üzerinden bir yıl geçtiğini ve bu sürede ne yapıldığını sordu.

Muratoğlu, “Bilim adamlarımız deli gibi çalıştı, artmayan enflasyonu yarattı. Zamlar ne kadar büyük olursa enflasyon o kadar hızlı düşüyor. Formülü bizde saklı! Alınan kararların ciddiyeti de yok! Kaldır kahvehaneden Hüsnü dayıyı, yapsın benzer açıklamayı… Seviye yerlerde… Utanmasalar ‘kafam kadar dış ticaret hacmimiz’ var deyip koyacaklar noktayı” diye yazdı.

Son haftalarda batan şirket haberlerine dikkat çeken Muratoğlu, “Oysa alınan önlemlerin hepsi para politikasının nimeti… Reel sektöre faydası yok ki! Yıllardır ülkeyi kötü yönetmenin, ekonomiyi tarumar etmenin, kaynakları kemirmenin, yandaşlara milyarlar yedirmenin faturası sadece bir yılda toparlanır mı? Gerçekten siz de buna inandınız mı?” diye sordu.

Önce adaletin ardından da kalkınmanın bitirildiğini belirten Muratoğlu, şöyle devam etti:

“Yepyeni Ekonomi Programı açıklanınca ne olacak? Gökten para mı yağacak? Yaşadığımız sefalet kaldığı yerden devam edecek! Yanlış yola girdik; ‘Rota yeniden hesaplanıyor’ belli ki! Oysa geçen programda 2020 ile 2021’in zaten haritası açıklanmıştı. Belli ki yol acayip bir yere çıktı! Ne bütçede para kaldı. Ne israflar sonlandırıldı. Sen istediğin kadar paket aç, yol haritası açıkla… Ekonomiyi getirmişsin el açacak duruma… Hukukun üstünlüğü ve yasalara saygının geçerli olmadığı ülkelere yatırım yapılmaz. İstediğin kadar yol haritası çiz, kimse çıkmaz sokağa sapmaz.”

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

Trump’tan kendisine soru soran Hilal Kaplan’a: Siz gazeteci olduğunuza emin misiniz?

Hilal Kaplan'ın Donald Trump'a yönelttiği sorunun ardından ABD Başkanı "Siz gazeteci misiniz? Türk hükümeti adına çalışmadığınıza emin misiniz?" dedi. 

“Hoca ‘cin çıkaracağım’ deyip benimle defalarca ilişkiye girdi”

İddiaya Göre Manevi sıkıntı yaşayan genç bir kız, Annesi ile birlikte Ankara’da meşhur olan cinci bir hocaya gitti.

Dünyaya rezil olan Hilal Kaplan’dan açıklama: Trump şaka yaptı

ABD Başkanı Donald Trump'a sorduğu soru ve aldığı ironik yanıt ile sosyal medyanın gündemine oturan Sabah yazarı Hilal Kaplan, ilk kez konuştu.

Dünyaya rezil olan Pelikancı Hilal Kaplan’ı ilk savunan bakın kim oldu?

Yaptığı hareketle dünyaya rezil olan Yandaş Hilal Kaplan'ı ilk savunan Vatan Partililer oldu. 

Eski bakan canlı yayında patladı: Çakayım sizin seferberliğinize… Lan Damat Berat efendi dalga mı geçiyon lan?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan canlı yayında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı hedef aldı. 

AKP’li Başkandan Trabzonlulara: Sizi biz Müslüman yaptık

Maraş'ın AKP'li Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Trabzonlu bir kadına "Sizi biz Müslüman yaptık" dedi.

Hilal Kaplan’dan yeni açıklama!

Yandaş Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan eleştirilere, “Vermiş olduğumuz rahatsızlıktan gurur duyarız" yanıtını verdi.

O tartışmaya nokta: ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyen Mustafa Kemal ruhu ile bağdaşmaz

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bir okulda düzenlenen 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anma programının sosyal medyaya yansıyan görüntüleriyle ilgili inceleme ve soruşturma başlatmıştı. 

“Ekonomi değildir çünkü ekonomi iyi” deyince stüdyo karıştı: Ahmet kaşınma!

Habertürk'te Ebru Baki'nin sunduğu programda intiharların nedeni tartışılırken, Prof. Dr. Ahmet Kasım Han, imalı bir şekilde "Sebep ekonomi değil, çünkü ekonomi iyi" deyince uyarı, Ali Saydam'dan geldi.

CHP’ye FETÖ suçlamasında bulunan ‘Yılmaz Ateş’ hakkında karar

CHP'ye FETÖ suçlamasında bulunan eski milletvekili Yılmaz Ateş, CHP Ankara Disiplin Kurulu kararıyla kesin olarak partiden ihraç edildi.