İşte yeni rejim: Laikliğin cezası 3 yıl hapis

Reina’daki IŞİD katliamının ardından laiklik çağrısı yaptıkları için tutuklanan Halkevleri üyelerinin 3 yıl hapsi isteniyor

Reina’da yaşanan IŞİD katliamının ardından Okmeydanı’nda bir kahvehanede okunan bildiriyle yapılan laiklik çağrısına 3 yıl hapis talebi geldi.

Olaya ilişkin hazırlanan iddianamede laiklik çağrısı suç ilan edilmeye çalışılırken, “Her ne kadar terör örgütü IŞİD’e yönelik beyanlarda bulunulduğu ancak konuşmanın sonlarında ise ’gericilerden, faşistlerden, başkanlık sevdalılarından hesap sormaya çağırıyoruz’ denmek suretiyle sosyal demokrat yapıya sahip olan insanları, muhafazakar ve milliyetçi görüşe sahip insanlara karşı kışkırttığı, sosyal paylaşım sitelerinde, farklı halk kitleleri arasında gerilime ve ciddi tartışmalara sebebiyet verdiği, bu nedenlerle suçun yasal unsurlarının oluştuğu” ifadelerine yer verildi.

İddianamede, kahvehanede okudukları bildiriyle Halkevleri üyeleri hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan ayrı ayrı 1 yıldan 3 yıla kada hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI HEDEF GÖSTERMİŞTİ

İçişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından “Gericiliğe karşı mücadele” çağrısı yapan gençlerin görüntüsü paylaşılarak hedef gösterilmişti. Tweet, tepkiler nedeniyle silindi ancak bakanlık bünyesinde IŞİD karşıtlığını suç sayan birinin çalıştırılmasına tepkiler yükselmişti. Bakanlıktan, tweeti atan kişinin kimliği ve akıbeti ile ilgili açıklama halen yapılmadı.

Son Haberler