İşte yeni partinin kurucu isimleri

AKP'li muhalif ve küskün isimlerin yer alacağı belirtilen yeni parti iddiaları gündemdeki yerini koruyor. Kulislere yansıyan bilgiler farklılık gösteriyor.

İki iddia var. Birine göre Ali Babacan ve Abdullah Gül’ün bir parti, Ahmet Davutoğlu’nun da bir parti olmak üzere iki parti kurulacağı üzere.

Diğer iddiaya göre ise üç isim de tek parti çatısı altında olacak. Sondakikatürk’te eski Posta.com.tr Yayın Koordinatörü Serkut Bozkurt tarafından kaleme alınan yazıya göre “Ramazan Bayramı’ndan sonra haziran ayının ilk haftası önce AKP içindeki 30’a yakın milletvekili istifa edip, yeni partiye girecek. Grup kuracak.”

Bozkurt, “Geçen haftaya kadar Ankara’da konuşulanlara göre, haziran ayında 30’a yakın AKP’li milletvekili istifa edecek. Ardından bir gensoru ile hükümetin meşruiyeti sorgulanacak. Gensoru sırasında ise ayrılanlar dahil toplam 50/55 milletvekili aleyhte oy kullanacak. Muhalefetten katılım tam olursa Cumhur İttifakı TBMM’de çoğunluğu kaybedecek. Erken seçim kararını Erdoğan vereceği için süre uzayacak. Oyalama taktikleri artacak” diyor.

Adı belli olmasa da yeni kurulacak partinin kurucu üyelerinin başında Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın olduğunu söyleyen Bozkurt, kulislere yansıyan diğer kurucu üyeleri de şöyle sıralıyor: Feramez Üstün, Abdullah Başçı, Ayhan Sefer Üstün, Selçuk Özdağ, Mikail Aslan.

Yazının devamında şu ifadelere yer veriliyor:

“Her türlü siyasi iklime uyum sağlayan Erdoğan Türkiye İttifakı’nı kullanmadan, seçim sonuçlarını kabul ettiğini aslında Memur-Sen’i ziyaret ettiğinde açıkladı. Tavanın değil, tabanın kaydığını,kendi iktidarına yakın (Ki iktidara yakın hiçbir sendika tarihte kalamaz) sendikadan, başka kaymalar olduğunu söyledi.

Tabanının kaydığını gören Erdoğan, yeni ittifak için (HDP hariç) CHP ve İyi Parti’ye mesaj gönderdi. MHP’ye alternatifin var dendi. Ayrıca AKP içinden ayrılıp parti kuracak olanlara da mesaj gönderildi.

IMF ile yapılacak görüşme öncesi, Erdoğan, daha güçlü bir ittifak ile uzlaşmak istiyor. Bu ittifak için,
6-7 bakanlığı CHP’ye vermeye razı. Tek şartı Ülke Liderliği. Onun için de Erdoğan’ın yakın zamanda Partili Cumhurbaşkanlığından istifası sürpriz olmaz. Sadece Cumhurbaşkanı (Ülke Lideri) olarak kalırım der mi, der.

Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İttifakı ile gönderdiği mesaja henüz Millet İttifakı’ndan yanıt gelmedi. 31 Mart öncesi miting meydanlarında muhalefeti terörist ilan eden AKP için Türkiye İttifakı için adım atmak zor. Erdoğan ikna etmek için bu kez toplumsal mutabakat kozunu kullanacak, tehdit edecek.

Bu tehdit dili 7 Haziran seçimlerinde olmuştu; “400 milletvekili verin bu iş çözülsün” diyen Erdoğan, istediği sonucu alamamıştı. Ne tesadüf ki, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde çoğunluk sağlanamamış ve terör olayları artmıştı. Sonra tekrar seçimlere gidilmiş ve 400 milletvekili alınmıştı. Aynı tehdit bu kez “Toplumsal Mutabakat” mesajı içinde verilebilir. Üstüne bir de bağıra bağıra gelen ekonomik kriz de eklenirse, CHP ve/veya İyi Parti Türkiye İttifakı’na dahil olabilir.

Türkiye İttifakı’nın fotoğrafı, önümüzdeki 30 gün içinde belirginleşir. MHP’yi kapı dışına atarak, CHP ve/veya İyi Parti ile (tehdit ederek de olsa ) Türkiye İttifak’ı kurulabilir. CHP’ye yakın isimlere altı, İyi Parti’ye iki bakanlık verilebilir.

Erdoğan, AKP genel başkanlığı için Binali Yıldırım veya kendisine yakın bir ismi aday göstererek, partili liderliğinden istifa eder, siyasette önümüzdeki 4 yıl boyunca partisiz Ülke Lideri olarak kalabilir.
Olur mu, olur.”

En çok okunan haberler

AKP’de Süleyman Soylu istifası: Devleti küçük düşürdü

"Partimden; Kuruluş ilkelerinden uzaklaşması, Doğu Perinçek ve Osman Öcalan’la aynı çizgide buluşmasından duyduğum rahatsızlık ve icra makamındaki bakanımızın Diyarbakır HDP il binası önünde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve partimizi düşürdüğü aciz durumu aklım ve vicdanımın kabul etmemesi neticesiyle çok sevdiğim Ak Partimden üzülerek istifa kararı almış bulunmaktayım. "

Hayatını kaybeden Neslican Tay’ın ardından alçak mesaj: Cennete gidecekmiş, bu çıplaklıkla zor

Neslican Tay'ın ölümü tüm Türkiye'yi yasa boğarken Akferaset adlı hesaptan alçakça bir mesaj paylaşıldı. 

“Erdoğan’ın diploması yok” diyen yazara şok!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasına ilişkin 'Diplomasız' adlı kitabı yazan Ergün Poyraz'a dava açıldı.

Erdoğan’dan vakıflarla ilgili açıklama: ‘Ben bu boyutta olduğunu bilmiyordum’

Erdoğan, MYK toplantısında vakıflar konusuna değinerek, İmamoğlu ile konuşacağını belirtti.

Ekrem İmamoğlu 90’da 90’a taktı!

Tartışmalı çıkışlarıyla bilinen İlahiyatçı Nurettin Yıldız, bu kez de kadınların kaç kilometre araç süreceğine karıştı. Yıldız'ın açıklamaları Türkiye'nin gündemine otururken en sağlam yanıt İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi. 

Başkan Turan Hançerli Avcılar sahilinde çöp topladı

Avcılar Belediyesi Avcılar Kent Konseyi ve Avcılar Çevre Derneği, 21 Eylül Dünya Çevre Günü’nde temizlik seferberliği başlattı.

MHP’lilere kaçakçılık operasyonu: 4 kişi tutuklandı, il başkanı istifa etti

Antalya'da MHP'lilere yönelik silah kaçakçılığı operasyonunda 4 kişi tutuklandı

İBB Sözcüsü Murat Ongun’dan ‘Reis Bey’ açıklaması: Bir kez sergilenmesinin maliyeti 368 bin!

İBB Sözcüsü Murat Ongun, Necip Fazıl Kısakürek’in 1960 yılında yazdığı ‘Reis Bey’ adlı oyunun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin repertuardan çıkarılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

AKP’li vekilden büyükelçi yapılan Bağış’a ‘Bakara’ göndermesi

17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının kilit isimlerinden olan ve o dönem 2013'te bakanlık görevinden istifa eden Avrupa Birliği eski Bakanı Egemen Bağış'ın Prag Büyükleçiliği’ne atanması tartışma yaratmaya devam ediyor.

Millet İttifakı’nda sular durulmuyor… İYİ Parti Sözcüsü: Biz bu bileşenin içinde olmayız

Millet İttifakı bileşenlerinden İyi Parti, diğer bileşen CHP’yi HDP üzerinden eleştirdi.

AKP’de Süleyman Soylu istifası: Devleti küçük düşürdü

"Partimden; Kuruluş ilkelerinden uzaklaşması, Doğu Perinçek ve Osman Öcalan’la aynı çizgide buluşmasından duyduğum rahatsızlık ve icra makamındaki bakanımızın Diyarbakır HDP il binası önünde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve partimizi düşürdüğü aciz durumu aklım ve vicdanımın kabul etmemesi neticesiyle çok sevdiğim Ak Partimden üzülerek istifa kararı almış bulunmaktayım. "

Neslican Tay hakkında alçak tweetleri atan şahısların kimliği tespit edildi!

Kansere karşı verdiği mücadele ile gündeme gelen ve bununla simgeleşen Neslican’ın hayatını kaybetmesinin ardından sosyal medyada paylaşılan fotoğrafları aktrollerin çirkin saldırılarına maruz kaldı. Avukat Umur Yıldırım, sosyal medyada tepki toplayan çirkin paylaşımları yapan şahısların kimliğini ifşa etti.