İşte yeni partinin kurucu isimleri

AKP'li muhalif ve küskün isimlerin yer alacağı belirtilen yeni parti iddiaları gündemdeki yerini koruyor. Kulislere yansıyan bilgiler farklılık gösteriyor.

İki iddia var. Birine göre Ali Babacan ve Abdullah Gül’ün bir parti, Ahmet Davutoğlu’nun da bir parti olmak üzere iki parti kurulacağı üzere.

Diğer iddiaya göre ise üç isim de tek parti çatısı altında olacak. Sondakikatürk’te eski Posta.com.tr Yayın Koordinatörü Serkut Bozkurt tarafından kaleme alınan yazıya göre “Ramazan Bayramı’ndan sonra haziran ayının ilk haftası önce AKP içindeki 30’a yakın milletvekili istifa edip, yeni partiye girecek. Grup kuracak.”

Bozkurt, “Geçen haftaya kadar Ankara’da konuşulanlara göre, haziran ayında 30’a yakın AKP’li milletvekili istifa edecek. Ardından bir gensoru ile hükümetin meşruiyeti sorgulanacak. Gensoru sırasında ise ayrılanlar dahil toplam 50/55 milletvekili aleyhte oy kullanacak. Muhalefetten katılım tam olursa Cumhur İttifakı TBMM’de çoğunluğu kaybedecek. Erken seçim kararını Erdoğan vereceği için süre uzayacak. Oyalama taktikleri artacak” diyor.

Adı belli olmasa da yeni kurulacak partinin kurucu üyelerinin başında Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın olduğunu söyleyen Bozkurt, kulislere yansıyan diğer kurucu üyeleri de şöyle sıralıyor: Feramez Üstün, Abdullah Başçı, Ayhan Sefer Üstün, Selçuk Özdağ, Mikail Aslan.

Yazının devamında şu ifadelere yer veriliyor:

“Her türlü siyasi iklime uyum sağlayan Erdoğan Türkiye İttifakı’nı kullanmadan, seçim sonuçlarını kabul ettiğini aslında Memur-Sen’i ziyaret ettiğinde açıkladı. Tavanın değil, tabanın kaydığını,kendi iktidarına yakın (Ki iktidara yakın hiçbir sendika tarihte kalamaz) sendikadan, başka kaymalar olduğunu söyledi.

Tabanının kaydığını gören Erdoğan, yeni ittifak için (HDP hariç) CHP ve İyi Parti’ye mesaj gönderdi. MHP’ye alternatifin var dendi. Ayrıca AKP içinden ayrılıp parti kuracak olanlara da mesaj gönderildi.

IMF ile yapılacak görüşme öncesi, Erdoğan, daha güçlü bir ittifak ile uzlaşmak istiyor. Bu ittifak için,
6-7 bakanlığı CHP’ye vermeye razı. Tek şartı Ülke Liderliği. Onun için de Erdoğan’ın yakın zamanda Partili Cumhurbaşkanlığından istifası sürpriz olmaz. Sadece Cumhurbaşkanı (Ülke Lideri) olarak kalırım der mi, der.

Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İttifakı ile gönderdiği mesaja henüz Millet İttifakı’ndan yanıt gelmedi. 31 Mart öncesi miting meydanlarında muhalefeti terörist ilan eden AKP için Türkiye İttifakı için adım atmak zor. Erdoğan ikna etmek için bu kez toplumsal mutabakat kozunu kullanacak, tehdit edecek.

Bu tehdit dili 7 Haziran seçimlerinde olmuştu; “400 milletvekili verin bu iş çözülsün” diyen Erdoğan, istediği sonucu alamamıştı. Ne tesadüf ki, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde çoğunluk sağlanamamış ve terör olayları artmıştı. Sonra tekrar seçimlere gidilmiş ve 400 milletvekili alınmıştı. Aynı tehdit bu kez “Toplumsal Mutabakat” mesajı içinde verilebilir. Üstüne bir de bağıra bağıra gelen ekonomik kriz de eklenirse, CHP ve/veya İyi Parti Türkiye İttifakı’na dahil olabilir.

Türkiye İttifakı’nın fotoğrafı, önümüzdeki 30 gün içinde belirginleşir. MHP’yi kapı dışına atarak, CHP ve/veya İyi Parti ile (tehdit ederek de olsa ) Türkiye İttifak’ı kurulabilir. CHP’ye yakın isimlere altı, İyi Parti’ye iki bakanlık verilebilir.

Erdoğan, AKP genel başkanlığı için Binali Yıldırım veya kendisine yakın bir ismi aday göstererek, partili liderliğinden istifa eder, siyasette önümüzdeki 4 yıl boyunca partisiz Ülke Lideri olarak kalabilir.
Olur mu, olur.”

Nuh Mete Yüksel’den soruyu soran muhabire: Erdoğan gerekirse yargılanmalı… Beni içeri attıracaksın!

Eski Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Nuh Mete Yüksel, FETÖ'nün siyasi ayağı tartışması konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Erdoğan: Dün bir manevrayla Osman Kavala’yı serbest bırakmaya kalktılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyalist, ulusalcı hatta farklı İslami ekollerden kişilerin FETÖ'cü çıktığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da böyle olabileceğini söyledi. Erdoğan, "Evinin gizli bir yerlerinde 1 dolar olmasından şüphe ettiğini" söyledi.

“Bu dünyada adalet yok” diyen Matematik öğretmeni eğitim sistemini eleştirip intihar etti

Ankara'da özel bir okulda matematik öğretmenliği yapan İnan Avşar intihar etti. Avşar, bir gün önce YouTube'a yüklediği videoda 'Çok mücadele ettim' diyerek eğitim sistemini ve fazla mesai saatlerini eleştirmişti

Bakanlıktan FOX TV’ye arkadaş atışması gibi mesaj: Türkçe anlamıyorsan İngilizce yazıyorum…

İçişleri Bakanlığı, FOX TV’de yayınlanan ‘Akpınar Mahallesi’ndeki çadır alanına yardım gitmedi’ haberine yanıt verdi. Bakanlık, “Gazetecilik çarpıtma değildir, üzülüyor ve tenkit ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Sivas Katliamı ile Gezi’yi kıyasladı: Sivas’taki eylemin tamamı topu topu 6 saat sürdü!

Gerici Yeni Akit yazarı Ali Karahasanoğlu, Sivas Katliamı ile Gezi Olayları’nı karşılaştırdı. 33 aydın ve yazarın öldürüldüğü Sivas Katliamı sanıklarının suçlu bulunmalarını hatırlatarak “Topu topu 6 saat.. Başı, sonu hepsi 6 saat..” ifadelerini kullandı.
209,647BeğenenlerBeğen
4,903TakipçilerTakip Et