Cuma / 7 Ağustos 2020

İşte seçimi boykot edenlerin sayısı

Siyasi partiler, yerel seçim kampanyalarının altyapısını oluşturmak için seçmen refleksleriyle ilgili analizler yapıyor.

206,497BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et

Yerel seçimlerde seçmenlerin tercih ve öncelikleri araştırılırken, her seçim öncesinde var olan kararsızların içinde “sandık protestocularının” varlığının her zamankinden fazla olduğu belirlendi. Parti kurmayları, “memnuniyetsizler” olarak tanımladığı bu seçmen için özel çalışma yapıyor.

AMAÇ SANDIĞA GÖTÜRMEK

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, son ayda yapılan araştırmalarda, kararsızların oranı yüzde 23 olarak belirlenirken, bunlardan yüzde 13’ünün seçim gününe kadar tercih yapacağı, geri kalan yüzde 10’unun sandığa gitmeme eğiliminde olduğu saptandı. Bu kitlenin sandığa gitmemesinin hem illerde hem de Türkiye genelinde sonucu değiştireceği belirtiliyor. Yüzde 10 oranındaki memnuniyetsizleri, ikna ederek sandığa götürmek üzerine plan ve strateji geliştirilmeye çalışılıyor.

Türkiye’nin içinde bulunduğu en önemli sorunun “ekonomi, işsizlik ve geçim sıkıntısı” olarak sıralanmasının, bu sonucu doğurduğu yorumları yapılıyor. İktidar partisi, bu algının değişmesi amacıyla seçimlerden sonraki üç aylık süreçte, sorunların aşılacağına ilişkin umut vermek için çalışma planlıyor. AKP kurmayları, sandık protestocularının, kampanyaya bağlı olarak son aşamada karar değiştirebileceği yorumunu da yapıyor.

LİDERLER PARTİYLE AYNI

Son araştırmalar, lider ve partinin seçmenler tarafından birbirinden ayrı değerlendirilmediğini ortaya koydu. Seçmen beğenisi artık partilerden bağımsız gelişmiyor. Liderlerin, başarı ve başarısızlık karneleri, partileriyle aynı çıkıyor.

Son dönem analizleri, yeni sistemin ortaya çıkardığı “ittifak” çalışmalarına seçmenin nasıl baktığını da gösterdi. Araştırmalar, ittifak yapılmasından daha fazla memnun olan kitlelerin büyük partilerin seçmenleri olduğunu ortaya koydu. Cumhur İttifakı veya Millet İttifakı’nı destekleyen seçmen analiz edildiğinde, AKP’lilerin MHP’lilerden, CHP’lilerin de İYİ Partililerden daha fazla ittifaka destek verdiğini gösterdi. Bunun nedeni de ittifaklarda büyük partilerin daha avantajlı olacağı algısı olduğu belirtildi.

Balbay’dan CHP’ye İnce tepkisi: Hele konuşsun, ağzının payını veririz

Düne kadar, “Ben bu partiye 15 yaşında girdim. Her kademesinde görev yaptım” diyen İnce neden bu noktaya geldi?

Cemal Enginyurt’tan tarihi Meral Akşener itirafı!

MHP’den ihraç edilen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, MHP’de Meral Akşener’in kazandığı kongreyi kendisinin iptal ettirdiğini söyleyerek, hem Devlet Bahçeli’yi, hem de Semih Yalçın’ı topa tuttu.

Reuters, Ankara’daki Covid-19 belgesine ulaştı: Her gün 1000 yeni vaka

Uluslararası haber ajansı Reuters, bu hafta günlük vaka sayısının 1000'in üzerine çıktığı Türkiye'de hastanelere bazı talepler gittiğini ve "Covid-19 yüzünden yoğum bakım ünitesindeki yatakları boşaltın" ifadesinin yer aldığını yazdı.

Cindoruk: AKP’nin 18 yılı tartışmaya açılmalı

"Milli irade, devlet yönetme yetkisi ve görevi verir. AKP, bu yetkiyi, milleti yönetme ve yönlendirme, devlet rejimini değiştirme biçiminde kullandı."

Muharrem İnce’nin Ankara’da ofis açacağı iddiası

Kendi partisini kuracağı iddia edilen Muharrem İnce'nin Ankara'da ofis açtığı iddia edildi.
206,497BeğenenlerBeğen
8,608TakipçilerTakip Et