İşte Mansur Yavaş’ın ilk ‘100 günü’: Bütçe 136 milyon fazla verdi…

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ilk 100 gününü anlatan kitapçık yayınlandı. Mansur Yavaş, kitapçığın önsözünde “Başarı öyküsünü tüm Ankaralılar ile birlikte yazacak, Ankara’yı Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkent’ine yakışır, dünya başkentleriyle yarışır bir kent haline beraber getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Kitapçıkta, belediyenin borç durumundan alacak durumuna, personel sayısından metro kesintilerine kadar birçok bilgi de, yapılan icraatlerin yanında kamuoyu ile paylaşıldı. Hazırlanan rapora göre Büyükşehir Belediyesi israfla mücadele kapsamında ilk 100 gün sonunda 136.579.402 TL bütçe fazlası verdiği açıklandı. Mansur Yavaş’ın mazbatasını aldığı gün olan 8 Nisan’da Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ASKİ ve EGO dahil toplam borcunun ise 8.449.357.033 TL olduğu bildirildi. Belediye kaynaklarından yapılan açıklamaya göre, “2019 yılında köklü değişiklik yapılmasının ardından, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yaptığı metro ve şehir içi raylı sistemler geri ödemeleri düzenlenmiştir.

Bunun belediyeler lehine olduğu vurgulanmıştır. Ancak, eskiden yapılan yüzde 15 hasılat üzerinden kesinti uygulaması devam etseydi 2018 yılı için 10.605.000 TL Belediye’den kesilecekti.Yeni düzenlemeye göre genel bütçe vergi gelirlerinden yapılan yüzde 5 kesinti ile 2018 yılında kesinti yapılsaydı 208.648.929 TL Belediye’den kesilecektir. Aradaki fark 198.043.929 TL’dir, yani yaklaşık 20 katıdır” denildi.

BİR HAFTADA 853 PERSONEL ALINMIŞ
Açıklamada, YSK’nın seçim kararının resmi gazetede yayınlandığı 13 Aralık 2018’den, Mansur Yavaş’ın mazbatasını aldığı 8 Nisan 2019 tarihine kadar, yani seçim sürecinde Belediye’ye 853 personel alındığının ve 853 kişinin 117’sinin ise Yavaş’ın seçimi kazandığı 1 Nisan’dan mazbatasını aldığı 8 Nisan’a kadar 1 hafta içerisinde gerçekleştiği belirtildi.

Raporda, 8 Nisan’da 29 bin 446 personel varken, 79 kişi işe alındığı, 56 kişinin ise işten ayrıldığı kaydedildi. 100 günlük faaliyet kitapçığında Yavaş’ın 100 güne sığdırdığı faaliyetler ve Yönetim anlayışı değişikliği çalışmaları da yer aldı.

YÖNETİM ANLAYIŞI
Ankara Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluş ve iştiraklerinde tüm hizmetleri, “Anayasa ve kanunlara” sadakat ve tarafsızlık ilkesi içinde insanı odak alarak aksatmadan yerine getireceğiz.

Bu anlayış ile tüm çalışanlarımız tarafından hiyerarşik yapı içinde “işbölümü ve disipline” önem verilmek suretiyle vatandaşlara karşı samimiyet ve güler yüzle hizmet vereceğiz. Belirli kişi ve kuruluşlara hizmet etmek yerine “toplumun çıkarlarını” gözeten bir anlayışı hâkim kılacak ve hizmetlerin yürütülmesinde “eşitlik” ilkesini dikkate alarak herhangi bir ayrımcılığa fırsat vermeyeceğiz.

MANSUR YAVAŞ’IN YAYINLADIĞI 100 GÜNLÜK KİTAPÇIĞINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yönetimde “katılımcılık, şeffaflık ve hesap verilebilirlik” ilkelerini esas alacağız. Bir yandan kaynakların “etkili, ekonomik ve verimli” olarak kullanılması için çalışırken diğer yandan gereksiz ve lüks harcamalara son vererek israfı önleyeceğiz. Bu çerçevede; Dar gelirli ve yoksul vatandaşlarımızın yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla yapılan sosyal yardımlar ve hizmetleri çeşitlendirilerek” yaygınlaştıracak, “bir elin verdiğini diğer elin göremeyeceği” şekilde hak temelli yapılmasına özen göstereceğiz.

Belediyelerin varlık sebebi sayılan sağlıklı bir çevrede insan onuruna yaraşır biçimde çalışma, barınma, beslenme, sağlıklı suya erişme, ucuz ve kaliteli ulaşım kullanabilme, kent kültürünü yaşayabilme gibi öncelikler için kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sivil toplumla işbirliği içinde,

• Temel faaliyet alanı olan “alt ve üst yapı” yatırımlarında herhangi bir gecikmeye meydan verilmeden tüm çalışmaların gelecek vizyonu kapsamında yürütülmesini,

• Ulaşım ile suyun “yeterliliği, kalitesi ve maliyeti” konularında çalışmalar sürdürülmesini,

• Tarihi ve kültürel değerlerimize uygun yatay yapılaşma ve sosyal donatı alanlarını çoğaltma amacını taşıyan “planlama ve imar uygulamalarının” değerlendirilmesini,

• Ankara’nın köklü tarihi ve Cumhuriyet ile oluşan “kent kimliğinin” kültür ve sanat alanında tekrar canlandırılmasını,

• Artan “trafik yoğunluğu” ve “otopark yetersizliği” sorunlarının çözümü amacıyla ulaşım yatırımları yapılmasını,

• İhmal ve tedbirsizlikten kaynaklanan “kent kazalarının” önlemesine ilişkin tedbirlerin ivedilikle alınmasını,

• İl genelinde “tarım ve hayvancılığın” geliştirilmesini ve “istihdam ile refahın” artırılması amacıyla projeler üretilmesini,

• Dünyayı birlikte paylaştığımız can dostlarımız; sahipsiz, aç, susuz, yaralı ve hasta hayvanlara “sahip” çıkılmasını, Temel öncelikler olarak ele alacağız

En çok okunan haberler

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Kalın’dan ‘İstanbul ve Ankara’ya da kayyım atanacak’ iddiasına yanıt: Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yapacak" şeklinde konuştu.

Abdülkadir Selvi’den dikkat çeken çıkış: Devlet pusuya mı yattı?

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, "Hadi şeytanın avukatlığını yapayım. Devlet pusuya mı yattı?" diye sordu.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

‘Erdoğan’ın Mardin temsilcisiyim’ diyen rektör görevden alındı

Görevi döneminde birçok skandalla anılan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça görevinden alındı. Ağırakça, göreve getirilirken "Ben Erdoğan’ın Mardin temsilcisiyim” sözlerinin ardından, görevden alınmasıyla "Mardin'e yapılacak en büyük kötülük yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Bakanlık, Muğla yangınında THK yardımını kabul etmemiş

İzmir'in Karabağlar ilçesinde başlayıp Seferihisar ve Menderes'e sıçrayan orman yangınında gündeme gelen THK uçaklarına dair yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Ekrem İmamoğlu’ndan ‘tatile gitti’ eleştirilerine yanıt

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tatile gitmesiyle ilgili eleştirilerine yanıt verdi. İmamoğlu, "Son gidişim evlatlarım son günlerindeydi, zaten birini alıp geri dönmem gerekiyordu. Alıp geri döndüm. Bu da babalık vazifesi" dedi.

Türkiye Barolar Birliği’nden son dakika kayyum açıklaması

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının İçişleri Bakanlığı işlemleriyle görevden uzaklaştırılması ile ilgili Türkiye Barolar Birliği'nden (TBB) açıklama geldi. TBB, "Görevden uzaklaştırma işlemi, geçici nitelikte bir tedbirdir. Bu sebeple, bir an önce ilgililer hakkında açıldığı söylenen soruşturmaların sonuçlandırılması ve tüm sürecin en şeffaf şekilde yönetilmesi beklenmektedir" açıklamasını yaptı.

ABD Büyükelçiliği: Söylentiler gerçek dışı

ABD Büyükelçiliği, Türkiye’deki ABD vatandaşlarına yönelik acil durum mesajı yayınlandığına dair sosyal medyada yer alan söylentilerin gerçek dışı olduğunu duyurdu.

Haydarpaşa’da parça parça yağma hazırlığı

Koruma Kurulu, Haydarpaşa Garı arazisindeki bazı taşınmazların yıkılmasına karar verdi. Kararla birlikte alanın ticari işletmelere devrinin yolu açıldı.

Metin Feyzioğlu A Haber’de Saray’a gitmeyen avukatları topa tuttu: Sizin evinizde mi açıklanacaktı?

Saray’ın Adli Yıl Açılış Törenine katılma kararı alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, A Haber’de Sarayın davetine katılmayan baroları eleştirdi.

Süleyman Soylu’dan Gül ve Davutoğlu’na: Dün bu mücadeleyi verdiğimiz bazıları…

Süleyman Soylu, HDP'li 3 belediyeye kayyum atanması hakkında açıklamada bulundu.