İşte Man Adası’nda şirket kuran Türklerin tam listesi

İşte soluk soluğa okuyacağınız, CHP’nin dahi elinde olmayan çarpıcı Man Adası belgeleri…

Halkweb, Türk medyasına araştırmacı gazetecilik dersi vermeyi sürdürüyor…

Vergisiz kazanç, ülkesinden para kaçırma…

Man Adası belgelerinde, önce “Alo Fatih” olarak bilinen Mehmet Fatih Saraç ile ABD’nin terör listesinde bulunan Arap işadamı Yasin El Kadı’nın şirketini gündeme getirdik.

Ses getiren bu haberimizin ardından ikinci Man Adası belgesinde, bir medya patronu, Ciner Grubu’nun sahibi Turgay Ciner vardı.

Man Adası’na kapak atanlar arasında üçüncü sırada, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakın bir işadamı yer aldı: Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi Destekleme Vakfı Mütevelli Heyeti’nin Başkan Yardımcısı, AKP’nin ağır toplarından Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın.

Bir başka Man Adası müdavimi de halen AKP’ye yakın Demirörenlerin Vatan Gazetesi’nde yazılarını sürdüren ve Ruşen Çakır’ın Medyascope TV’sinde program yapan Ali Ağaoğlu’ydu.

Türkiye’nin sayılı zenginlerinden Rahmi Koç ve ünlü Sanatçı Metin Akpınar da Man Adası’nda gemisini yürüten isimlerdi.

Halkweb, bir gazetecilik başarısıyla kamuoyunu bilgilendirdi.

Şimdi sırada, Man Adası’nda şirketi bulunan Türklerin tam listesi var…

Tarihe not düşüyoruz ve arşivlere girecek belgeyi yayınlıyoruz…

İŞTE MAN ADASI’NDA ŞİRKETİ BULUNAN TÜRKLERİN TAM LİSTESİ

 

NE OLMUŞTU?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’deki grup toplantısında önce, “Sevgili Erdoğan, çocuklarının, bir çıta yükseltiyorum, eniştenin, dünürünün, kardeşinin eski özel kalem müdürünün, yurtdışında vergi cennetlerinde bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiklerini biliyor musun?” diye sormuştu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bu sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sert çıkarak, “Erdoğan’ın yurtdışında bir kuruş parası varsa ispat etsin. Ettiği anda Cumhurbaşkanlığı’nda bir dakika durmam” diye yanıt vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “istifa” restinin ardından CHP Lideri Kılıçdaroğlu bir sonraki grup toplantısında belgeleri gösterdi. “Şirketin bütün kayıtları bizim elimizde” diyen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesinin para transferini şöyle anlatmıştı: “Diyeceksiniz ki bu şirket, bu şirkete para gitti mi? Para gitti mi? Evet gitti. 15,12-2011 tarihinde Ziya İlgen, 2,5 milyon dolar Belvey şirketine para gönderiyorlar. 1 sterlinlik, 1 kişilik. 15,12,2011 tarihinde Mustafa Erdoğan, 2,5 milyon dolar para gönderiyor. Niye gönderir senin kardeşin? Gariban ölüsü için kefen alırken yüzde 18 öder, sen 2,5 milyonu nasıl gönderiyorsun. 26,12-2011 tarihi Ziya İlgen 1 milyon 250 bin para gönderir. Mustafa Erdoğan 1 milyon 250 bin dolar.”

Türkiye’yi ayağa kaldıran “Man Adası Belgeleri” olayı işte böyle gündeme gelmişti.

MAN ADASI BELGELERİ İÇİN KARAR ÇIKTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakınlarının Man Adası’ndaki bir şirkete para gönderdikleri” iddiası üzerine başlatılan soruşturmada, takipsizlik kararı verildi. Halk Bankası’nın CHP’nin elindeki belgeleri doğruladığı belirtilen kararda “şüphelilerin Man Adası’nda bulunan Bellway şirketinin yurt dışında bulunan hesabına veya yurt dışında bulunan başkaca bir hesaba para göndermedikleri anlaşılmıştır” denildi.

CHP’DEN ERDOĞAN’A: HANİ SAHTEYDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan ise, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Man Adası iddialarıyla ilgili takipsizlik kararı verdiğini hatırlattı ve “Verdiğimiz dekontların gerçek olduğu savcılık kararıyla tespit edildi. Şimdi soruyorum Erdoğan’a, hani sahteydi” dedi.

MAN ADASI HAKKINDA…

Man Adası’ndan da kısaca bahsetmek gerek…

Man Adası (Isle of Man) Britanya ile İrlanda adaları arasında bulunan 572 kilometrekarelik küçük bir ada. 84 bin nüfuslu ada ne Birleşik Krallık‘a ne de Avrupa Birliği‘ne dahil. Fakat ada dışişleri ve savunma alanında Birleşik Krallık’a bağımlı. Birleşik Krallık’ın adayı savunma ve ada adına diplomatik ilişkiler yürütme yükümlülüğü bulunuyor.

Man Adası, düşük vergileri nedeniyle bir “vergi cenneti” olarak ünlenmişti. Ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasına (GSYH) en büyük katkıyı finans sektörü veriyor ve bu sektör de off-shore bankacılıktan besleniyor. Bu sayede adada kişi başı GSYH 50 bin doların üzerinde.

Ada son dönemlerde bu kötü ününü silebilmek için onlarca ülkeyle vergi bilgisi değişim anlaşması imzaladı. Bu stratejinin bir sonucu olarak OECD 2009 yılında adayı “uluslararası vergi standartlarına uyan ülkelerin” dahil olduğu Beyaz Liste’ye ekledi.

MAN ADASI YAZI DİZİMİZ SONA ERDİ…

Son Haberler