Perşembe / 6 Ağustos 2020

İşte İmamoğlu’nun mega projesi!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu; Küçükçekmece, Şişli ve Kartal’ın ardından dördüncü istihdam ofisini Sancaktepe’de açtı. İşsizliğin, Türkiye’nin en önemli sorunu olduğunu vurgulayan İmamoğlu, devlet kurumları olarak sorunun çözümüne katkı sunma zorunlulukları olduğunun altını çizdi. “Türkiye’nin önümüzdeki en önemli gündemi; ekmektir, iştir, aştır, yoksulluktan kurtulmaktır” diyen İmamoğlu, “Salgın süreci, Türkiye’nin ve dünyanın bu anlamdaki sıkışıklığını, bu anlamdaki sıkıntılarını büyütmüştür. Böylesi bir ortamda birinci sıra konuşulması gereken; Türkiye’nin ekonomisidir, işsizliğe çaredir, iş imkanlarıdır. Bu manada, her ne kadar bazen gündemi başka yere çevirmeye çalışsalar da gündemi değiştirmeye çalışsalar da insanların evlerindeki gündem değişmiyor. İnsanlar, evlerine ekmek parasını götürdüğü derecede mutlu olabilirler. Aksi halde, mutlu olma şansları yoktur” ifadelerini kullandı.

206,497BeğenenlerBeğen
8,609TakipçilerTakip Et

İşsizlik sorununun pandemi sürecinde daha da derinleştiğini hatırlatan İmamoğlu, İBB olarak bu dönemde yaptıkları sosyal destek çalışmalarından örnekler verdi. Süreçten ekonomik anlamda en çok etkilenen kesimlerin başında gençlerin geldiğine dikkat çeken İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Gençlerle ilgili son birkaç ay için 7-8 araştırma yaptık. Gençlerin en çok ihtiyaç duyduğu şey; umut. Gençlerle ilgili çok değerli bir istatistik var. 4 gençten birini ne okutabilmişiz ne meslek sahibi yapabilmişiz. Dünyada böyle bir sorunun tespitini elde eden bir ülkenin, başka bir gündemi olamaz. Her toplumun geleceğinin teminatı gençlerdir. Siz gençlerde yüzde 25 fire vermişseniz, bu muazzam bir tehdittir. Çok kötü sonuçlar doğuracak muazzam bir sürecin başlangıcıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Teminatımız gençlerdir’ demesi, geleceği gençlere emanet etmesi bir ulusun, bir ülkenin, bir devletin bir gerçeğidir. Gençleri iyi yetiştirirseniz, geleceğiniz teminat altında olabilir. Gençlerin yüzde 30’u işsiz. Bu işsizlik oranı, çok sıkıntılı bir orandır. Bu, aynı zamanda bir başka sorunu da doğuruyor; gençlerin ülkeyi terk etmesine sebep oluyor. Verimli, inançlı, karakterli, çalışkan, zeki gençlerimiz bu ülkeyi terk etmek üzerine hayaller kuruyor. Olacak şey değil. İstanbul gibi büyük kentlerin, dünyadaki her megapolün olduğu gibi çekim gücü olan ve insanları içine davet eden bir şehir olmasından asla şikayetçi olmam. Tek şartla; İstanbul gibi bir kent, dünyadaki kendi sınıfındaki kentler gibi, nitelikli gençleri İstanbul’a çekiyorsa, bunda sorun yok. Ancak İstanbul’un bu alanda ciddi bir sorunu var. Hem kendi nitelikli gençlerini, iyi eğitimli iyi meslek sahibi olan gençlerini kaybettiği gibi, hem de dünyanın bazı ülkelerinden ne yazık ki, eğitim almamış, niteliği olmayan, iyi meslek sahibi olmayan farklı ülkelerin gençleri için de bir cazibe merkezine dönüşüyor, İstanbul. Bir nevi üçüncü, dördüncü sınıf bir şehir konumuna giden bir kent durumundayız. Bütün bunları bizim büyük bir sorumlulukla çözüme kavuşturma zorunluluğumuz var.”

“MEGA PROJEMİZ; İNSAN ODAKLI OLMAK”

“Lafla, ‘Gençler siz bizim umudumuzsunuz, sizlerle biz çok iş yapacağız’ demekle bu işler olmuyor” saptamasında bulunan İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Bu soruna hep birlikte çözüm olmalıyız. Bir ülkede üretmek çok önemlidir, mutlu üretmek değerlidir. Üretici pozisyonunda olanı desteklemek, emekçiyi desteklemek çok kıymetlidir. Bu anlamdaki bu yol yürüyüşümüz, fiziki mega proje diye tanımlanan iş kadar mega projedir. Bunların iyi algılanması lazım. ‘Mega projeler’ denince akla başka şeyler geliyor biliyorum. Yani, geçmesen de ödediğin köprüler geliyor. Uçmasan da ödediğin hava yolları geliyor; ama mega proje budur işte. İş üreten, emek üreten, insan kaynağına hizmet. 21’nci yüzyılın sistemi buna dayalı. 21’nci yüzyılın kaynağında insan var, kardeşim. Yani, yeni nesil yönetim anlayışının, yeni nesil belediyeciliğin odağında insan var. İşte, tam da burada biz insana hitap ediyoruz. İnsan odaklı belediyecilik, insan odaklı yöneticilik, insan odaklı kamu anlayışı tam da bu. Onun için bizim mega projemiz bu ve bunun gibiler. Toplumu aldatmadan, toplumun kaynaklarını iyi kullanan bir sistemin oluşması. Toplumun en değerli kaynağı, insan kaynağıdır bunu unutmayalım”

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Balbay’dan CHP’ye İnce tepkisi: Hele konuşsun, ağzının payını veririz

Düne kadar, “Ben bu partiye 15 yaşında girdim. Her kademesinde görev yaptım” diyen İnce neden bu noktaya geldi?

Cemal Enginyurt’tan tarihi Meral Akşener itirafı!

MHP’den ihraç edilen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, MHP’de Meral Akşener’in kazandığı kongreyi kendisinin iptal ettirdiğini söyleyerek, hem Devlet Bahçeli’yi, hem de Semih Yalçın’ı topa tuttu.

Reuters, Ankara’daki Covid-19 belgesine ulaştı: Her gün 1000 yeni vaka

Uluslararası haber ajansı Reuters, bu hafta günlük vaka sayısının 1000'in üzerine çıktığı Türkiye'de hastanelere bazı talepler gittiğini ve "Covid-19 yüzünden yoğum bakım ünitesindeki yatakları boşaltın" ifadesinin yer aldığını yazdı.

Cindoruk: AKP’nin 18 yılı tartışmaya açılmalı

"Milli irade, devlet yönetme yetkisi ve görevi verir. AKP, bu yetkiyi, milleti yönetme ve yönlendirme, devlet rejimini değiştirme biçiminde kullandı."

Muharrem İnce’nin Ankara’da ofis açacağı iddiası

Kendi partisini kuracağı iddia edilen Muharrem İnce'nin Ankara'da ofis açtığı iddia edildi.
206,497BeğenenlerBeğen
8,609TakipçilerTakip Et