İşte Abdullah Gül’ü utandıracak Man Adası belgeleri

Halkweb, CHP’nin dahi elinde olmayan çarpıcı Man Adası belgelerini yayımlamayı sürdürüyor. Bu kez Man Adası’na kapak atan isim eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakın bir işadamı çıktı.

Birçok politikacı, ünlü isim ve dev şirketin off-shore bağlantılarının sızdırıldığı Paradise Papers‘ın Türkiye ayağında yer aldı.

AKP döneminde İDO ve şehir hastaneleri gibi birçok ihale almasıyla gündeme gelmişti.

Appleby’nin iç yazışmalarında “altın müşteri” olarak adı geçiyor.

“Altın müşteri” olmak için yılda 50 bin -100 bin dolar ödeme yapmak gerekiyor. O ise, 2015’te 88 bin 755 dolar ödedi.

En başından beri eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü tutuyordu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için “Siyaseti bıraktığında Başbakan Erdoğan’a Fenerbahçe Başkanlığı yakışmaz mı? Çok yakışacağını düşünüyorum” demişti.

Bu açıklamasıyla tepki çekmişti ancak o bu açıklamayla Abdullah Gül’ün önünü açmak istemişti.

Keza, kızının nikah töreninde de bir numaralı konuk ve nikah şahidi eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül idi.

Elbette bu kadar da değil. Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi Destekleme Vakfı Mütevelli Heyeti’nin Başkan Yardımcısı…

Bu işadamı, AKP’nin ağır toplarından Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın.

Hamdi Akın’ın gözde ihalesi ise Atatürk Havalimanı’ydı. Ancak, Akfen Holding, 1997 yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) tarafından yapılan İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Yap-İşlet-Devret ihalesi ile temellerini attığı TAV Havalimanları Holding’deki kalan yüzde 8.1’lik payı için Fransa merkezli Aéroports de Paris Group’un (ADP) tamamına sahip olduğu TANK ÖWA alpha GmbH şirketi ile hisse devri anlaşması imzaladı.

Bu hisse devrinde de Hamdi Akın’ın “dış ilişkilerini” görmek mümkün…

Şimdi, Hamdi Akın’ın şirketine dönelim.

Şirketin adı: Elite Construction and Management Services Limited

Şirket 1997 açılıyor ve 2010 yılında kapanıyor. Şirkette Hamdi Akın ve Sani Şener ismi geçiyor. Şener aynı zamanda Akın’ın CEO’su.

Belgelere göre, şirkete ait 2000 hissenin 1900’u Hamdi Akın’a ait iken 100’ü Sani Şener’e ait görünüyor.

Şirketin iletişim adresi olarak; “Koza Sokak, 22, Gaziosman Paşa 06700 Ankara Turkey”  belirtilmiş. Bu adres yine Akfen Holding binasına ait olan bir adres…

PARADİSE PAPERS’DA BEŞ ŞİRKETİ ÇIKMIŞTI

Paradise Papers’a göre ise, Jersey’de Hamdi Akın’a ait beş adet şirket bulunuyor. Kobi Limited, Jurua Limited, Saksi Limited, Iona Limited, Matilda Private Trust Company Limited adlı bu şirketler, Appleby’a kayıtlı çok sayıda şirket gibi UBS Nominees Limited ile Unihouse Nominees Limited üzerinden kurulmuş. Beş şirket de Hamdi Akın Group’a bağlı görünüyor.

Kobi Limited Ağustos 2012, Matilda Private Trust Company Limited Temmuz 2012, Jurua Limited ve Iona Limited Temmuz 2013, Saksi Limited Ocak 2014’te kurulmuş. Şirketlerin hepsi halen aktif görünüyor.

Hamdi Akın, bu şirketlerin varlığını kabul etmişti.

Appleby kayıtlarına göre Hamdi Akın, bu şirketlerle ilgili işlemlerinde UBS ve Citi Private Bank ile çalışıyor. Iona Limited ve Jurua Limited’in ana faaliyet konusu İngiltere’de konut satın almak olarak görünüyor. Danışmanlık şirketi olarak kurulan Saksi Limited’in elde tutulan varlıklarla ilgili gelir kazanılmasını sağlamak için yatırımlar yaptığı belirtiliyor. Kobi Limited ve Matilda Private Trust Company Limited şirketlerinin UBS AG ve Citi Private Bank’ta bağlı hesapları bulunuyor.

‘KİŞİSEL YATIRIMLARIM’

Hamdi Akın söz konusu şirketlerin varlığını kabul ederken, bu şirketlerin Akfen Holding ve dolayısıyla Türkiye’deki faaliyetleriyle hiçbir ilgisi olmadığını öne sürmüştü.

“Bu şirketlerin geliri ve faaliyeti yok” diyen Akın, Iona Limited ve Jurua Limited’in İngiltere’de ev almak üzere kurulduğunu kabul etti. Akın “İki şirket de Londra’da ev almak için prosedürel şekilde kuruldu. Bunlar, kişisel yatırımları değerlendirmek üzere kurulmuş şirketler” diye konuşmuştu.

NE OLMUŞTU?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’deki grup toplantısında önce, “Sevgili Erdoğan, çocuklarının, bir çıta yükseltiyorum, eniştenin, dünürünün, kardeşinin eski özel kalem müdürünün, yurtdışında vergi cennetlerinde bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiklerini biliyor musun?” diye sormuştu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bu sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sert çıkarak, “Erdoğan’ın yurtdışında bir kuruş parası varsa ispat etsin. Ettiği anda Cumhurbaşkanlığı’nda bir dakika durmam” diye yanıt vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “istifa” restinin ardından CHP Lideri Kılıçdaroğlu bir sonraki grup toplantısında belgeleri gösterdi. “Şirketin bütün kayıtları bizim elimizde” diyen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesinin para transferini şöyle anlatmıştı: “Diyeceksiniz ki bu şirket, bu şirkete para gitti mi? Para gitti mi? Evet gitti. 15,12-2011 tarihinde Ziya İlgen, 2,5 milyon dolar Belvey şirketine para gönderiyorlar. 1 sterlinlik, 1 kişilik. 15,12,2011 tarihinde Mustafa Erdoğan, 2,5 milyon dolar para gönderiyor. Niye gönderir senin kardeşin? Gariban ölüsü için kefen alırken yüzde 18 öder, sen 2,5 milyonu nasıl gönderiyorsun. 26,12-2011 tarihi Ziya İlgen 1 milyon 250 bin para gönderir. Mustafa Erdoğan 1 milyon 250 bin dolar.”

Türkiye’yi ayağa kaldıran “Man Adası Belgeleri” olayı işte böyle gündeme gelmişti.

MAN ADASI BELGELERİ İÇİN KARAR ÇIKTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakınlarının Man Adası’ndaki bir şirkete para gönderdikleri” iddiası üzerine başlatılan soruşturmada, takipsizlik kararı verildi. Halk Bankası’nın CHP’nin elindeki belgeleri doğruladığı belirtilen kararda şüphelilerin Man Adası’nda bulunan Bellway şirketinin yurt dışında bulunan hesabına veya yurt dışında bulunan başkaca bir hesaba para göndermedikleri anlaşılmıştır” denildi.

CHP’DEN ERDOĞAN’A: HANİ SAHTEYDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan ise, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Man Adası iddialarıyla ilgili takipsizlik kararı verdiğini hatırlattı ve “Verdiğimiz dekontların gerçek olduğu savcılık kararıyla tespit edildi. Şimdi soruyorum Erdoğan’a, hani sahteydi” dedi.

MAN ADASI HAKKINDA…

Man Adası’ndan da kısaca bahsetmek gerek…

Man Adası (Isle of Man) Britanya ile İrlanda adaları arasında bulunan 572 kilometrekarelik küçük bir ada. 84 bin nüfuslu ada ne Birleşik Krallık‘a ne de Avrupa Birliği‘ne dahil. Fakat ada dışişleri ve savunma alanında Birleşik Krallık’a bağımlı. Birleşik Krallık’ın adayı savunma ve ada adına diplomatik ilişkiler yürütme yükümlülüğü bulunuyor.

Man Adası, düşük vergileri nedeniyle bir “vergi cenneti” olarak ünlenmişti. Ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasına (GSYH) en büyük katkıyı finans sektörü veriyor ve bu sektör de off-shore bankacılıktan besleniyor. Bu sayede adada kişi başı GSYH 50 bin doların üzerinde.

Ada son dönemlerde bu kötü ününü silebilmek için onlarca ülkeyle vergi bilgisi değişim anlaşması imzaladı. Bu stratejinin bir sonucu olarak OECD 2009 yılında adayı “uluslararası vergi standartlarına uyan ülkelerin” dahil olduğu Beyaz Liste’ye ekledi.

 

Son Haberler