İşte Abdulkadir Selvi’nin yazamadıkları

Hürriyet gazetesinin hükümete yakın yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski Başyaveri Ali Yazıcı’yı kaleme aldı.

Abdulkadir Selvi, “Gizli tanık, Ali Yazıcı ismini vermiş” başlıklı yazısında, “İzmir Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı Okan Bato’nun talimatı üzerine, kod adı ‘Abdullah’ olan gizli tanığın ifadesi Organize Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından alınıyor” diyerek Ali Yazıcı’ya şöyle dikkat çekti:

“Gizli tanık Abdullah, 15 Temmuz darbe girişiminden 4 ay önce verdiği ifadesinde TSK’da önemli mevkilerde bulunan 42 isimden söz ediyor. Bunlardan birisi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başyaveri olan Ali Yazıcı. Diğeri ise Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Kutsi Barış.

Amansız bir FETÖ takipçisi olan İzmir Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı Okan Bato, Genelkurmay Adli Müşavirliği’ne bu isimlerin FETÖ’cü olduğuna dair iddiaları soruyor. FETÖ’cü Genelkurmay adli müşavirleri Muharrem Köse, Oğuz Akkuş ve Hayrettin Kaldırımcı, her defasında oyalıyor, sıkıştırılınca yanlış bilgi veriyor.

Hem de gizli tanık, ‘Halen Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaveridir’ dediği halde Genelkurmay Adli Müşavirliği, Ali Yazıcı’nın görev yaptığı yerleri ve yıllarını bildiriyor ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başyaveri olmasından söz etmiyor.

Ancak başyaver, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakınında görev yaptığı için 4 ay içerisinde Ali Yazıcı ile ilgili özel bir işlem yapıldı mı orasını bilmiyorum.”

ODATV DARBEDEN TAM 4 GÜN ÖNCE YAZDI

Odatv, darbeden 4 gün önce yani 11 Temmuz 2016’da Genelkurmay’ın Okan Bato’nun yazılarına yanıt vermediğini yazmıştı.

Darbeye sayılı günlerm kala “Cemaat’i soruşturan savcı Genelkurmay’la neden gerildi” başlıklı haberde Odatv şınu yazmıştı:

“TSK içindeki Cemaat yapılanmasına yönelik operasyonda Genelkurmay Başkanlığı’nın Savcı Okan Bato’nun yazılarına yanıt vermediği ortaya çıktı”.

Peki yanıt verilmemesinin sorumlusu kimdi?

Onun yanıtı da haberin devamında:

“Odatv’ye konuşan emekli Hava Hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok, ‘Savcıların ve Emniyet’in ortak şikayeti Genelkurmay Başkanlığı’na yazılan yazılara yanıt verilmiyor’ dedi.

Soruşturmayı yürüten savcı Okan Bato’nun resmi yazıyla Genelkurmay’dan bilgi istemesine karşılık Genelkurmay’ın yazılara yaklaşık 5 ay süreyle yanıt vermediği belirtildi.

Emekli Hava Hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok, konuya ilişkin ayrıntıları Odatv’ya anlattı. ‘Benim davalarla ilgili olarak İstanbul’da İrfan Bey’le görüşüyorum, İzmir’deki davada müşteki olduğum için Okan Bey’le görüşüyorum, Bakırköy Savcısı Ömer Faruk Bey’le görüşüyorum, Ankara’da Serdar Bey’le görüşüyorum’ diyen Üçok, ‘Hepsinin ortak şikayeti, Genelkurmay Başkanlığı’nın yazılan yazılara yanıt vermemesi… Emniyet de aynı durumdan şikayetçi’ açıklamasında bulundu.

Genelkurmay Adli Müşaviri Hayrettin Kaldırımcı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bir grup yetkilinin görüşme yaptığının altını çizen Ahmet Zeki Üçok, ‘Genelkurmay Adli Müşaviri’nin ‘Ben 1. Başkan ve 2. Başkan ne emir verirse onu yaparım’ dediğini duydum’ diye konuştu.

Darbeden 4 gün önce Odatv, FETÖ’yü soruşturan hiçbir savcıya Genelkurmay’ın yanıt vermediğini yazdı.

Bütün Türkiye bunu öğrendi.

Üstelik yanıt vermemenin sorumlusu olarak da açıkça Genelkurmay 1. ve 2. Başkanı olduğu görülüyordu.

Darbeden 2 yıl sonra konuyu gündeme getiren Selvi’ye göre ise ne Hulusi Akar’ın ne de Yaşar Güler’in savcılara yanıt verilmemesinden haberi yokmuş!

“MÜZEKKERELERİNE CEVAP VERMEDİĞİNİ BEN YAZDIM”

Bu konudaki ayrıntıları Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız da “Hulusi Akar 14 Temmuz’u aydınlatabildi mi” başlıklı yazısında kaleme almıştı.

Müyesser Yıldız, şunları yazmıştı: “Darbeden aylar önce, Genelkurmay Adli Müşavirliğinin İzmir Savcılığının müzekkerelerine cevap vermediğini ben yazdım. Ardından Muharrem Köse görevden alınıp, yerine Hayrettin Kaldırımcı getirildikten sonra; Savcı ve polislerin o çalışmalarda ‘rehber’ aldığı Zeki Üçok 11 Temmuz’da Odatv’ye bir açıklama yaptı. Savcı ve polislerin, Genelkurmay Başkanlığı’na yazılan yazılara cevap verilmemesinden şikâyet ettiğini belirten Üçok, Genelkurmay Adli Müşaviri Hayrettin Kaldırımcı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bir grup yetkilinin görüşme yaptığını, Adli Müşavirin, ‘Ben 1. Başkan ve 2. Başkan ne emir verirse onu yaparım’ dediğini söyledi.

İlhan Talu’nun, Akar ve Güler’in arkasından iş çevirip, gerçekten de çalışmaları kesintiye uğrattığını kabul edelim. İyi de komutanlar, bu yazılanları ve söylenenleri de mi duymadı?

Duymadıklarını varsayalım; İçişleri veya Adalet Bakanları ya da doğrudan Erdoğan kanalıyla Akar ve Güler’i haberdar etmeyi niye düşünmediler ki?!.”

İLHAN TALU’NUN SÖZLERİ

Suçlanan isim İlhan Talu’nun 26 Mayıs’taki duruşmada, “Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar bir gün beni çağırarak, İstihbarat Başkanı hakkında bazı şaibeler olduğunu o yüzden kritik personelle ilgili çalışmaların Personel Dairesi’nde yapılması talimatını verdiğini” aktaran Müyesser Yıldız yazısını şöyle sürdürmüştü:

“İlhan Talu’nun tüm bu sözlerinin gerçek dışı olduğunu varsayalım.

Peki Genelkurmay Başkanı Akar, TBMM Komisyonu’na gönderdiği cevabi yazıda, ‘Genelkurmay Başkanlığı görevine başladığım günden itibaren etkili ve süratli kararlar alınmasına çalışılmıştır. Bu konuda Kuvvet Komutanlarına ve ilgili personele müteaddit emirler tarafımdan verilmiştir’ demedi mi?”

Abdulkadir Selvi, FETÖ sanığı Genelkurmay adli müşavirleri Muharrem Köse, Oğuz Akkuş ve Hayrettin Kaldırımcı’nın Savcı Okan Bato’yu oyaladığını kaleme aldı. Ancak meselenin bam telini yazmaktan kaçındı. Evet, doğru, Savcı Okan Bato resmen Genelkurmay’da oyalandı. Ama Adli Müşavirlerin oyalamalarından Genelkurmay’ı yönetenlerin hiç mi haberi yoktu?

Bütün olgular gösteriyor ki olmaması imkansız!

En çok okunan haberler

AKP’de Süleyman Soylu istifası: Devleti küçük düşürdü

"Partimden; Kuruluş ilkelerinden uzaklaşması, Doğu Perinçek ve Osman Öcalan’la aynı çizgide buluşmasından duyduğum rahatsızlık ve icra makamındaki bakanımızın Diyarbakır HDP il binası önünde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve partimizi düşürdüğü aciz durumu aklım ve vicdanımın kabul etmemesi neticesiyle çok sevdiğim Ak Partimden üzülerek istifa kararı almış bulunmaktayım. "

“Erdoğan’ın diploması yok” diyen yazara şok!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasına ilişkin 'Diplomasız' adlı kitabı yazan Ergün Poyraz'a dava açıldı.

Ekrem İmamoğlu 90’da 90’a taktı!

Tartışmalı çıkışlarıyla bilinen İlahiyatçı Nurettin Yıldız, bu kez de kadınların kaç kilometre araç süreceğine karıştı. Yıldız'ın açıklamaları Türkiye'nin gündemine otururken en sağlam yanıt İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi. 

Erdoğan’dan vakıflarla ilgili açıklama: ‘Ben bu boyutta olduğunu bilmiyordum’

Erdoğan, MYK toplantısında vakıflar konusuna değinerek, İmamoğlu ile konuşacağını belirtti.

Hayatını kaybeden Neslican Tay’ın ardından alçak mesaj: Cennete gidecekmiş, bu çıplaklıkla zor

Neslican Tay'ın ölümü tüm Türkiye'yi yasa boğarken Akferaset adlı hesaptan alçakça bir mesaj paylaşıldı. 

Kıvanç Tatlıtuğ’u yargılayan hakimden skandal fotoğraf: ‘Perşembenin sürprizi’

Kıvanç Tatlıtuğ’un, “vergi usül kanununa muhalefet” suçundan 6 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı dava geçtiğimiz gün Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

Bakanlığın hedefinde yandaş yazar var: Tetikçi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye gazetesi Fuat Uğur’un iki yazısının ardından kaleme alınan tekzip metninde, yazara oldukça sert ifadelerle yüklendi.

Skandal… Camide ‘CHP Zulmü’ kitabı

Muğla’da imamın CHP’yi şeytana benzetmesine yönelik tepkiler sürerken, Bursa Sarı Camii’nin çay ocağının kitaplığında da “CHP Zulmü” isimli kitap sergileniyor.

İstanbul Valiliği ve İBB’den ortak karar! Durduruldu

İstanbul Valiliği ve İBB, Atatürk Havalimanı Metro istasyonuna yolcu taşımacılığını durdurdu.

Karamollaoğlu, Davutoğlu ve Babacan’ı da ziyaret edecek

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüşmesinin ardından yeni parti kurma hazırlıklarında olan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile eski bakan Ali Babacan’ı da ziyaret edeceğini öğrenildi.

‘Davutoğlu başbakanlığı döneminde bazı şeylere şahit olmuş’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, son günlerde AKP’de yaşanan istifa ve bölünme sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rektörden tepki çeken Neslican Tay paylaşımı: Dinden faydalanabilseydi hastalığı düşman görmezdi

Kansere karşı verdiği mücadelede yenik düşen Neslican Tay 'Belki kaybedeceğim ama savaşarak kaybedeceğim' demişti.

İmamoğlu’ndan ‘torpil’ açıklaması: Benim nazarımda bir itibarı yok

Ekrem İmamoğlu, İBB'de işe alınacaklar ile CHP içindeki bir yazışma hakkında açıklama yaptı.