Perşembe / 26 Kasım 2020

İstanbul’un dört bir yanında sonu gelmeyen kıyaklar

Eski AKP’li Belediye Başkanı Yeniay’ın şirketinin inşa ettiği Cadde 24 projesi için yargı yürütmeyi durdurdu. Yeniay projeyi “Tapusu verilmiş, durdurmanın bir anlamı yok” diye savundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hocası olarak bilinen Kemal Efendi’nin kurucusu ve onursal başkanı olduğu Kemal Efendi Vakfı’na Fatih’te bedelsiz bina tahsis etti.

204,568BeğenenlerBeğen
8,581TakipçilerTakip Et

Başkan ‘Cadde’sine sahip çıkmadı

Cumhuriyet.com.tr ‘de yer alan habere göre; Eski Küçükçekmece Belediyesi’nin AKP’li Başkanı Aziz Yeniay’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu 24 Gayrimenkul tarafından Halkalı Atakent’e inşa edilen Cadde 24 projesi için İstanbul 3. İdare Mahkemesi’nden yürütmenin durdurulması kararı çıktı. Projenin kaçak olduğunu geçen aylarda bilirkişi raporu da doğrulamıştı. 2014 Mayıs ayında Atakent’in merkezinde home – ofis ve alışveriş caddesi konseptinde 270 bağımsız bölümden oluşan ve 200 milyon TL yatırımla hayata geçirilen Cadde 24 yapılırken çekme mesafelerine uyulmamış. 30 metre olması gereken arka bahçe mesafesi sadece 10 metre olarak inşa edilmişti.

Arkadaşlara destek

24 Gayrimenkul’e 2014’te transfer olan Aziz Yeniay, Cadde 24 projesinin kendisinden önceki dönemde inşa edildiğini savundu. Oysa Aziz Yeniay, Ekim 2014’te Cadde 24 projesinin dükkânları satışa çıkarıldığı toplantıda yer alarak, Cadde 24’ün Küçükçekmece ve Halkalı’da önemli bir noktada olduğunu, doğru projeler olduğunda talip olduklarını söylemişti.

Cadde 24 projesi için yürütmenin durdurulması kararıyla ilgili 24 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay, “O projenin inşaat döneminde ben ortak değildim. Sadece arkadaşlara destek olmak için projenin tanıtım toplantısında yer aldım. Ayrıca bitmiş, tapusu verilmiş bir projenin yürütmesini durdurmanın bir anlamı yok. Yürütmeyi durdurma yürüyen işlerle ilgili olur. Cadde 24 projesini yapan arkadaşları uyarmıştım. İlgili hukukçularla mahkemeye itirazda bulunup bulunmadılar mı bilmiyorum” ifadesini kullandı.

Hukuka aykırı

Küçükçekmece Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Av. Erhan Aslaner, Cevdet Ateş ve Av. İbrahim Ozan’ın açtığı davada 06.02.2015 tarih ve 2015/34 sayılı Küçükçekmece Belediye Meclisi meclis kararıyla kabul edilen Küçükçekmece ilçesi Halkalı 12 pafta 5573 parsele ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğinin, hukuka aykırı olduğu belirtildi. Yürütmenin durdurulmasını isteyen davacılar ayrıca bahse konu taşınmaz üzerindeki mevzuata aykırı yapıyı yasal hale getirmek için imar planı değişikliği yapıldığı, yapılan değişikliğin planlama ilkelerine aykırı olduğunu vurguladılar.

İstanbul 3. İdare Mahkemesi’nin 26.10.2016 tarihinde veridiği kararda şu ifadeler bulunuyor:

* Dava konusu 06.02.2015 tarih ve 2015/34 sayılı belediye meclisi kararıyla kabul edilen 1/1.000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinin, plan notlarında yapılan değişiklikler ve getirilen kat artırımlarıyla yapılaşmaya dair hükümlerin Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne, planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine aykırı olduğu sonucuna ulaşıldı.

* Ayrıca uyuşmazlık konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç ya da imkânsız zararların oluşacağı da açıktır.

* Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

* Planlama alanı içerisindeki bir alan iki kez emsale tabi olup üzerinden yapılaşma hakkının doğduğu, 5573 parselin yapılaşma hakkına kreş alanındaki alanı da dahil ettiğimizde, kreş alanı üzerinde herhangi bir yapılaşması bulunmayan bu alanın bir başka fonksiyona ait alan değeri üzerinden yapılaşma hakkı elde etmesi planlama esaslarına ve şehircilik ilkelerine aykırıdır.

Şehirciliğe aykırı

* Önceki plan tadilatlarından farklı olarak planlama alanında kat artırımına neden olduğu için 05.02.2016 tarihli geçici 10. maddede yer alan “Ancak bu madde hiçbir şekilde bu yönetmelik hükümlerinin karma kullanımı ve yapının planla belirlenen kat adedini artırmak amacıyla uygulanamaz ve bu amaçla yapı ruhsatı düzenlenemez” hükmüyle ters düşmektedir.

* Değerlendirmeler ışığında Halkalı’da 12 pafta, 5573 parselin uygulama imar planı değişikliğiyle getirilen fonksiyon yoğunluklarının üst ölçekli plan kararlarına uygun olduğu ancak, plan notlarında yapılan değişiklikler ve getirilen kat artırımlarıyla yapılmaya dair hükümlerin Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin ilgili maddelerine, planlama esaslarına ve şehircilik ilkelerine aykırıdır.

Son Haberler

Mahkemeden bir ‘Taşyapı’ kararı daha: Bakanlık iskanı durduruldu

İstanbul Kadıköy'deki Meteoroloji arsasına 4 adet gökdelen inşa eden ve ‘inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle’ durdurarak şirketi zarara uğrattığı gerekçesiyle Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasını kazanan Taşyapı’yla ilgili mahkemeden bir karar daha geldi. Taşyapı’ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen iskan mahkeme tarafından durduruldu.

Maaşlarını alamayan inşaat işçileri eyleme geçti

Aydın'da Vakıflar Genel Müdürlüğü binasının yapımını üstlenen firmada çalışıp, 2 aydan bu yana ücretlerin bir kısmını alabildiklerini öne süren 22 işçiden 6'sı, 5 katlı inşaatın tepesine çıkarak eylem yaptı. Demir kalıp ve tahta parçalarını aşağı atan işçiler "Hakkımızı istiyoruz" dedi.

Soma faciası ile ilgili 5 yöneticiye daha dava açıldı

Manisa'nın Soma ilçesinde 310 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5 yöneticiye dava açıldı

Bitlis’’te toplantı ve yürüyüşler 7 gün yasak

Bitlis'te her türlü gösteri, basın açıklaması ve yürüyüşler, Valilik tarafından 7 gün boyunca yasaklandı.

Rektörden Fethullah isimli öğrenciye: Babana söyle ismini değiştirsin

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Öğretmenler Günü nedeniyle gittiği Yarımca İlkokulu'nda, bir öğrencinin adının Fethullah olduğunu öğrenince, "Babana söyle, ismi hemen değiştirsin" dedi.

Gündem

Koca uzun aradan sonra ‘vaka’ sayılarını açıkladı, siyasilerden ve STK’lerden tepki yağdı: “Bakanlığınızın yüzü yok”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın uzun bir aranın ardından vaka sayılarını açıklamasına siyasilerden ve sivil toplum kuruluşlarından "Madem iddialarımız doğruydu neden daha önce açıklamadınız" tepkileri geldi.

Kızının yanında eşini yakarak öldüren erkek: Serviste ön koltuğa oturduğu için kıskandım

Diyarbakır’da, tartıştığı kocası tarafından diri diri yakılan Güllü Yılmaz’ın, şiddet gördüğü için Kadın Sığınma Evine yerleştiği, zanlı tarafından ikna edilip çıkarıldıktan sonra öldürüldüğü belirlendi.

‘AKP’nin iktidardaki payı azalıyor’

Karar yazarı Mustafa Karaalioğlu, "AK Parti’nin iktidardaki payı azalıyor, Erdoğan’ın en yakın arkadaşları veya yıllardır savunduğu fikirler tasfiye oluyor" diye yazdı.

Erdoğan’dan Fatih Ürek’in programına müdahale

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, Türkiye'nin istişaresiz bir topluma dönüştürüldüğünü ifade ederek Fatih Ürek'in programına bile müdahale edildiğini yazdı. 

İsmail Saymaz “Türkiye’de adalet mülkün damadıdır”

''Çaycıya 86 TL çay tost parası takan adamın tanıklığıyla İlhan Cihaner'i tutukladılar''