İstanbullular Maçka Parkı’na sahip çıkıyor

Maçka Parkı'nın tünel inşaatında kalacak bölümü kapatıldı. Projeyle ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlar parka gitti.

Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri Projesi’nin Dolmabahçe ayağı için bir kısmı kapatılan Maçka Demokrasi Parkı’nın Beşiktaş Stadyumu’na bakan kısmı çitlerle çevrildi. Parkın geleceği konusunda endişe yaşayan ve İBB tarafından yürütülen bu proje hakkında bilgi sahibi olmak isteyen çevre halkı da sosyal medya üzerinden örgütlenip, CHP’li Sezgin Tanrıkulu ve Selina Doğan’la birlikte park önünde toplandı ve gece nöbeti tuttu.

‘Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa tünelleri’ olarak adlandırılan proje Mayıs 2016 yılında İstanbul büyükşehir belediye meclisinde CHP’li üyelerin itirazlarına karşın oy çokluğuyla kabul edilmişti. Etüt çalışmaları devam eden projeye göre Beşiktaş’tan Sarıyer’e kadar aralıklı olarak yer üstünden de ilerleyen tünel hattı, Maden bölgesinde yeniden yer altına girerek Zekeriyaköy’ün altından geçiyor ve 3’üncü köprüyle birleşerek yer üstüne çıkıyor.

Taksim Meydanı’na bağlanacak

Projeye göre bu noktada yer altına giren yol, Bayıldım Caddesi’nin altından ilerleyerek Balmumcu’ya uzanacak. Yaklaşık 7,5 kilometre uzunluğunda olacak bu tünelden 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü’ne bağlantı verilecek.

İBB’de duyurulan imar planında Maçka Parkı’nın içinde herhangi bir inşaat faaliyeti yürütülüp yürütülmeyeceği belirtilmiyor. Öte yandan bu tünelin, Taksim Meydanı’nda yer altındaki tünellerle birleştirilmesi öngörülüyor.

‘Askeri alanlar etkilenecek’

Projeyi değerlendiren TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Yıkıcı, “Buradaki önemli nokta tünellerin batış-çıkış noktalarıdır” dedi.

Yıkıcı şöyle devam etti: “Projenin Dolmabahçe çıkışı Maçka Parkı; Levazım çıkışı Ortaköy vadisi olarak görülmektedir. Oradan Harp Akademileri’ne çıkan bölgeye uzanıyor. Ayazağa için ise ‘Maslak 1453’ diye askeri alan üzerine çökmüş rant projesinin kıyısından Fatih Ormanı ve Maslak’ta yoğun olarak rastlayacağınız askeri alanların olduğu bölgeden çıkacağı görülmektedir.”

FİRMA YETKİLİSİ: AĞAÇ KESİMİ OLMAYACAK

Proje hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlara projenin yürütücü firmasında görevli bir yetkili, “Parkta kesinlikle ağaç kesimi olmayacak” diyerek karşılık verdi.

Firma yetkisilisine sorularını yönelten vatandaşlar cevap alamayınca parkın kapatılan kapısına kadar yürüdü. Burada kısa bir süre proje hakkında değerlendirmelerde bulunan vatandaşlar daha sonra dağıldı.

‘OTOBÜS DURAĞININ YERİNİ DEĞİŞTİRİRKEN BİLE SORACAĞIM DEMİŞLERDİ’

Bu vadinin İstanbul’da ender yeşil alanlardan bir tanesi olduğunu söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu “Bütün bölgeye hizmet veren ve tek nefes alınabilecek bir yer. Bu bölgenin bir sakini olarak buradayım. Parkı zaman zaman kullanıyorum. Hiçbir bilgilendirme olmadan açıklama olmadan buranın kapatılmış olması son derece yanlış” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi ise çalışmaların halkla paylaşılmadan yapıldığını savundu. Yedekçi, “Otobüs durağının yerini değiştirirken halka soracağım’ diyen İBB Başkanı Kadir Topbaş bu parkı yıkarken, bu parktaki ağaçları kesmeye çalışırken kime sordu” diye konuştu.

Ayrıca sosyal medyada Maçka Forumu tarafından yapılan “Koştuğun yere sahip çık” çağrısı ile bu sabah birçok koşucu Maçka Parkı’na sahip çıkmak için koştu.

https://youtu.be/8jlhz9bkIO0

‘HALKA BİLGİ VERİLMEDİ’

Düzenlenen koşuya katılan Emre Öztuna adlı yurttaş , İstanbul’da bu tarz yerlerin korunması gerektiğini söyleyerek mahalle halkının parkın iyileştirilmesi için etkinlikler yaptığını belirtti. Ercan, “Hafta sonları insanlar buraya gelerek zaman geçiriyor. Burası nefes aldığımız bir yer. Bu alanların ve her bir ağacın korunması lazım” dedi. Çalışma yapılmadan önce halkın bilgilendirilmediğini söyleyen Öztuna, “Maçka Parkına ne yapılacak, neden yapılacak bizi bilgilendirmediler. Farklı alternatiflerin masaya yatırılması gerekiyor. Bunlar yapılmadan böyle gizli saklı işler yapılmasından endişe duyuyoruz” dedi.

‘BİZE NEFES ALMAK İÇİN YER BIRAKSINLAR’

Mahalle halkından Sebahat Ercan da, yaşadıkları çevrede yeşil alan olarak sadece Maçka Parkının olduğunu ifade ederek parktaki ağaçların kesilmesine veya taşınmasına karşı olduğunu söyledi. Ercan, “Bize nefes almak için yer bıraksınlar” diye konuştu.

‘BU KONU ŞEHİR PLANCILARININ İŞİDİR’

Süleyman Kara da yapılacak projenin ulaşım açısından iyi ya da kötü olmasının ayrı tartışma konusu olduğunu söyledi. Kara, “Bu konu şehir plancılarının işidir ama belediyenin kimseye haber vermeden böyle bir işe girişmesi temel problemdir” dedi.

Sosyal medyada ise #MaçkaParkı, #ParkınaSahipÇık hashtag’leriyle paylaşımlar devam etmekte.

Son Haberler