‘İstanbul’da metro inşaatları için açılan 18 tünel çökme tehlikesi altında’

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Av. Doğan Subaşı, İstanbul’da metro inşaatları için açılan 18 tünelin çökme tehlikesi yaşadığını söyledi.

207,663BeğenenlerBeğen
7,891TakipçilerTakip Et

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Eyüpsultan’daki Silahtarağa’daki İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin projesini iptal ederek geçen hafta temel atmama töreni düzenlemesine yönelik AKP’den gelen eleştirilere yanıt veren Subaşı, AKP döneminde birçok yanlış projeye imza atıldığını belirtti. İBB Meclisi’nin Kasım ayı birinci birleşiminde konuşan CHP’li Doğan Subaşı, şu ifadeleri kullandı:

“Yanlış yere bir yatırım planlamışsınız. Bu plansızlık düzeltildi. Yedi tane Metro ihalesi AK Parti döneminde ödeme yapılmadığı için durdu. İstanbul’un altındaki 18 tünel çökme tehlikesi altında. Siz yanlış yatırım yapmayı çok iyi bilirsiniz.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iptal ederek “temel atmama töreni” düzenlediği Eyüpsultan’daki Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ile ilgili çıkan tartışmalar üzerine açıklama yaptı.

Açıklamada; Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar’ın iddialarına yanıt verilerek Haliç’e açık su deşarjının söz konusu olmadığı, aksine Haliç’te yeniden koku ve kir problemi doğmasının önlendiği vurgulandı.

T24’ün aktardığına göre, açıklamada dünyanın hiçbir ileri biyolojik arıtma tesisinde membrandan geçmiş olsa bile suyun içme suyu olarak kullanılmadığı belirtildi.

İBB Başkanı İmamoğlu, geçen hafta bir ‘temel atmama töreni’ düzenleyerek, önceki yönetim tarafından projesi onaylanan ve ihale süreci tamamlanan Silahtarağa Arıtma Tesisi projesini iptal etmişti.

Tesisin iptal edilmesiyle 1 milyar 525 milyon liralık maddi yükün bertaraf edildiğini, inşaat alanı içerisindeki Eyüpsultan Belediyesi’ne ait spor tesisi, düğün salonu, İGDAŞ Genel Müdürlüğü’ne ait binanın yıkılmasının önüne geçildiğini kaydeden İmamoğlu, törende yaptığı konuşmada “Bu ‘temel atmama’ töreni, literatüre girmiştir. Bundan sonra umuyorum hiç ihtiyaç duymayacağımız bir tören yapalım istiyorum. Bir daha böyle bir tören olmasın” demişti.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, projenin iptali üzerine Twitter’dan paylaştığı mesajda, “İmamoğlu’na tavsiyemizdir, Haliç tekrar kokulara boğulmadan, Marmara’da alg patlaması oluşmadan, yavrularımızın daha büyük bedel ödememesi için bugünden gerekeni yapın” derken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da pazartesi günü ülke genelinde 11 milyon fidanın dikildiği ‘Geleceğe Nefes’ projesi töreninde “Birileri bir önceki dönemde hazırlıkları tamamlanan arıtma tesisi için şu gaflete bakın temel atmama töreni yapıyor. Tıynetlerine uygun şekilde temel atmama töreni düzenlemişler” eleştirisinde bulunmuştu.

loading...

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İskilipli Atıf’ı savunan AKP İskilip ilçe başkanı tehditler savurdu: Kemalist düzeni yerle bir edeceğiz

AKP Çorum İskilip İlçe Başkanı Mustafa Lek, yaptığı açıklamada skandal ifadeler kullanarak, "Kemalist düzeni yerle yeksan edeceğiz" dedi.

Şamil Tayyar’dan Doğu Perinçek’e “İslamcı Kemalist” tepkisi: Haddinizi bileceksiniz

AKP'li Şamil Tayyar'dan Doğu Perinçek'e "İslamcı Kemalist" tepkisi geldi.

Yeni döneme damga vuracak… Kılıçdaroğlu CHP’nin yeni programını hazırladı!

Fikret Bila, CHP'de yapılacak kurultay öncesi hazırlanan yeni parti programının detaylarını yazdı.

Erdoğan’ın sesiyle paylaştı: ‘Bana her şey seni hatırlatıyor’

ABD Başkanı Trump'ın elinde İncil'i tuttuğu fotoğraf akıllara AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 2015 yılındaki mitingini getirdi.
207,663BeğenenlerBeğen
7,891TakipçilerTakip Et