Perşembe / 16 Temmuz 2020

İstanbul’da bir haftada 2211 kişi öldü! Koronavirüs değilse ne?

İstanbul'da geçen yıl 1 Nisan'la 7 Nisan arasında 1431 kişi öldü. Bu sene ise 2211. Ölümler yüzde 50 arttı. Koronavirüse kadar sayılar geçen sene ile aynıyken, bu sene hızla çoğaldı. Akıllara 'koronavirüs mü?' sorusu geldi

206,852BeğenenlerBeğen
8,626TakipçilerTakip Et

İstanbul’da ölümlerin geçen yıla göre bu yıl hemen hemen yüzde 50 oranında artması dikkat çekti.

Koronavirüsten tüm Türkiye’de her gün 70 veya 80 arasında kişinin öldüğü açıklanırken, sadece İstanbul’da bu kadar ölüm olması akıllara soru işaretleri bıraktı.

Resmi kayıtlara göre 1 Nisan’la 7 Nisan arasında İstanbul’da geçen yıl 1431 kişi öldü.

Bu yıl 1 Nisan’la 7 Nisan arasındaki ölüm sayısı ise 2211’e yükseldi.

Koronavirüs salgınına kadar geçen yılla bu yıl arasında günlük sayılarda fazla fark gözükmesken, bu seneki olağanüstü artış dikkat çekti.

İstanbul Tabip Odası da dün yaptığı açıklamada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye’de koronavirüse yakalanan hasta sayısını 601 olarak açıklamasına rağmen sadece İstanbul’da bu sayının 1000’i geçtiğini, ayrıca hastanalerin de dolup taştığını açıklamıştı.

Açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

– Türkiye’deki vakaların yüzde 56’sının İstanbul’da olduğunu, İstanbul’un göz göre göre nasıl vahim bir duruma sürüklendiğini ancak 1 Nisan tarihinde öğrenebildik.

– Dünya ve Türkiye tıbbı bu süreçte COVİD-19 teşhis ve tedavisinde sadece PCR testine dayanarak karar verilemeyeceğini çoktan öğrendi.

– Oysa Sağlık Bakanlığı sadece, hala daha yeterli sayıda yapılmayan PCR testlerinde pozitif çıkan vakalarla ilgili rakamları açıklıyor.
– Yapılan açıklamalarda toplam test, vaka, vefat, yoğun bakımda yatan hasta, entübe hasta sayıları verilirken hastanelerde COVİD-19 teşhisiyle tedavi edilen hasta sayıları bile açıklanmıyor.

– Bu arada test yapıl(a)madan ya da test sonucu pozitif gelmeden hayatını kaybeden hastalara istatistiklerde yer verilmiyor.

– Netice itibarıyla, COVİD-19 vaka ve vefat sayılarını olduğundan çok daha düşük gösteren bu yaklaşıma karşı İstanbul Tabip Odası olarak sahadan topladığımız verilerle gerçek tabloyu raporlaştırıyor ve kamuoyuyla paylaşıyoruz.

– İstanbul’da COVİD-19 teşhisiyle hastanelerde takip ve tedavi edilen hastaların sayısı çoktan binleri geçti. (İstanbul’da 45 gün içinde iki hastanenin yapılacağının açıklanması da durumun vahametini gösteriyor.)

– Hastanelerimiz COVİD-19’lu hastalarla dolup taşıyor, artık aynı odada iki hasta birlikte yatırılmak zorunda kalınıyor.

– İstanbul’da eskiden bu yana çok sıkıntılı olan yoğun bakım yataklarıyla ilgili sıkıntı da hızla kendini gösteriyor.

– Öte yandan Sağlık Bakanı 1 Nisan 2020 tarihindeki basın toplantısında Türkiye’de COVİD-19’lu sağlık çalışanı sayısını 601 olarak açıkladı.

– Oysa bizim sahadan topladığımız bilgiler sadece İstanbul’daki COVİD-19’lu hekim, sağlık çalışanı sayısının çoktan bini geçtiğini gösteriyor.

– Pandemiye karşı yersiz, yanlış, hatalı politikalarınızın, başarısızlığınız apaçık ortadayken “başarı hikayesi yazma” çabalarınızın kurbanı olmak istemiyoruz.

5 YORUM

  1. Bir hekim olarak şunu söyleyebilirim, hastalığın tanı testleriyle ilgili sadece bizde değil tüm dünyada ciddi sorun var, PCR testleri, diğer yönleriyle covid e uyan bir grup hastada malesef negatif (yani normal) çıkıyor, hatta bir arkadaşımızın takip ettiği üst üste 2 testi normal çıkmasına rağmen akciğer bulguları ve diğer testleri tam olarak covid le uyumlu hasta vefat etti ve kayıtlara ölüm sebebi zatürre(pnömoni)ve solunum yetmezliği olarak geçti(pcr normal geldiği için corona denmedi doğal olarak). Kaybedildiği süreçte şuan kullanılan klasik corona tedavisini de aldı (plaquenil, azitro ve enfluvir). Bunun gibi olası covid vakalarını da hesaba katmak ülkeler için bir tercih meselesi olmuş, ancak böyle hastaların veya vefatların olduğunu inkar etmek yerine bunların varlığını bilip yeni tanı yöntemlerinin bulunması için çaba harcamak gerekir. Covid tedavisi almış olan testi negatif olası vakalar da eklenirse hem covitten iyileşen sayısı hem de ölen sayısı artacaktır, belki ölüm oranı çok değişmez ama ölüm sayısı Almanya’da bile şuankinden çok yüksek çıkacaktır. Ancak rakam ne çıkarsa çıksın şuan yapmamız gerekenler değişmiyor, risk altındaki yaşlı ve kronik hastalıklı büyüklerimizi belirti vermeyen genç ve sağlıklı taşıyıcılardan korumak, ne zamana kadar? Aşı ve ilaç çalışmaları sonuç verene kadar.

  2. LA AKILLARINIZ NERDE ,YA BU CESETLERİ ŞU BAŞAKŞEHİR YOLUNDAKİ ASFALTA KARIŞTIRIYORLARSA.SİZ NASIL POLİTİKACISINIZ. 60 DARBESİNDE DE BETON MAKİNALARI, MİKSERLER FALAN ARAŞTIRILDI. ASFALTLAR KAZILDI SIKIYÖNETİM KOMUTANLARINCA. CESETLER ARANDI. O ZAMAN DA 100LERCE TALEBE ÖLDÜRÜLMÜŞ denildi.CHP NEREDE TAM ONA GÖRE BİR İŞ. BÜYÜK SÜKSE YAPAR. ASFALTI KIRSIN BAKSIN İÇİNE KEMİKLERDEN SAYI ÇIKAR.MESELA 50 KAFA VARSA 50 ÖLÜ DEMEK Dİ Mİ. hadi bakalım.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İmamoğlu parti başkanlarına Kanal İstanbul’u anlattı: İBB’nin 2009’da ‘yapılmamalı’ dediği her şey projede var

Kanal İstanbul projesiyle ilgili 4 siyasi partinin genel başkanıyla bir araya gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP yönetimindeki İBB’nin, 2009 yılında hazırladığı 'çevre düzeni planı'nı hatırlatarak, 'İstanbul için hayati önemi var, kesinlikle yapılmamalı' denilen her şeyin bu projede olduğunu ifade etti.

Yolsuzluklar bir bir ortaya çıktı, AKP’li meclis üyeleri Mansur Yavaş’ın üzerine yürüdü

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, önceki dönemde bir firmanın piyasadan 1.5 TL’ye aldığı fidanları ASKİ’ye 15 TL’ye sattığını, bunların da çoğunun dikilmediğini belgeleriyle açıkladı. Bunun üzerine AKP'li Meclis üyeleri Yavaş'ın üzerine yürüdü.

Erdoğan’dan Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı açıklaması: Kulak asmayın

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında Saray'daki Sergi Salonu'nda düzenlenen yemekte şehit aileleri ile bir araya geldi.

İmamoğlu Ayasofya’yı yanıtladı: Doğrular yapılır, kimsenin endişesi olmasın

İmamoğlu, İBB Meclisi'nde sunulan Ayasofya'nın imar planlarına 'Ayasofya cami ve külliyesi' olarak işlenmesi teklifini değerlendirdi. İmamoğlu, "Doğrular yapılır. Hiç kimsenin endişesi olmasın" dedi.

Haber Global’de ikinci Muharrem İnce vakası! Sunucu isyan etti…

Haber Global'de geçtiğimiz günlerde Muharrem İnce'nin canlı yayını terk etmesinin ardından CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Erdal Aksünger de program konuklarından Avukat Ertuğrul Akar'ın CHP'yi hedef alan sözleri sonrası programı terk etti.
206,852BeğenenlerBeğen
8,626TakipçilerTakip Et