Perşembe / 16 Temmuz 2020

İstanbul Halk Ekmek’te ‘duty free’ skandalı patladı

İstanbul Halk Ekmek tarafından yurtdışına gönderilen personelin duty free’lerde yaptığı harcamanın faturasını kuruma ödettirdiği ortaya çıkı.

206,852BeğenenlerBeğen
8,626TakipçilerTakip Et

İstanbul Halk Ekmek’te “duty free skandalı” patlak verdi. Halk Ekmek’in yurtdışına gönderilen personelinin duty free’lerde (Vergisiz alışveriş yapılan bölge) yaptığı harcamaların faturasını da kuruma ödettirdiği ortaya çıktı. Yurtdışına giden personelin Türkiye’deymiş gibi kesilen taksi paralarının da kurum kasasından karşılandığı belirlendi.

FAZLADAN ÇIKIŞ HARCI

Skandalı ortaya çıkaran Sayıştay’ın İstanbul Halk Ekmek (İHE) şirketi raporunda yer alan tespit şöyle:

“Yönetim Kurulu Kararı ile 20 Ekim-20 Kasım 2015 tarihleri arasında Almanya’da eğitim faaliyeti için görevlendirilen kişiler ile 9 Ocak 2015 tarih ve 15/5 sayılı Yönetim Kurulu Kararı ile 12-16 Ocak 2015 tarihleri arasında Fransa ve Almanya’ya görevli gönderilen personele Seyahat Yönetmeliği hükümlerine aykırı olarak özel giderlerin ödendiği tespit edilmiştir. 29 Ocak 2015 tarih ve 029-1930 fiş No’lu mahsup fişi ile duty free gideri, 23 Kasım 2015 tarih ve 1123-01437 fiş No’lu mahsup fişi ile; klinik ücreti ve duty free gideri, 25 Kasım 2015 tarih ve 1125-01905 No’lu mahsup fişi ile eğitime giden personelin eğitimde bulundukları sürede Türkiye’de taksi ücretinin ödendiği tespit edilmiştir. Ayrıca yurtdışına çıkış ile ilgili olarak eklenen yurtdışına çıkış harcı pullarının görev tarihi dışında 1 Kasım 2015 tarihinde de 3 adet fazladan ödendiği görülmüştür.”

Sayıştay’ın uyarısı üzerine İHE, “İfade edilen tutarlar yansıtma faturası tanzim edilerek ilgili kişilerden tahsil edilmiştir” açıklamasını yaptı. Sayıştay da, “Tahsil edilip edilmediği takip edilecektir” diyerek konunun takipçisi olacağını duyurdu.

İmamoğlu parti başkanlarına Kanal İstanbul’u anlattı: İBB’nin 2009’da ‘yapılmamalı’ dediği her şey projede var

Kanal İstanbul projesiyle ilgili 4 siyasi partinin genel başkanıyla bir araya gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP yönetimindeki İBB’nin, 2009 yılında hazırladığı 'çevre düzeni planı'nı hatırlatarak, 'İstanbul için hayati önemi var, kesinlikle yapılmamalı' denilen her şeyin bu projede olduğunu ifade etti.

Yolsuzluklar bir bir ortaya çıktı, AKP’li meclis üyeleri Mansur Yavaş’ın üzerine yürüdü

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, önceki dönemde bir firmanın piyasadan 1.5 TL’ye aldığı fidanları ASKİ’ye 15 TL’ye sattığını, bunların da çoğunun dikilmediğini belgeleriyle açıkladı. Bunun üzerine AKP'li Meclis üyeleri Yavaş'ın üzerine yürüdü.

Erdoğan’dan Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı açıklaması: Kulak asmayın

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında Saray'daki Sergi Salonu'nda düzenlenen yemekte şehit aileleri ile bir araya geldi.

İmamoğlu Ayasofya’yı yanıtladı: Doğrular yapılır, kimsenin endişesi olmasın

İmamoğlu, İBB Meclisi'nde sunulan Ayasofya'nın imar planlarına 'Ayasofya cami ve külliyesi' olarak işlenmesi teklifini değerlendirdi. İmamoğlu, "Doğrular yapılır. Hiç kimsenin endişesi olmasın" dedi.

Haber Global’de ikinci Muharrem İnce vakası! Sunucu isyan etti…

Haber Global'de geçtiğimiz günlerde Muharrem İnce'nin canlı yayını terk etmesinin ardından CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Erdal Aksünger de program konuklarından Avukat Ertuğrul Akar'ın CHP'yi hedef alan sözleri sonrası programı terk etti.
206,852BeğenenlerBeğen
8,626TakipçilerTakip Et