İşsizlik nisanda yüzde 13’e yükseldi, işsiz sayısı 1 milyon arttı

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 116 bin kişi artarak 4 milyon 202 bin kişi oldu.

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 116 bin kişi artarak 4 milyon 202 bin kişi oldu.

İşsizlik oranı 3,4 puanlık artış ile yüzde 13,0 seviyesinde gerçekleşti.

Bloomberg’in aktardığına göre, aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 3,6 puanlık artış ile yüzde 15,0 olarak tahmin edilirken genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 6,3 puanlık artış ile yüzde 23,2’e yükseldi.

Ekonomistler, genç nüfusun oy verme eğilimlerinde işsizliğin başlıca sebeplerden olduğunu dile getiriyordu.

15-64 yaş grubundaki işsizlik oranı ise 3,5 puanlık artış ile yüzde 13,3 olarak gerçekleşti. Veriler, istihdam oranının yüzde 46’da kaldığını gösteriyor.

Krizin en çok vurduğu sektörlerin başında gelen tarımda ise çalışan sayısı 329 bin kişi azaldı.

Tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 481 bin kişi azalış gösterdi. İstihdam edilenlerin yüzde 17,6’sı tarım, yüzde 19,7’si sanayi, yüzde 5,7’si inşaat, yüzde 56,9’u ise hizmet sektöründe yer alıyor.

Kayıt dışı çalışanların oranında ise yüzde 34,2’li bir veri söz konusu…

Haberde, mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranının yüzde 45,8, işsizlik oranının yüzde 13,8 olduğu kaydediliyor.

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam bir önceki döneme göre 74 bin kişi azalarak 28 milyon 40 bin kişi olarak tahmin edilirken istihdam oranı 0,2 puan azalarak yüzde 45,8 olarak gerçekleşti.

Tahliyesi beklenen Kavala için gözaltı kararını hukukçular nasıl yorumladı?

Gezi davasından beraat eden Osman Kavala'nın tahliyesi beklenirken, başka bir soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilmesine hukukçular tepki gösterdi.

Perinçek’in “Bahçeli zaman zaman ABD yörüngesine girebiliyor” ifadesine MHP’den yanıt

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in "Devlet Bahçeli, İyi Parti ile rekabeti yüzünden zaman zaman akılcı Türk vatanseverliğinden kopuyor ve ABD yörüngesine girebiliyor" sözlerine Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) yanıt geldi.

Osman Kavala hakkındaki gözaltı kararını canlı yayında öğrenen Saymaz: Hükümet-yargı çatışması var

Osman Kavala hakkındaki gözaltı kararı haberini Halk TV yayınında öğrenen İsmail Saymaz öğle saatlerinde Gezi Davası'nda beraat kararı verilen Osman Kavala hakkında akşam saatlerinde 15 Temmuz soruşturması kapsamında gözaltına alınmasını değerlendirdi. 

Mustafa Hoş perde arkasını anlattı… Burhan Kuzu’ya soruşturmayı Erdoğan’ın damadı mı istedi?

Gazeteci yazar Mustafa Hoş, Mesut Mevlevi suikastinin ve Burhan Kuzu'ya soruşturma açılmasının perde arkasını tane tane anlattı. 

Gezi davasında beraat kararının ardından Ekrem İmamoğlu: Şehrin yeşilini, doğasını savunan herkese selam olsun

Gezi Parkı davasında çıkan beraat kararlarını ilişkin açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İstanbul'da yaşayan herkes adına bu şehrin tarihini, kültürünü, yeşilini, doğasını savunan herkese selam olsun" dedi.
209,663BeğenenlerBeğen
4,901TakipçilerTakip Et