İşsizlik nisanda yüzde 13’e yükseldi, işsiz sayısı 1 milyon arttı

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 116 bin kişi artarak 4 milyon 202 bin kişi oldu.

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 116 bin kişi artarak 4 milyon 202 bin kişi oldu.

İşsizlik oranı 3,4 puanlık artış ile yüzde 13,0 seviyesinde gerçekleşti.

Bloomberg’in aktardığına göre, aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 3,6 puanlık artış ile yüzde 15,0 olarak tahmin edilirken genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 6,3 puanlık artış ile yüzde 23,2’e yükseldi.

Ekonomistler, genç nüfusun oy verme eğilimlerinde işsizliğin başlıca sebeplerden olduğunu dile getiriyordu.

15-64 yaş grubundaki işsizlik oranı ise 3,5 puanlık artış ile yüzde 13,3 olarak gerçekleşti. Veriler, istihdam oranının yüzde 46’da kaldığını gösteriyor.

Krizin en çok vurduğu sektörlerin başında gelen tarımda ise çalışan sayısı 329 bin kişi azaldı.

Tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 481 bin kişi azalış gösterdi. İstihdam edilenlerin yüzde 17,6’sı tarım, yüzde 19,7’si sanayi, yüzde 5,7’si inşaat, yüzde 56,9’u ise hizmet sektöründe yer alıyor.

Kayıt dışı çalışanların oranında ise yüzde 34,2’li bir veri söz konusu…

Haberde, mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranının yüzde 45,8, işsizlik oranının yüzde 13,8 olduğu kaydediliyor.

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam bir önceki döneme göre 74 bin kişi azalarak 28 milyon 40 bin kişi olarak tahmin edilirken istihdam oranı 0,2 puan azalarak yüzde 45,8 olarak gerçekleşti.

‘Erdoğan ve Bahçeli erken seçime gidiyor’

AKP’den istifa edip Ahmet Davutoğlu’nun partisine katılacağını açıklayan Konya eski Milletvekili Ömer Ünal, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçime gideceğini savundu.

’25 yıldır trafik sorunu yoktu’ diyen Tevfik Göksu’ya İmamoğlu’ndan yanıt geldi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İstanbul'da son altı ayda trafik sorunu oluştu, 25 yıldır yoktu" diyen İBB Meclisi AKP Grup Başkanvekili Tevfik

‘Tuvalet cezası’ skandalındaki o isimle ilgili gerçekler ortaya çıktı!

AKP'li Güngören Belediyesi'nde yaşanan tuvalet önünde selam verme cezasının ardından istifa eden Güngören Belediye Başkanı Yardımcısı Veysel İpekçi'nin kendisini göreve getiren Güngören Belediye Başkanı Bünyamin Demir'le geçmişte ortak olduğu ortaya çıktı

Gürbüz Çapan’dan idam gelsin diyenlere ders gibi yanıt!

Peş peşe işlenen kadın cinayetlerinin ardından tekrar idam geri gelsin tartışması başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam’dan terörist çıkmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'de Cambridge Camii'nin açılışında konuştu ve Yunus Emre'nin 'Bir kez gönül yıktın ise' adlı şiirini okudu.
210,605BeğenenlerBeğen
4,588TakipçilerTakip Et