Osmanlı torunlarını kavga ettirecek açıklama

Hürrem Sultan'ın torunu Roksan Kunter Nilhan Osmanoğlu'nun son dönemlerdeki çıkışlarına cevap niteliğinde açıklamalar yaptı.

Halkweb Haber Merkezi

Osmanlı padişahlarından 2. Abdülhamid’in torunu Nilhan Osmanoğlu, Türkiye’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ülkeye dönmek isteyen Osmanlı hanedanı üyelerine “Bunun bir bedeli var” diyerek mücevherlerini aldığını ileri sürmüştü.

Osmanlı torunundan İsmet İnönü’ye olay yaratacak sözler

Nilhan Osmanoğlu “korkudan devlet okulunda okuyamadık” da demişti.

Nilhan Osmanoğlu: Devlet okulunda okumamızın imkanı bile yoktu, özel okula gitmek zorunda kaldık

Posta’dan Alev Gürsoy Cimin’in sorularını yanıtlayan Hürrem Sultan’ın torunu Roksan Kunter’in açıklamaları Nilhan Osmanıoğlu’nun iddialarının doğru olmadığını tescil etti.

Aynı zamandan Abdülhamit’in dördüncü kuşaktan torunu olan Kunter, İsmet İnönü’nün Şadiye Sultan’ın mücevhelerini aldığı iddiasına ilişkin “Ben ailemden herhangi bir hırsızlık olayı duymadım. Şadiye Sultan, Ayşe Sultan’ın farklı anneden olan ablasıydı. Aralarında sadece beş ay var, birlikte büyütülmüşler. Selanik’te sürgündeyken de birliktelermiş. İletişimleri gayet iyiymiş ve hiç kopmamış. Eğer hırsızlık konusu olsaydı iç içe olan iki aile bireyi bu konuyu mutlaka paylaşırdı. Annemler böyle bir şey duymadıklarını söylediler” açıklamasını yaptı.

Devlet okulunda okuduğunu ve baskı görmediğini belirten Kunter, Abdülhamid’in torunları miras istiyor gündemine de “Böyle bir talebim de yok. Miras peşinde olan biri değilim” sözleriyle yanıt verdi.

Söyleşinin ilgili bölümü şu şekilde:

Son zamanlarda miras konusu yeniden gündeme geldi. “Abdülhamid’in torunları 7756 mülkü geri istiyor” denildi…

Şahsen bilgim yok. Böyle bir talebim de yok. Miras peşinde olan biri değilim. Eğer ailemizin büyükleri böyle bir açıklama yapmışsa zaten onların adına da konuşmam.

Hanedandan geriye kalan kişilerle görüşüyor musunuz?

Ailenin büyükleri sürgüne gönderildiği için farklı ülkelerde büyümüş bir aileyiz. Sultan II. Abülhamid Han’ın ölümünün 100. yılında Sayın Cumhurbaşkanımız aileyi bir araya topladı. Herkesle iletişime geçtiler. Sultan II. Abülhamid Han’ın yedi ülkeden 40 torunu İstanbul’da bir araya geldik.

Nilhan Osmanoğlu, İnönü’yü, Sultan II. Abdülhamid Han’ın kızı Şadiye Sultan’ın mücevherlerini çalmakla suçladı.

Siyaset adamları hakkında konuşmak bana düşmez ve yakışmaz. Ben ailemden herhangi bir hırsızlık olayı duymadım. Şadiye Sultan, Ayşe Sultan’ın farklı anneden olan ablasıydı. Aralarında sadece beş ay var, birlikte büyütülmüşler. Selanik’te sürgündeyken de birliktelermiş. İletişimleri gayet iyiymiş ve hiç kopmamış. Eğer hırsızlık konusu olsaydı iç içe olan iki aile bireyi bu konuyu mutlaka paylaşırdı. Annemler böyle bir şey duymadıklarını söylediler.

Nilhan Hanım’ın “Korkudan devlet okullarında bile okuyamadık. Hocalarımız bize baskı yapardı” iddiası var. Gerçekten baskı gördünüz mü?

Ben devlet okulunda okudum. Üstelik hiç korkum olmadı. Baskı da görmedim. Zaten okulda Osmanlı soyundan geldiğimi söylemedim. Söyleseydim de baskı görmezdim. Ben sıkıntı çekmedim ama annemler bunun sıkıntısını yaşadılar. Şimdiki iktidarla birlikte her şey daha rahat konuşuluyor. Yeniden gündeme gelmesi Sayın Cumhurbaşkanımız öncülüğünde oldu.

Son Haberler