İsmail Saymaz’ın ‘Alevi gazete’ mesajına tepki

Hürriyet gazetesi yazarı İsmail Saymaz, bugün öğleden sonra 16’da (9 Kasım 2019) yazdığı ‘twitter’ mesajında “Türkiye’nin ilk günlük Alevi gazetesi Biryol, yayın hayatına başladı. Biryol’un yolu açık, Hızır yoldaşı olsun.” diye yazdı.

Ancak bu mesaja gelen üzerine Saymaz, “Gazete kendisini böyle tanıtıyor. Nasıl bir zamanlar Alevi partisi kurulduysa Alevi gazetesi de olabilir.” diye açıklamada bulundu

Gelen tepki mesajları, “Alevi gazetesi derken? Ben hiç böyle bir şey duymadım. Kimse bir gazeteyi Sunni gazetesi diye anons etmedi. Hoş gelmedi benim kucağıma. Sadece Aleviler mi çalışacak? Yada sadece Alevilerle ilgili bilgiler mi verilecek? Ne ki bu Alevi gazetesi?”, “Ne kadar mezhepçi, dinci yayın varsa, tez elden batması dileğiyle…”“Gazetenin alevisi mi olur? Gazete sadece objektif ve tarafsız olur. Ötesi manasız olur!” temelindeydi.

Tepkiler, Alive-Sünni gibi mezhepçiliği körükleyen, ayırımcılığı teşvik eden paylaşımlara halkımızın ne kadar duyarlı olduğunu, bu toplumda artık bir daha “Alevi”, “Sunni” gibi ayrıştırıcı kavramların kullanılmaması gerektiğini, Türk toplumunun hele son yıllarda bölgesinde ve ülkede yaşadığı olaylardan sonra büyük bir olgunluğa eriştiğini ancak “okur/yazar” kisvesindeki aydınlarının bu olgunluğa daha erişemediklerini gösteriyordu.

İşte İsmail Saymaz’ın o paylaşımı ve gelen tepkiler;

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Meclis’te Alevi önergesi kavgası… MHP’lilerden ‘git’ diyen Tanrıkulu’na ‘it’ saldırısı

TBMM Genel Kurulu’nda, HDP Grubunun Alevilere yönelik gerçekleşen sistematik saldırıların detaylı olarak araştırılması için Meclis başkanlığına verdiği araştırma önergesinin görüşülmesi sırasında tartışma yaşandı.

Ali Babacan cephesinden AKP çıkışı: ‘Hasmı olmayacağız’

Yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren Ali Babacan cephesinden AKP'ye karşı izlenecek tutum hakkında açıklama geldi.

‘Alevilere yönelik saldırılar araştırılsın’ önergesi reddedildi

Alevilere yönelik saldırılar araştırılsın önergesi TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada reddedildi.

Erdoğan – Trump görüşmesine ilişkin Beyaz Saray’dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Donald Trump’la bir araya geldi.

Ceren Özdemir cinayetinin katil zanlısı böyle yakalandı! Linç girişimi…

Ordu'nun Altınordu ilçesinde 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'in bıçaklı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin bir şüpheli yakalandı.
210,621BeğenenlerBeğen
4,583TakipçilerTakip Et