Cuma / 20 Kasım 2020

İslamcı medyanın katliam öncesi çağrıları

İstanbul Ortaköy'de Reina'da yaşanan 39 kişinin hayatını kaybettiği katliamın ardından yılbaşı kutlamalarının sürekli hedef gösterilmesi gündemdeki sıcaklığını koruyor...

204,641BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

İstanbul Ortaköy’de Reina’da yaşanan 39 kişinin hayatını kaybettiği katliamın ardından yılbaşı kutlamalarının sürekli hedef gösterilmesi gündemdeki sıcaklığını koruyor.

Sosyal medyada yılbaşından günler önce yaşanan ve yılbaşı kutlamalarına yönelik “saldırgan açıklamalar” bir bir ortaya çıkarken, manşetlerde ve köşelerde de yılbaşı kutlamalarına yönelik hedef gösterici ifadeler yer aldı.

Bu kapsamda milli görüşçülerin yayın organı Milli Gazete manşetten, noel ve yılbaşı kutlamalarını hedef alarak, “Bugün son gün bugün son uyarı kutlama” demişti. Gazete haberinde Noel’in ve yılbaşı kutlamalarını yapılmaması ve engellenmesi mesajını verdi.

Dahası Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri okullara yazılar yazarak çocuklara yılbaşı etkinliği ve kutlamasını “kültürümüze aykırı”  diyerek yapmaması uyarısında bulunmuştu.

YUSUF KAPLAN: CELLADINA ÂŞIK TASMALI ÇEKİRGELER

Hükümete yakın Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan da, yeni yıl kutlamalarını hedef aldı. Yusuf Kaplan bugünkü “Yılbaşı çılgınlığı: Kaybedenlerin, kazananları alkışlaması, celladına âşık olması!” başlıklı yazısında, “Çarşıda-pazarda, işyerlerinde, alış-veriş merkezlerinde, televizyon ekranlarında, her yerde Noel Baba soytarıları cirit atıyor!” dedi.

“MÜSLÜMAN MEMLEKETİ DEĞİL Mİ?”

“Sadece işyerlerinde, resmî veya gayr-ı resmî kurumlarda değil, sitelerde, büyük yerleşim merkezlerinde -hatta evlerde bile- devâsâ çam ağaçları dikiliyor; sokaklar, caddeler Noel Baba figürlerinden geçilmiyor!” diyen Yusuf Kaplan, “İyi de, burası neresi? Müslüman memleketi değil mi?” sorusunu yöneltti.

“CELLADINA ÂŞIK OLMAK TAM DA BU DEĞİL MİDİR?”

Yeni yıl kutlamalarına sert ifadelerle karşı çıkan Yusuf Kaplan, “Bu soytarılık, bu özenti, bu aşağılık kompleksi bir toplumun zihnî, kültürel ve sosyal bakımlardan tefessüh edişinin, dekadansın eşiğine sürüklenişinin, dekandanla dans edişinin göstergesi değil midir? Celladına âşık olmak tam da bu değil midir?” dedi.

“İyi de nedir bu?” diye soran Yusuf Kaplan şu yanıtı verdi:

“Kaybedenlerin kazananları alkışlamasıdır. Dedim ya, celladına âşık tasmalı çekirgelere dönüşmesidir, elbette ki. Fiilen işgal edilmeyen, köleleştirilemeyen bir toplumun zihnen işgal edilmesi, köleleştirilmesidir bir asırdır yaşadığımız bu traji-komedi. Dışardan sömürgeleştirilemeyen bir toplumun içerden kendi-kendini sömürgeleştirme aymazlığı sergilemesidir.”

“İÇERDEKİ SÖMÜRGE KAFALI ELİTLER”

Yusuf Kaplan, “Sözümona istiklal savaşı verilen bir ülkede istiklal savaşından sonraki süreçte savaşmadan, içerden, özellikle de içerdeki sömürge kafalı elitler tarafından teslim alınması ve dize getirilmesidir bu!” diye yazdı.

“Bütün bunlar şu yakıcı gerçeği bir kez daha gözler önüne seriyor: Bir ülkede entelektüel ve kültürel bağımsızlık mücadelesi kazanılmadan o ülkedeki istiklal ve istikbal mücadelesi aslâ kazanılamaz” diyen Yusuf Kaplan şunları yazdı:

“Asıl bağımsızlık mücadelesi, entellektüel ve kültürel bağımsızlık mücadelesidir.

Nihayet Tayyip Bey de bu gerçeği açık yüreklilikle itiraf etti.

Bu ülkede, eğitimde, fikirde, kültürde, sanatta, medyada kültürel ve entellektüel bağımsızlık mücadelesi verilmediği sürece, maddî alanlarda dikkate değer ölçüde başarı elde ettiğimiz bağımsızlık mücadelesi bumerang etkisi yapar, geri teper ve bütün hayallerimiz suya düşer.

O yüzden her zaman söylediğim gibi: 10 yılda gelecek 100 yılın tohumlarını ekemezsek, celladına âşık tasmalı çekirgelerin bizi yok olmanın eşiğine sürükleyen aymazlıklarından kurtulamayız. Vesselâm.”

YENİ ŞAFAK MUHABİRİNDEN CİHATÇI PAYLAŞIMI

Yeni Şafak gazetesinin cihatçılara yakınlığıyla bilinen muhabiri Yılmaz Bilgen’in yılbaşı öncesinde attığı Tweet’te yer alan görselde Noel Baba şapkası takan bir cihatçı belinde otomatik silah tüfek omzunda roketatarla Noel Baba’yı hedef alıyor.

Reina’ya Noel Baba kılığına giren bir cihatçı elinde kaleşnikof tüfekle yılbaşı kutlayanları hedef alıp onlarcasını öldürüp yaralayınca Bilgen’in bu paylaşımına büyük tepki gösterildi.

Gericiler yılbaşı kutlamalarını böyle hedef göstermişti: Yılbaşı bombasını patlatalım

‘Noel Baba’nın başına silah dayadılar, soruşturma açılmadı…Alperen Ocakları açıklama yaptı

 

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

AKP’li Zengin: Polislerin işçileri tartaklamasını anlamakta zorlanıyorum

Soma ve Ermenek'ten Ankara'ya yürüyüş yapmaları engellenen maden işçilerinden bir grup, geçtiğimiz ay Meclis'te AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin'le görüşmüş, bu görüşmelerinin ardından yapacakları...

Fahrettin Koca’dan gençlere kısıtlama uyarısı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sokağa çıkma kısıtlamasının ardından sosyal medya hesabından gençlere uyarı yaptı.

İYİ Parti’de ikinci ‘FETÖ’cü suçlaması

İYİ Parti milletvekili Ümit Özdağ'ın İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'ya FETÖ'cü suçlamasının ardından bir başka olayda Rize'de yaşandı. İlçe Başkanı, İl Başkanı'nı FETÖ'cü olmakla suçladı.

Sorsan Almanya bizi kıskanıyor: Oradaki esnafa hibe buradaki esnaf bankaların kucağına

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'yi de ikinci dalga korkusu sardı. Hükümet ikinci dalga tedbirleri kapsamında dükkkanların kapatılmasına sadece paket servis yapmasına karar verdi. Paket servis yapamayan esnaf endişeli...

AKP’li isim ”Eminim hiç gitmemiştir” dedi, İmamoğlu’nun verdiği yanıtla rezil oldu!

AKP’li Tuncer, Gürpınar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden bahsederken “Eminim Ekrem Bey oraya hiç gitmemiştir” dedi. İddiaya yanıt veren İmamoğlu, “Oranın kütüphanesini Belediye Başkanı değilken ben yaptım” ifadelerini kullandı.