Perşembe / 6 Ağustos 2020

İskoçya bağımsızlığını ilan ediyor ve İrlanda erken genel seçime gidiyor

12 Aralık 2019’da İngiltere’de erken seçim yapıldı. İngiltere seçmeninin yapacağı tercih Brexit olarak adlandırılan ve İngiltere’nin AB’den çıkış sürecini düzenleyen politikaları doğrudan etkileyecekti. Erken seçim Muhafazakâr Partinin zaferiyle sonuçlandı. Bu sonuçların Ada’da yaşayanlar açısından sürpriz olmadığını belirmemiz gerekir. İngiltere’deki siyasi gelişmelerin İrlanda ve İskoçya’yı doğrudan etkileyeceği, seçimlerden haftalar önce medyada yoğun bir biçimde tartışıldı. Özellikle AB’ne üye konumundaki İrlanda’nın ve AB’de kalmayı düşünen İskoçya’nın politik olarak etkilendiği tartışılmaz bir gerçek. Erken genel seçimlerde, İskoç Ulusal Partisi (SNP) 48 sandalye kazandı. SNP Genel Başkanı Nicola Sturgeon, İskoçya’nın bağımsızlığı konusunda ikinci bir referandum yapılması için çaba göstereceğini açıkladı. Sturgeon, Başbakan Johnson’ın İskoçya’yı AB’den çıkartmaya hakkı olmadığını ve İskoç halkının kendi geleceğini tayin etmesini engelleme hakkının da bulunmadığının özellikle altını çizdi. 

Boris Johnson, seçim sonrası İskoçya açısından yeni bir bağımsızlık referandumunun mümkün olmadığını söylese de İskoçya siyasetinin buna kulak asmayacağını, geçtiğimiz hafta sonu bir kez daha gördük. Glasgow’da toplanan 100 bin kişi Boris Johnson’a güçlü bir yanıt vermiş gibi görünüyor. 

İngiltere’deki seçim sonuçlarının Britanya adasında domino etkisi yarattığı tartışılmaz bir gerçek. İrlanda Cumhuriyeti, İngiltere ile karasal sınırı bulunan tek AB ülkesi. Bu yüzden İrlanda siyaseti seçim sonuçları sonrasında ciddi bir krizin içerisine girmiş durumda. Leo Varadkar hükümetinin güven tazelemeden İngiltere ile masaya oturması imkânsız görünüyor. İrlanda’daki genel seçimlerin (General Election), normal şartlarda 10 Nisan 2021’de yapılması gerekiyordu. Ancak İngiltere’deki erken genel seçim sonuçlarının bunu imkânsız hale getirdiğini söyleyebiliriz. Oldukça yıpranmış durumda olan Varadkar hükümetinin bu yılın nisan ya da mayıs ayında erken seçime gideceği medyada konuşulmaya başlamıştı. Ancak bu sabah gazetecilere açıklama yapan, çocuk haklarından sorumlu bakan Katherine Zappone (Minister for Children), İrlanda’daki erken genel seçimin 14 Şubat’ta yapılabileceğini belirtti. Saatler sonra Başbakan (Taoiseach) Leo Varadkar, basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Michael D. Higgins’den meclisi feshetmesini ve seçimlerin 8 Şubat Cumartesi yapılması gerektiğini söyledi. Bu açıklamanın ardından İrlanda’da 8 Şubat Cumartesi günü erken genel seçimlerin yapılacağı kesinleşti. İrlanda’daki partilerin böylesi bir ‘baskın seçime’ hazır olup olmadığı tartışılır. İrlanda’yı yeni bir koalisyon hükümeti bekleyebilir. Bu yeni hükümetin İngiltere ile yapacağı müzakereler ve burada sergileyeceği performans ömrünü belirleyecek. Şimdilik iktidara en yakın partinin Sinn Fein olduğunu söyleyebilirim. Yine de ılımlı bir tutum sergileyen Varadkar ve onun partisi Fine Gael bu baskın seçimden sıyrılabilir ve seçmenden güvenoyu alabilir. 

Tüm bu politik gelişmelerin olası sonuçlarını kısaca sıralayalım: 

  • İskoçya, kararlı bir biçimde bağımsızlığa doğru yürüyor ve AB’den çıkmayı kesinlikle düşünmüyor. Bağımsızlığın tekrar gündeme gelmesinde AB’den çıkış süreci oldukça etkili oldu.
  • İskoçya’nın bağımsızlığını ilan etmesi, İngiltere’deki diğer bölgelerde domino etkisi yaratabilir. Bağımsızlık yanlısı siyaset yürüten hareketler çeşitli bölgelerde güç kazanabilir.
  • İrlanda seçim sonuçları ticari ve politik müzakereleri kızıştırabilir. İngiltere ve İrlanda arasındaki hassas denge yeniden bozulabilir. Burada İrlanda halkının yapacağı tercihin ada açısından son sözü söyleyebileceğini rahatlıkla düşünebiliriz.
  • Ada’da yaşanan politik dönüşümler, İngiltere’nin küresel siyasetteki ağırlığını olumsuz bir biçimde etkileyebilir. 

Haftalar önce FİKİRNEWS’e verdiğim röportajda yine olası gelişmeleri sıralamış ve İskoçya’nın bağımsızlığa, İrlanda’nın da erken genel seçime doğru gittiğini söylemiştim. Bağımsızlık ve seçim sonrasındaki olası siyasi sonuçları da yukarıda tek tek kısaca sıralamaya çalıştım. Bu ihtimallerin dışında kesin olan şey ise İskoçya’nın bağımsızlığa, İrlanda’nın ise erken genel seçime gittiği gerçeğidir. 

[adinserter block="7"] [adinserter block="8"]

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

206,503BeğenenlerBeğen
8,609TakipçilerTakip Et