Çarşamba / 8 Temmuz 2020

‘IŞİD’li kadınlar erkekler kadar kötüydü, tecavüzlere yardım ettiler’

Dünyanın dört bir tarafına dağılan Ezidiler; bugünlerde IŞİD mensubu kadınların bulundukları ülkelere geri dönme korkusunu yaşıyorlar. Bu korkuyu yaşayanlardan biri de, IŞİD’in elinde dört ay boyunca esir kalan, cinsel saldırı kurbanı Parween Alhinto.

206,984BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et

Çarşamba günü, Hollanda’dan IŞİD bölgesine giden iki kadın, çocuklarıyla birlikte Ankara’daki Hollanda Büyükelçiliği’ne giderek, Hollanda’ya dönmek istediklerini söylediler. Onların dışında bir grup Hollandalı IŞİD mensubu kadın da, bu konuda dava açmış durumda.

Bu olası geri dönüşlerin, Ezidi topluluğundaki IŞİD kurbanları arasında büyük korkuya yol açtığı belirtiliyor. 21 yaşındaki Parween Alhinto, IŞİD’in kurbanlarından biri ve IŞİD kadınlarının hiç de masum olmadığını söylüyor: “IŞİD’li kadınlar erkeklerden daha kötüydü. Yakalanan kadınları dövdüler ve savaşçıların onlara tecavüz etmesine yardım ettiler” diyor.

Parween dört ay boyunca Irak’ın kuzeyinde IŞİD’in elinde esir olarak kaldı. Düzenli olarak ona tecavüz eden IŞİD’lilerin elindeydi. 10 yaşındaki kız kardeşi köle olarak satıldı ve Suriye’ye getirildi. Orada IŞİD’li bir kadın ile aynı evde yaşadı. Parween Alhinto, Irak ve Suriye’deki IŞİD destekçilerinin yargılanmasını ve bir daha asla serbest bırakılmamasını umuyor.

Sadece Parween değil, Hollanda’daki tüm Ezidi topluluğu, İŞİD kadınlarını ve çocuklarını Hollanda’ya geri getirmek için yapılan tartışmaya şaşkınlıkla izliyor. 23 yaşındaki Dalal Ghanim, “Hala Irak’taki mülteci kamplarında mahsur kalan binlerce Ezidi kadını var.Hollanda hükümeti bu insanlara yardım etmeli, İŞİD destekçilerine değil” diyor.

Parween’in kızkardeşi de bu kamplarda kalan Ezidilerden biri. Yaklaşık beş yıldır ailesini görmediğini söyleyen Parween Alhinto, onların Hollanda’ya yanına gelmesini umduğunu söylüyor.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Şentop yeniden Meclis Başkanı seçildi

Üçüncü turun sonunda 328 oy alan Mustafa Şentop, yeniden TBMM Başkanı oldu.

Bakan Varank’ın ‘İstanbul’da su kuyruğu’ diye paylaştığı fotoğraf 2016 yılına ait çıktı

CHP'li Yıldırım Kaya, İstanbul'un Şile ilçesinde çekilen 'su kuyruğu' fotoğrafına tepki gösterdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a seslenen Kaya, söz konusu fotoğrafın 2016 yılına ait olduğunu belirterek "Film sizin dönemde çekilmiş" dedi.

Ensar Vakfı’na ‘Değerler Eğitimi Faaliyetleri Protokolü’ şoku! Dava sonuçlandı…

Antalya 4’üncü İdare Mahkemesi, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ensar Vakfı Antalya Şube Başkanlığı arasında imzalanan 'Değerler Eğitimi Faaliyetleri Protokolü’nün hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Egemen Bağış’ salvosu: Bu sahtekar, rüşvetçi adam…

Kılıçdaroğlu, TBMM'nin Yılmaz Özdil hakkında suç duyurusunda bulunmasına ve “Her Cuma bir ayet sallıyorum, bakara makara” diyerek Kuran ayetleri ile dalga geçen Egemen Bağış'ın son paylaşımına tepki gösterdi.

Musavvat Dervişoğlu’yla Resul Tosun birbirine girdi: Yav sen ne kadar boş bir adamsın be

Habertürk TV’de Didem Arslan Yılmaz’ın sunduğu Türkiye’nin Nabzı programında tartışma çıktı... Habertürk'te Didem Arslan Yılmaz'ın sunduğu Türkiye'nin Nabzı programında AKP'nin çoklu baro teklifi tartışıldı.
206,984BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et