IŞİD emirinin eşi: İfademi otelde aldılar!

Gar Katliamı davasının bir numaralı sanığı IŞİD’li terörist İlhami Balı’nın eşi Hülya Balı tanık olarak dinlendi. Türkiye’de bir otelde üç gün ifade verdiğini anlatan Balı, “IŞİD bana 100 dolar veriyordu. İlhami alıyordu" dedi.

100 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara Tren Garı Katliamı davasında firari sanık “Ebubekir” kod adlı IŞİD emiri İlhami Balı’nın eşi Hülya Balı tanık olarak dinlendi. Hakkında örgüt üyeliğinden verilen 6 yıl 8 aylık hapis cezasının istinaf tarafından kaldırılarak beraat ettiğini öne süren Balı, Azez’de yakalandıktan sonra Türkiye’de bir otelde üç gün boyunca tutulduğunu, ifadesinin burada alındığını kaydetti.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre SEGBİS aracılığıyla Reyhanlı’dan duruşmaya bağlanan Hülya Balı’ya müşteki avukatları sorular sordu. Bu sırada Balı’nın yanındaki bir kişinin “Cevap verme” dediği duyuldu. Bu kişinin firari İlhami Balı’nın babası Fevzi Balı olduğu ortaya çıktı.

16 firari sanık ile tutuklu Erman Ekici hakkında süren Gar Katliamı davasının görülmesine Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Avukat İlke Işık, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Alev Demirel’in adliyeye alınmamasını eleştirdi. Avukat Ziynet Özçelik, yasada böyle bir yasaklamanın olmadığını belirterek, mahkemenin kararının keyfi olduğunu kaydetti.

BALI’NIN EŞİ DİNLENDİ
Duruşmada davanın bir numaralı sanığı İlhami Balı’nın Türkiye’ye girmeye çalışırken yakalanan ve bir süre tutuklu kaldıktan sonra bırakılan eşi Hülya Balı, Reyhanlı Adliyesi’nden SEGBİS aracılığı ile bağlanarak tanık olarak dinlendi.

Reyhanlı’da otururken, eşiyle birlikte Gaziantep’e taşındıklarını anlatan Balı, “2014 yılı Aralık ayında eşim Suriye’ye gitti. 10 gün sonra beni çağırdı. Gitmek istemedim. Beni tehdit etti. Bunun üzerine Suriye’ye gittim. Geçişimde kaçakçılar yardım etti. Sınırda eşim karşıladı” dedi.

Suriye’de kaldığı bölgede İlhami Balı’nın son 10 gün eve hiç gelmediğini savunan Balı, şunları kaydetti:

“Bulunduğumuz bölge çok bombalanıyordu. Buradan çocuklarımla birlikte kaçtık. Münbiç’te PKK’nin bölgesine geçtik. Buradan ÖSO’nun olduğu Azez’e geldim. Kaçakçıya 2 bin dolar verdim. Azez’de Suriyeli polisler beni yakaladı. Bir yakınımı aradım. Bursa’da tanıdığımız komisere ulaşmasını istedim. Türk polisleri beni aldı, bir gece karakola götürüldüm. Buradan da gözüm kapalı otel gibi bir yere götürdüler. Biri kadın üç kişi tarafından üç gün boyunca sorgulandım. Otele hazır yemekler geliyordu. Paketlerin üzerinde Gaziantep adresi yazıyordu. Daha sonra Kilis Emniyeti’ne götürüldüm.”

Eşinin “Ebubekir” kod adını kullandığını anlatan Balı, eşinin örgütteki konumunu bilmediğini kaydetti. Eşinin Gaziantep’teyken Hayır ve Ensar Derneği’ne gidip geldiğini aktaran Balı, “Suriye’deyken IŞİD bana 100 dolar veriyordu. Bunu İlhami alıyordu ve evin ihtiyaçlarını karşılıyordu” iddiasında bulundu. Balı, eşinin IŞİD’e katılmadan önce Adıyaman’a gittiğini ve orada Menzil tarikatı ile ilişki içinde olduğunu öne sürdü. Suriye’de iki Türk askerinin yakılması videosunu izlediğini aktaran Balı, “Yakan kişi Hasan Aydın adlı kişiydi. Onu Suriye’de gördüm” ifadesini kullandı.

“BERAAT ETTİM”
Balı, yargılandığı davada 6 yıl 8 ay hapis cezası aldığını anımsatırken “İstinafta cezam kalktı ve beraat ettim” dedi. Eşinin sadece El Kaide’den 6 ay yattığını anlatan Balı, soru üzerine “2013’teki Reyhanlı patlaması sırasında eşim evde yatıyordu. Bu olay nedeniyle polis tarafından ifadeye çağrılmadı” diye konuştu.

Müşteki avukatının “İlhami, Gazi-antep’te hiç gözaltına alınmadı mı” sorusu üzerine Balı’nın yanındaki bir kişinin “Cevap verme” dediği duyuldu. Avukatların tepkisi üzerine mahkeme başkanı Selfet Giray, Hülya Balı’nın yanında olan kişinin kim olduğunu sordu. Balı, bu kişinin kayınbabası Fevzi Balı olduğunu belirtirken, “Şu an kayınbabamla birlikte kalıyoruz” dedi. Mahkeme Başkanı ise bu kişinin dışarı çıkarılması talimatını verdi.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine Rusya’dan yalanlama: Putin böyle bir emir vermedi

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Rusya'nın en üst düzey asker kadrosunun Libya'da Wagner'e bağlı güçleri bizzat yönettiği' yönündeki açıklamalara yanıt verdi.

Yasak soruları açıklayan gazeteci: Abartmıyorum soracağım 20 soruyla Erdoğan’ın en az 6 puanını düşürürüm

Gazeteci yazar Sebahattin Önkibar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçmişte basının sorularından kaçmadığını ama artık iktidarda tutunabilmek için sorulardan kaçındığını aktardı. 

İyi Parti’li vekil Meral Akşener’e zehir zemberek sözleri sonrası istifa etti

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, partisindeki tüm görevlerinden istifa etti. Ok, "Emperyalist Soros vakıflarında görev yapanlar, başkanlık divanında en hassas görevlere getirilmişlerdir. Daha da kötüsü Genel Başkan bu durumu bilmesine rağmen Soros'çuların partinin en hassas birimlerinde görevlendirilmesinde bir sakınca görmemiştir" dedi.

FETÖ’cü istihbaratçının akılalmaz kopya düzeneği!

FETÖ firarisi eski İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Coşkun Çakar'ın açık öğretim ortaokul sınavına giren eşi Güler Çakar'ın sınavı geçmesi için istihbarat aracına kopya düzeneği kurdurduğu tespit edildi. Coşkun Çakar ile yanında bulunan şahsın soruların cevaplarını telsiz kulaklık aracılığıyla Gül Çakar'a bildirerek sınavda kopya çekmesini sağladıkları anlaşıldı. Film senaryolarını aratmayan kopya hırsızlığının görüntüleri de Çakar'ın villasında ele geçirilen dijital arşivinden çıktı.

CHP’de “Siyasetin işine, kadının işvesine aldanılmaz” kavgası!

CHP Ankara Kongresi’nde, kongre delegesi Tevfik Koçak’ın, cinsiyetçi söylemi ortalığı karıştırdı. Koçak, “Siyasetin işine, kadının işvesine aldanılmaz” sözünü kullanınca, salonda önce yuh sesleri yükseldi, ardından da Koçak’a pet şişe fırlatıldı.
209,699BeğenenlerBeğen
4,904TakipçilerTakip Et